Wyjątkowa edycja ZF Aftermarket Tech Adventure za nami

25 cze 2019

 

Szkolenia teoretyczne, praktyka warsztatowa, możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami firmy ZF Aftermarket, a także jazda niezwykłymi pojazdami po torze sportowym. Tegoroczna edycja ZF Aftermarket Tech Adventure 2019 była wyjątkowa pod wieloma względami.

 

Tegoroczne spotkanie ZF Aftermarket Tech Adventure odbyło się na torze wyścigowym Bednary Driving City. W ciągu intensywnych pięciu dni szkoleń, na imprezie firmy ZF Aftermarket gościło w sumie około 520 uczestników – mechaników, dystrybutorów, właścicieli warsztatów. Dwudniowy program był bardzo wypełniony. Oprócz tradycyjnych modułów szkoleniowych skierowanych do specjalistów zajmujących się samochodami osobowymi, dwa dni zostały poświęcone tematyce motocyklowej oraz ciężarowej. Dla wszystkich uczestników zostało przygotowanych kilkanaście stacji, na których przedstawiciele ZF Aftermarket przekazywali cenne informacje i wyjaśniali rozmaite zagadnienia techniczne dotyczące układów zawieszenia, kierowniczych, hamulcowych, systemów bezpieczeństwa oraz układów przeniesienia napędu.

Układ hamulcowy w teorii i praktyce

Podczas spotkania w specjalnie przygotowanym warsztacie uczestnicy szkolenia mogli obejrzeć najczęściej występujące usterki tarcz hamulcowych, zacisków, piast oraz łożysk. Szkoleniowcy duży nacisk położyli nie tylko na samą diagnostykę, ale również przekazali wskazówki dotyczące wielu prozaicznych zagadnień, takich jak właściwe oczyszczenie części przed ponownym montażem, co ma kluczowe, choć czasem niedoceniane znaczenie.

Zdobytą wiedzę teoretyczną można było skonfrontować z praktyką. Na uczestników czekały specjalnie przygotowane samochody Mini Cooper S Countryman. Pojazdy były wyposażone w elektrozawory umieszczone na przewodach poszczególnych zacisków hamulcowych, co umożliwiało ich wyłączenie w wybranym kole w celu symulacji uszkodzenia układu hamulcowego. Uczestnicy mogli sprawdzić, jak samochód z taką usterką zachowuje się w sytuacji awaryjnej np. na płycie poślizgowej po przejechaniu przez szarpaki z prędkością około 45 km/h. Kierowcy mogli również sprawdzić, jak zachowuje się auto z niesprawnym hamulcem w jednym kole podczas hamowania awaryjnego.

Technologie klocków marki TRW

Dużym zainteresowaniem uczestników cieszył się pokaz skuteczności innowacyjnych powłok, które wykorzystywane są w klockach marki TRW, czyli COTEC i DTEC. Klocki te wyposażone są w specjalną warstwę dodatkową, która umożliwia zwiększenie skuteczności hamowania zaraz po wymianie. Klocki DTEC mają jeszcze tę zaletę, że ograniczają pylenie nawet o 45%, dzięki czemu felgi w aucie wolniej pokrywają się trudnym do usunięcia nalotem. Aby zaprezentować skuteczność hamulców w różnych konfiguracjach, do prezentacji wykorzystano trzy samochody Ford Focus, w których na chwilę przed próbą zamontowano różne klocki hamulcowe.

W jednym aucie zastosowano podzespoły konkurencyjnego producenta, w dwóch innych zaś klocki COTEC i DTEC. Samochody mogły hamować dokładnie w tym samym momencie i z tą samą siłą dzięki specjalnym układom hydraulicznym sterowanym radiowo, co miarodajnie pokazywało różnicę w skuteczności hamowania poszczególnych klocków.

Zaprezentowano również nowość w ofercie – klocki TRW Electric Blue, przeznaczone do samochodów hybrydowych i elektrycznych, w których niezwykle ważna jest redukcja generowanego przez układ hamulcowy hałasu oraz odporność na korozję, przy jednoczesnym zachowaniu optymalnej siły hamowania. Oferta produktów obejmuje już 98% dostępnych na rynku europejskim pojazdów elektrycznych i hybrydowych.

Bezpieczna praca z wysokim napięciem

Jedną z nowości tegorocznej edycji ZF Aftermarket Tech Adventure, była prezentacja dotycząca bezpiecznego serwisowania pojazdów wyposażonych w układy wysokiego napięcia. Auta z napędem hybrydowym oraz elektrycznym stają się coraz popularniejsze, dlatego też warsztaty muszą stale szkolić się z procedur obowiązujących przy obsłudze takich pojazdów.

