Bosch – ważne fakty dotyczące akumulatorów

05 lis 2019

W miarę jak zbliża się zima, rośnie zainteresowanie właścicieli pojazdów stanem akumulatorów znajdujących się w ich autach. Nikt nie chce bowiem znaleźć się w sytuacji, gdy w pewien poranek po mroźniej nocy nie będzie mógł uruchomić pojazdu.

 

Tradycyjnie o tej porze roku część kierowców wykazuje wzrastającą troskę o stan akumulatora,  w obawie by nie odmówił on czasem posłuszeństwa, gdy nadejdą mrozy. Oto kilka pytań wiążących się z tą kwestią.

Dlaczego przed zimą warto sprawdzić stan akumulatora

W trakcie pracy akumulatora zachodzą procesy chemiczne i fizyczne. Niektóre z nich, takie jak korozja kratki akumulatora, są niepożądane. Korozję przyspiesza wysoka temperatura, o którą nietrudno pod maską samochodu, zwłaszcza podczas wielotygodniowych, letnich upałów. Dlatego przed nadejściem zimy warto skontrolować stan akumulatora.

Co wyróżnia akumulatory z wyższej półki?

Akumulatory z wyższej półki wytwarzane są przy wykorzystaniu bardziej zaawansowanych technologii. Dla przykładu firma Bosch przy produkcji swych akumulatorów stosuje technologię wytłaczania kratki, zamiast wciąż jeszcze powszechnie wykorzystywanych rozwiązań odlewniczych oraz nacinania i rozciągania kratki. Dzięki temu, w porównaniu do konwencjonalnego akumulatora, możliwe jest uzyskanie większej liczby cykli ładowania i rozładowania, co przekłada się na łatwiejszy rozruch zimą. Kratka tego rodzaju zapewnia też większą wytrzymałość akumulatora.

O czym warto pamiętać w przypadku samochodu z systemem Start/Stop?

W pierwszym półroczu 2018 r. już 70% nowych samochodów rejestrowanych w Polsce miało system Start/Stop. W autach tych podczas wymiany akumulatora należy pamiętać o zastosowaniu produktu dostosowanego do pracy w trybie Start/Stop, a więc produkowanego przy wykorzystaniu odpowiedniej technologii – np. akumulatora Bosch S5 AGM lub Bosch S4 EFB. Dodatkowo, przy wymianie, nowy akumulator należy zarejestrować w sterowniku silnika za pomocą testera diagnostycznego.

Czy akumulator ma obecnie trudniejsze zadanie niż kiedyś?

W obecnie produkowanych samochodach jest nawet kilkadziesiąt różnych sterowników i układów elektronicznych. Zwiększona została również liczba zasilanych elektrycznie układów komfortu. Do tego wspomaganie układu kierowniczego jest już najczęściej elektryczne, a systemy klimatyzacji, nawiewów i multimediów są bardzo rozbudowane. Stąd akumulator zasila obecnie dużo więcej urządzeń niż miało to miejsce 20 lat temu. Dlatego wybierając nowy warto sięgnąć po solidny produkt z wyższej półki.

Więcej informacji na temat akumulatorów można znaleźć  tutaj.

 

Zostaw Komentarz