Więcej światła na drodze

11 gru 2020

Żarówki halogenowe towarzyszą nam ponad pół wieku, niemniej wciąż jeszcze można coś w nich udoskonalić. Dowodzi tego odnowiona gama żarówek samochodowych marki Philips.

 

Historia żarówek halogenowych sięga lat 60. ubiegłego wieku. Od tego czasu segment oświetlenia pojazdów przeszedł duże zmiany, bo pojawiły się przecież lampy ksenonowe i diody LED, niemniej tradycyjne żarówki wciąż pozostają najpopularniejszym źródłem światła używanym w samochodach. Jednocześnie mogłoby się wydawać, że w ciągu 60 lat producenci tych żarówek wyczerpali już wszystkie pomysły na ich udoskonalenie, ale to nieprawda, a dowodów na to co trochę dostarczają producenci źródeł światła.

Oto firma Philips przebudowała ostatnio swoje portfolio żarówek halogenowych. I tak żarówki RacingVision GT200 zyskały wydajność rzędu 200 procent w porównaniu do wymaganego prawem minimum, co sprawia że ich światło sięga o 80 m dalej. W odnowionej gamie znalazły się także żarówki X-tremeVision Pro150 i WhiteVision ultra.

Marka Philips ma ponad stuletnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji oświetlenia samochodowego. W naszych pracach nieustannie dążymy do stworzenia żarówki halogenowej, która połączy jednocześnie jasne światło, optymalną wiązkę i długi okres żywotności. Mierzymy się przy tym z prawami fizyki, których granice systematycznie przesuwamy. Dziś mając w ofercie kilka modeli żarówek, w każdej uwypuklamy inne cechy użytkowe. Dajemy tym samym kierowcom możliwość wyboru odpowiedniej do ich potrzeb i oczekiwań – mówi Wioletta Pasionek, Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips.

Nowa żarówka halogenowa Philips X-tremeVision Pro150 wyróżnia się jaśniejszym do 150 procent światłem (w porównaniu do określonego prawem minimum) przy jednocześnie dłuższej o 70 metrów wiązce. Temperatura barwowa wynosi 3400 K. W tym przypadku wyższe parametry użytkowe nie zmniejszyły żywotności, która dla H4 wynosi 540, a dla H7 – 450 godzin.

O uzyskaniu takich wyników zadecydowały dwa elementy. Po pierwsze stosowane od ponad 60 lat w żarówkach Philips szkło kwarcowe wykonano według nowej technologii Diamond Precision. Pozwala ona uzyskać jeszcze lepszą przepuszczalność światła, zaś gradientowa powłoka – lepsze ukształtowanie rozkładu wiązki na drodze. Dodatkowo dzięki domieszce ceru szkło dobrze pochłania promieniowanie UV i tym chroni plastikowe klosze reflektorów przed żółknięciem.

Drugim elementem jest unikalna mieszanka gazów szlachetnych. Jej dokładny skład okryty jest tajemnicą, wiadomo jednak, że zawiera ksenon i krypton. Wiadomo też, że bańka ze szkła kwarcowego pozwala na wtłoczenie gazu pod ciśnieniem aż 15 barów.

Dodać jeszcze należy, że rodzina żarówek X-tremeVision Pro150 obejmuje typy H1, H4 oraz H7 i po raz pierwszy H11, HB3, HB4, HIR2 i W5W.

W przypadku żarówek Philips WhiteVision ultra udało się z kolei osiągnąć białe światło o temperaturze aż 4200 K (H4 i H7). To prawdopodobnie najbielsza żarówka na rynku, która spełnia wymagania prawne dopuszczające do użytku na drogach publicznych. Dzięki niej można więc uzyskać efekt ksenonu. W potocznej mowie określa się to tuningiem optycznym bądź malowaniem światłem.

Dodatkowo osiągnięto większą do 60 procent efektywność wiązki (w porównaniu do określonego prawem minimum) i wydłużoną do 350 godzin żywotność żarówki. Przede wszystkim jednak zagwarantowano pozostałym uczestnikom ruchu drogowego ochronę przed efektem oślepiania.

Modernizacja w tym przypadku objęła technologię wykonania skrętki w żarniku, która musi wytworzyć wysoką temperaturę. Ważną rolę odgrywa też, wykonany z matowego srebra, kapturek żarówki. Sama bańka zyskała gradientową powłokę, która pozwala na bardziej precyzyjne modelowanie wiązki oświetlającej drogi.

Żarówki Philips WhiteVision ultra niezmiennie dostępne są w najszerszej gamie typów H1, H3, H4, H7, H8, H11, HB3, HB4, W5W i H6W. Teraz dodano do oferty także HIR2 i PSX24W.

 

 

 

Zostaw Komentarz