Więcej prądu, mniej paliwa

13 maj 2015

Europejskie trendy w konstruowaniu nowych samochodów wymagają od projektantów, aby pojazdy były jak najbardziej ekonomiczne i emitowały jak najmniej dwutlenku węgla i szkodliwych substancji. Tymczasem kierowcom zależy nie tylko efektywności, ale także chcą oni czerpać przyjemność z jazdy. Innowacje Boscha mają na celu te oczekiwania pogodzić.

Jednym z takich rozwiązań, są alternatory z diodami o wysokiej sprawności (HED) oraz z synchronicznym, aktywnym układem prostowniczym (SAR). Te zaawansowane technicznie podzespoły sprawiają, że wyposażone w nie pojazdy są bardziej efektywne i bardziej ekonomiczne, a tym samym mogą spełnić rygorystyczne normy emisji CO2 wyznaczone przez Komisję Europejską. Regulacje europejskie przewidują, że począwszy od 2021 średnia emisja dla nowych pojazdów powinna wynosić do 95 gramów CO2 na kilometr. To przekłada się na zużycie nieco ponad 4 litrów paliwa na 100 kilometrów. W roku 2013 średni poziom emisji CO2 dla nowych pojazdów wynosił jeszcze 132,9 gramów na kilometr.

Przyznając etykietę „ekoinnowacji” Unia Europejska uznaje rozwiązania techniczne alternatorów Bosch za szczególnie przyjazne dla środowiska. Producenci pojazdów mogą je zaliczyć jako zmniejszenie swoich średnich wartości emisji CO2 w ramach limitów. Maksymalny dopuszczalny bonus wynosi siedem gramów na kilometr. Bosch jako jedyny dostawca oferuje już trzy uznane przez UE innowacje ekologiczne: „Battery Management System” do pojazdów hybrydowych oparty na nawigacji oraz dwa nowe rozwiązania techniczne alternatorów.

– Bosch poprawia każdy aspekt działania silnika spalinowego – mówi dr Rolf Bulander, członek zarządu Robert Bosch GmbH. – Pokazują to nowe ekoinnowacje: dzięki doskonałej sprawności, alternatory HED i SAR same redukują emisję CO2 o 1-2 gramy na kilometr. Jednocześnie podczas uruchamiania i przy niskich prędkościach obrotowych silnika zapewniają one więcej energii elektrycznej niż standardowe alternatory.

Jak wiadomo, zadaniem alternatorów jest niezawodne zasilanie systemów bezpieczeństwa, komfortu, wspomagania kierowcy i układów wtryskowych, jak również systemów sterowania silnikiem. Ponadto ładują one samochodowe akumulatory. Najprościej rzecz ujmując alternator przekształca energię mechaniczną na elektryczną. Im większą sprawność ma alternator, tym mniejsze są straty, a więc mniejsze zużycie paliwa i emisja CO2. Aby zwiększyć sprawność, inżynierowie Bosch postanowili z bliska przyjrzeć się wielu szczegółom budowy alternatora w celu dokonania modyfikacji, zwłaszcza w celu zmniejszenia strat z tytułu prostowania generowanego prądu zmiennego.Bosch_alternator

Opracowane przez firmę Bosch diody wysokiej mocy pozwalają zredukować przez alternator emisję CO2 nawet o 1,3 grama na kilometr. Ponadto, w porównaniu do standardowych alternatorów, ta wydajna wersja dostarcza 5-7 amperów więcej przy niskich prędkościach obrotowych silnika. Jest to szczególnie ważne, ponieważ odbiorniki energii muszą otrzymywać niezawodne zasilanie nawet przy niskich obrotach.

Z kolei alternator z aktywnym układem prostowniczym oferuje do około dziesięciu amperów więcej niż normalne alternatory, co pozwala zredukować emisję CO2 nawet o dwa gramy na kilometr. W tym rozwiązaniu diody zostały zastąpione przez tranzystory o wysokiej mocy. Obie wersje alternatorów są bardzo wydajne i przyczyniają się do tego, że pojazd jest bardziej przyjazny dla środowiska. Potwierdziła to Unia Europejska, uznając je za ekoinnowacje.

Zostaw Komentarz