Wtryskiwacze common rail – jubilerska precyzja

07 marzec 2017

Technologia common rail podbiła świat diesli już kilkanaście lat temu. Dziś trudno znaleźć samochód osobowy z silnikiem wysokoprężnym, wyposażonym w inny system wtrysku paliwa. Kluczem do wydajnej pracy jednostki napędowej są sprawne wtryskiwacze CR.

wtryskiwacze CR 1System common rail (CR) zadebiutował w 1997 roku w silnikach Alfa Romeo. Rozwiązanie zostało w błyskawicznym tempie wykorzystane przez innych producentów pojazdów. Powody były proste. W porównaniu ze starszymi konstrukcjami, jednostki z common rail charakteryzowały się niższą emisją spalin, równiejszą i cichszą pracą, wysoką sprawnością oraz mniejszym zużyciem paliwa. Można powiedzieć, że „wspólna szyna” (dosłowne tłumaczenie common rail) zmieniła diesle na zawsze. Przestały one być uważane za głośne i niekomfortowe. Jednocześnie jednak umarł mit o niezawodności tych konstrukcji.

Poprawna praca układu common rail wymaga sprawnych wtryskiwaczy. Te niewielkie podzespoły odpowiadają za dozowanie odpowiednich dawek paliwa do cylindrów. Charakteryzuje je wysoka precyzja i praca pod dużym ciśnieniem. Niestety każde zanieczyszczenie podawanego przez nie oleju napędowego może przyczynić się do powstania uszkodzeń.

Dokładność przede wszystkim

Choć sam wtryskiwacz to część niewielka, jego budowa jest złożona i skomplikowana. Składa się nań łącznie około trzydziestu elementów. Niektóre z nich, jak uszczelki, podkładki, zawleczki czy sprężynki to części bardzo drobne.

Producenci układów wtryskowych stworzyli długą i szczegółową instrukcję demontażu i montażu wtryskiwaczy. Jest to zadanie wymagające dużej dokładności, a także obarczone ryzykiem uszkodzenia wtryskiwacza, bądź innych elementów osprzętu silnika. Poprawne wykonanie tej czynności daje szansę na podjęcie próby naprawy wtryskiwacza. Niestety wykonanie jej w standardowych warunkach warsztatowych jest działaniem z góry skazanym na niepowodzenie.

wtryskiwacze CR 4

Dla każdego typu wtryskiwacza, producent podaje odpowiedni moment oraz kąt dokręcenia elementów, wymiary podkładek i uszczelek (potrafią różnić się o setne części milimetra). Zatem przywrócenie fabrycznej sprawności wtryskiwacza common rail to zadanie wymagające użycia profesjonalnych urządzeń. Proces dający pełną gwarancję sukcesu nazywany jest nie naprawą, lecz regeneracją.

Dlaczego regeneracja jest lepsza?

Proces regeneracji wtryskiwacza common rail przebiega wieloetapowo. Rozpoczyna się od całkowitego demontażu i rozdzielenia wszystkich elementów, a następnie wykluczenia tych, które nie nadają się do ponownego użytku. Później następuje mycie, które również jest kilkuetapowe i kończy się uzyskaniem odpowiedniej powierzchni wtryskiwacza, zgodnej ze standardem. Części uszkodzone wymienia się na nowe, a następnie całość montuje, zachowując parametry podane przez producenta. Najważniejszy jest jednak trzeci etap regeneracji, czyli regulacja elementów wtryskiwacza, celem uzyskania parametrów technicznych odpowiadających produktowi fabrycznie nowemu – mówi Tomasz Soroka z firmy Lauber, zajmującej się profesjonalną regeneracją wtryskiwaczy.

wtryskiwacze CR 2Regeneracja jest działaniem kompleksowym, polegającym na sprawdzeniu wszystkich elementów wtryskiwacza, które mogą być odpowiedzialne za jego niewłaściwą pracę. Podejmowanie prób naprawy tylko wybranych elementów jest ryzykowne i często nieopłacalne ze względu na duże prawdopodobieństwo niepowodzenia operacji. Także z uwagi na czas i koszty demontażu i ponownego montażu wtryskiwacza jest to rozwiązanie odradzane przez specjalistów.

Ryzykiem obarczona jest także instalacja wtryskiwaczy używanych, zdemontowanych z silników innych pojazdów. Ryzyko polega przede wszystkim na braku możliwości poprawnej oceny sprawności tych podzespołów. Nie chodzi tylko o potencjalne uszkodzenia powstałe wcześniej – gdy wtryskiwacz pracował w silniku, ale także te, które mogły powstać podczas demontażu. Należy brać pod uwagę także fakt ograniczonej żywotności wtryskiwaczy. Jeżeli dany podzespół pracował przez jakiś czas w innym silniku, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak długo popracuje w kolejnym.

Skomplikowana budowa wtryskiwaczy common rail sprawia, że ich awarie potrafią nadwerężyć budżet właścicieli pojazdów. Ceny nowych zamienników nie są zachęcające. Możemy jednak liczyć na znaczne ograniczenie kosztów bez kompromisów w kwestii trwałości i gwarancji poprawnego działania. Wybierając wtryskiwacze regenerowane otrzymamy pełnowartościową, fabryczną część gotową na długą, bezawaryjną pracę.

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz