Wiek z prądem

15 paź 2013

Sto lat minęło od dnia, kiedy elektryczność w samochodach zaczęła być wykorzystywana do czegoś więcej niż tylko wytwarzania iskry zapłonowej. Oto bowiem w roku 1913 firma Bosch skonstruowała i wyprodukowała pierwsze prądnice, które dostarczały prąd, również pierwszemu na świecie, elektrycznemu systemowi oświetlenia samochodu noszącemu nazwę „światła Bosch”. Z biegiem lat prądnica zmieniła swój charakter stając się elektrownią dla pojazdów mechanicznych. Współczesne alternatory zasilają m.in. radio, elektryczne podnośniki szyb, klimatyzację oraz systemy bezpieczeństwa, takie jak ESP.

 Światło włączane przyciskiem, bez ryzyka  pożaru

Na początku prądnice były prostymi urządzeniami: napędzane przez silnik podczas jazdy wytwarzały energię jedynie na potrzeby oświetlenia. Przed epoką lamp elektrycznych w użyciu były lampy karbidowe. Jednak dalsze podróże z wykorzystaniem lamp gazowych było niezwykle uciążliwe, a w wielu miastach nie wolno było używać takiego oświetlenia. Lampy karbidowe trzeba było na miejskich rogatkach gasić i ponownie zapalać, a ich użytkowanie generalnie groziło pożarem. Elektryczne światła Bosch były dużo wygodniejsze w użyciu. Można je było włączyć i wyłączyć naciskając przycisk. W 1913 roku na rynek wprowadzono pierwsze prądnice wraz z reflektorami, regulatorami i akumulatorami.

 Alternatory a elektromobilność

100 lat po wprowadzeniu na rynek elektrycznego układu oświetlenia firma Bosch ponownie rozwinęła koncepcję alternatora: z urządzenia dostarczającego prąd przekształciła go w niedrogi bazowy układ hybrydowy. – Boost Recuperation System firmy Bosch umożliwił stosowanie technologii hybrydowej także w samochodach klasy kompaktowej – powiedział dr Rolf Bulander. Oprócz mocniejszego alternatora system składa się z odpowiedniego akumulatora litowo-jonowego gromadzącego energię 0,25 kWh oraz sieci pokładowej o napięciu 48 V. Innowacyjny napęd firmy Bosch łączy 4 funkcje w ramach jednego systemu: rekuperację, wspomaganie momentu obrotowego oraz komfortową funkcję Start-Stop i funkcję jazdy siłą rozpędu przy wyłączonym silniku (tzw. tryb żeglowania). Oszczędność paliwa uzyskiwana dzięki hybrydyzacji napędu siegnąć może 15%. W warunkach codziennej eksploatacji, z wykorzystaniem trybu żeglowania, możliwa jest dodatkowa redukcja zużycia o 10%. Energia odzyskiwana w procesie hamowania jest szybko i efektywnie przekazywana do akumulatora litowo-jonowego za pośrednictwem sieci 48 V. W razie potrzeby energia ta jest wykorzystywana przez alternator, który pełni funkcję silnika wspomagającego.

 

Zostaw Komentarz