Wycierają i spryskują

24 mar 2015

Bosch_Jet_wiperDzięki nowym wycieraczkom Boscha płyn ze spryskiwaczy będzie podawany precyzyjnie na szybę, dokładnie tam gdzie jest potrzebny.

Innowacyjne ramiona wycieraczek, stanowiące element układu, w którego sład wchodzi również napęd i pióra wycieraczek Bosch Aerotwin, będą standardowym wyposażeniem nowego Volvo XC90. Ramiona Bosch Jet Wiper dzięki innowacyjnemu sterowaniu połączonemu z dyszami natryskowymi, zintegrowanymi z ramionami wycieraczek mają przewagę nad tradycyjnymi wycieraczkami szyby przedniej. Dysze te dostarczają bowiem równomiernie płyn ze spryskiwacza na pióra wycieraczek, co sprawia, że szyba przednia jest czyszczona na całej długości piór. – Ramię wycieraczki Jet Wiper podaje odpowiednią ilość płynu ze spryskiwacza dokładnie tam, gdzie jest potrzebny – wyjasnia Bernhard Straub, prezes działu Bosch Electrical Drives. – Zalety tego systemu są takie, że widoczność kierowcy nie jest ograniczona przez mgłę natryskową, a zużycie płynu myjącego jest mniejsze aż o 50 procent – nie jest on rozpraszany poza szybę, na maskę i na dach.

Dzięki zastosowaniu ramion wycieraczek Bosch Jet Wiper nie marnuje się żadna kropla płynu do zmywania szyb. Zapewnia to również rewersyjny, czyli nawrotny napęd wycieraczek, stworzony przez Boscha, który zmienia kierunek obrotów silnika pomiędzy dwoma skrajnymi pozycjami ramion wycieraczek – to znaczy w położeniu spoczynkowym i przy słupku A. Jego zintegrowana elektronika może cały czas wykrywać pozycję ramion Jet Wiper na przedniej szybie. Aby osiągnąć najlepszy efekt czyszczenia, natrysk płynu ma miejsce tylko wtedy, gdy ramię wycieraczki porusza się w górę. W ten sposób płyn jest od razu przejmowany przez oba pióra wycieraczek Aerotwin i rozprowadzany na całej powierzchni szyby. – System Bosch zapewnia więc optymalne czyszczenie wzdłuż całego pióra wycieraczki – mówi Bernhard Straub. – Gwarantuje to również czyste pole widzenia przed kamerą systemów wspomagania kierowcy, która jest zwykle umieszczona na tej samej wysokości, co wewnętrzne lusterko wsteczne.

Innowacyjne ramiona wycieraczek stanowiące element układu składającego się  z napędu wycieraczek i piór wycieraczek Bosch Aerotwin, będą w standardowym wyposażeniu nowego Volvo XC90. Ramiona Bosch Jet Wiper (z prawej), dzięki innowacyjnemu sterowaniu połączonemu z dyszami natryskowymi, zintegrowanymi z ramionami wycieraczek mają przewagę nad tradycyjnymi wycieraczkami szyby przedniej  z lewej). Fot. Bosch.
Innowacyjne ramiona wycieraczek stanowiące element układu składającego się z napędu wycieraczek i piór wycieraczek Bosch Aerotwin, będą w standardowym wyposażeniu nowego Volvo XC90. Ramiona Bosch Jet Wiper (z prawej), dzięki innowacyjnemu sterowaniu połączonemu z dyszami natryskowymi, zintegrowanymi z ramionami wycieraczek mają przewagę nad tradycyjnymi wycieraczkami szyby przedniej ( z lewej). Fot. Bosch.

Jak podkreślają przedstawiciele firmy Bosch, efekt czyszczenia za pomocą ramion wycieraczek Jet Wiper jest niezależny od prędkości jazdy. Jest to kolejna różnica w stosunku do konwencjonalnych układów wycieraczek, gdzie płyn jest natryskiwany z dysz umieszczonych na masce silnika, a elementy te są zaprojektowane dla określonej prędkości samochodu. Wraz ze wzrostem prędkości przepływ powietrza zmienia kierunek rozpylania, co oznacza, że mniejsza ilość płynu jest natryskiwana na obszar pracy wycieraczek i efekt czyszczenia jest gorszy. W przypadku ramion Jet Wiper pęd powietrza nie ma praktycznie żadnego znaczenia, ponieważ elementy dysz są montowane bezpośrednio nad ramieniem wycieraczki. Dysze natryskowe są wyposażone w zaworki, które otwierają się, kiedy kierowca włączy spryskwiacz. Ponadto zamykają się one zaraz po wyłączeniu procesu natrysku. Oznacza to, że płyn nie skapuje i wystarczy tylko jeden ruch wycieraczek, by oczyścić szybę. W zimie dysze są podgrzewane, dzięki czemu są gotowe do użycia nawet w najgorszych warunkach pogodowych.

Przedstawiciele firmy Bosch, podkreślając najwyższą jakość swoich wycieraczek, powołują się na badania przeprowadzone przez niemiecki automobilklub ADAC. Spośród testowanych ośmiu wycieraczek, tylko bezprzegubowe Bosch Aerotwin otrzymały najwyższą ocenę „bardzo dobre”. – Tajemnica naszych wycieraczek tkwi w technologii Twin – zauważa Bernhard Straub. – Guma na krawędzi czyszczącej jest bardziej twarda, a zatem wytrzymała. Natomiast w górnej części pióro wycieraczki Aerotwin jest bardziej elastyczne, co ułatwia odwracanie krawędzi, gdy ramię wycieraczki zmienia kierunek ruchu. Oznacza to, że pióra Aerotwin pracują bezszelestnie. Do tego zużytą wycieraczkę można wymienić w łatwy sposób dzięki przemyślanemu systemowi zatrzasków.

Zostaw Komentarz