Więcej AquaBlade na rynku wtórnym

18 mar 2021

 

Valeo poszerza ofertę innowacyjnych wycieraczek AquaBlade™ na rynku wtórnym. Pod marką SWF zostały wprowadzone referencje przeznaczone do autobusów marek Setra Kässbohrer i Mercedes-Benz.

 

AquaBlade™ to innowacyjne rozwiązanie, które opiera się na precyzyjnym natrysku płynu na powierzchnię szyby pojazdu, uzyskiwanym dzięki wkomponowaniu dysz spryskiwaczy w pióro wycieraczki. Wycieranie szyby przebiega dzięki temu szybciej i bardziej równomierne niż w przypadku tradycyjnych wycieraczek. Nie jest też zależne od prędkości jazdy.

Sprawność wycieraczek AquaBlade™ została potwierdzona w licznych testach, przeprowadzonych przez niemiecki Instytut Fraunhofera. Dowiedziono tam, że AquaBlade™ umożliwia szybszą o 0,315 s reakcję kierowcy niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania. W praktyce oznacza to skrócenie drogi zatrzymania przy prędkości 50 km/h o 4 metry, co odpowiada szerokości przejścia dla pieszych.

Technologia AquaBlade™ zadebiutowała jako oryginalne wyposażenie w samochodach osobowych klasy premium. Z czasem zaczęła być stosowana także w innych typach pojazdów, a od niedawna jest dostępna na rynku wtórnym w produktach marek Valeo i SWF. Według obliczeń firmy Valeo, wycieraczki AquaBlade™ są już obecne w ponad milionie pojazdów poruszających się po europejskich drogach.

Po sukcesie na rynku samochodów osobowych, firma Valeo zdecydowała się wprowadzić technologię AquaBlade™ także w sektorze pojazdów użytkowych oraz autobusów. Na rynku wtórnym zadebiutowały właśnie nowe referencje wycieraczek AquaBlade™, przeznaczone do autobusów Setra Kässbohrer ComfortClass i TopClass oraz  Mercedes-Benz Citaro. Są to dokładnie te same produkty, które firma dostarcza na pierwszy montaż do tych pojazdów.

Zauważyć tu wypada, że wydajny system dystrybucji płynu do spryskiwaczy, dzięki któremu zwiększa się bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych, jest szczególnie istotny w przypadku pojazdów służących do przewozu ludzi. Zwłaszcza, że wycieraczki AquaBlade™ nie tylko zapewniają błyskawiczne czyszczenie szyby i tym samym polepszanie widoczności kierowcy. Stanowią także wsparcie dla systemów bezpieczeństwa pojazdu takich jak kamery i czujniki systemów wspomagania kierowcy, które w nowoczesnych autobusach często umieszczane są na szczycie szyby czołowej, gdzie strumień płynu z tradycyjnego spryskiwacza nie zawsze sięga, zwłaszcza przy wyższych prędkościach jazdy.

Zostaw Komentarz