Prawie miliard wtryskiwaczy

15 sty 2014

Firma DENSO obchodziła 40. rocznicę uruchomienia w japońskiej fabryce Nishio produkcji części do układów wtrysku benzyny.

 DENSO wytwarza wtryskiwacze i pompy benzyny od 1972 roku. Na początku ubiegłego roku firma wyprodukowała 250-milionową pompę paliwa, a kilka miesięcy temu powstał 900-milionowy wtryskiwacz tej japońskiej marki. – Obecnie produkujemy części do układów wtrysku paliwa w 10 krajach, w tym w Japonii – mówi Michio Adachi, Senior Executive Director w Powertrain Control Systems Business Group DENSO.

DENSO rozpoczęło prace nad systemami wtrysku benzyny już w latach 60. W roku 1972 firma uruchomiła produkcję elektronicznego systemu wtrysku, który umożliwiał dokładne kontrolowanie dawki podawanego paliwa. W tym samym roku rozpoczęła się seryjna produkcja wtryskiwaczy i pomp paliwa.

W roku 1983 DENSO opracowało pompę paliwa charakteryzującą się najniższym na świecie poziomem hałasu w czasie pracy, co wpłynęło na zwiększenie komfortu jazdy. Rok 1996 to z kolei początek produkcji wysokociśnieniowych wtryskiwaczy i pomp paliwa do silników z bezpośrednim wtryskiem benzyny (GDI).Ich nowa generacja pojawiła się przed trzema laty, gdy ruszyła produkcja wtryskiwaczy GDI z najbardziej wówczas efektywnym rozpylaniem paliwa na świecie oraz pompy paliwa GDI charakteryzujące się najwyższym podawanym ciśnieniem.

Istotną datą był również rok 1999. Wtedy to bowiem DENSO opracowało pierwsze na świecie wtryskiwacze z 12 otworami wtryskowymi – wcześniej miały one zazwyczaj cztery otwory. Dwunastootworowe lepiej rozpylają paliwo, co pozwala zwiększyć wydajność silnika.

– Stale rozwijamy technologię i doskonalimy nasze produkty, tak by przyczyniały się do obniżania emisji i bardziej wydajnego spalania paliwa. W ten sposób odpowiadamy na potrzeby rynku, który stawia coraz większe wymagania systemom paliwowym – podsumowuje Michio Adachi.

Zostaw Komentarz