Podczas prezentacji zademonstrowano m.in., jak powinna wyglądać procedura wyłączenia głównego bezpiecznika wysokiego napięcia. Dalsza część poświęcona została opisowi skrzyń biegów marki ZF produkowanych dla samochodów marki BMW, a także silnika elektrycznego, który w niedługim czasie trafi do jednego z najnowszych modeli Mercedesa. Uczestnicy mogli również osobiście sprawdzić, jak jeździ się elektrycznymi samochodami marki Tesla – modelami S i X. Poznali przy tej okazji, jak najefektywniej korzystać z rekuperacji mocy, co jest bardzo ważne w eksploatacji aut elektrycznych. Sprawdzili również, jak Tesle zachowują się na płycie poślizgowej i jak radzą sobie w teście łosia. Testom towarzyszyły spore emocje. Samochody te wyposażone są bowiem w silniki elektryczne o mocy odpowiednio 422 i 463 KM, a do setki przyspieszają w czasie 2,6 sekundy.

Układ kierowniczy i przeniesienia napędu

Na kolejnych stacjach ZF Aftermarket Tech Adventure 2019 odbywały się szkolenia dotyczące między innymi układu kierowniczego, podczas których omawiane były jego najczęstsze usterki, np. stuki niewiadomego pochodzenia, wyczuwalne luzy, itp. Sporo uwagi poświęcono też różnym rodzajom przekładni kierowniczych. Następnie uczestnicy mogli w warunkach torowych sprawdzić, jak zachowuje się samochód z niesprawnym układem kierowniczym np. podczas awaryjnego hamowania lub dynamicznej jazdy w slalomie.

W sekcji poświęconej układowi przeniesienia napędu uwagę skupiono między innymi na usterkach występujących w dwumasowym kole zamachowym. Wspominano tu między innymi o problemach z załączeniem lub wyłączeniem biegu, wyczuwalnych drganiach na pedale sprzęgła i kierownicy. Uczestnicy mogli też sami sprawdzić jak zachowuje się samochód z uszkodzonym kołem dwumasowym. Posłużył do tegoVolkswagen Passat B6.

Koncept warsztatowy ZF [pro]Tech

Podczas ostatniej prezentacji przybliżono uczestnikom koncept warsztatowy ZF [pro]Tech, występujący w dwóch wariantach. Wersja podstawowa wymaga jedynie przystąpienia do sieci i daje możliwość korzystania z porad montażowych, infolinii oraz oferuje dostęp do różnego rodzaju materiałów reklamowych i dydaktycznych. W opcji rozszerzonej nazwanej ZF [pro]Tech plus – oferta jest bogatsza i obejmuje między innymi osobistego doradcę, specjalistyczne szkolenia techniczne i dostęp do akcji serwisowych prowadzonych przez producentów pojazdów.

Dzień motoatrakcji

W drugim dniu imprezy na uczestników czekały atrakcje. Jedną z nich był  aerotunel, czyli symulator swobodnego lotu bez spadochronu.

To, na co czekali praktycznie wszyscy uczestnicy, była możliwość poprowadzenia supersamochodów. Takie modele jak Lamborghini Huracan, McLaren 720S, Ferrari 458 Italia czy Nissan GTR to bez wątpienia samochody, których prowadzenie zapewnia mnóstwo emocji.

Uczestnicy zainteresowani sportem motorowym mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na stanowisku ZF Race Engineering, gdzie prezentowano produkty serii SACHS Performance i ZF Motorsport, które są stosowane w wielu dyscyplinach, m.in.: Formule 1, Formule E, WRC, czy DTM.

Ciężarowo i motocyklowo

Swoje dwa dni mieli również fachowcy zajmujący się motocyklami oraz specjaliści od samochodów ciężarowych. Dla nich przygotowano specjalne sekcje, które w całości zostały poświęcone konkretnej tematyce. Nie zabrakło również atrakcji specjalnych.

W module poświęconym samochodom ciężarowym, uczestnicy szkoleń mieli możliwość poznania zasad właściwej diagnostyki skrzyń biegów AS Tronic 2 oraz TraXon. Szkolenie obejmowało diagnostykę komputerową, działanie sterowników i czujników, a także najczęściej popełniane błędy podczas pracy z tymi skrzyniami. Nie zabrakło również zajęć praktycznych. Dzień z ciężarówkami zakończyły chwile z podwyższonym poziomem adrenaliny. Każdy z uczestników miał okazję przejechać się w roli pasażera potężnego drift trucka.

Całkowitą nowością podczas tegorocznej edycji ZF Aftermarket Tech Adventure był moduł poświęcony częściom motocyklowym. Uczestnicy mogli poznać rozmaite kwestie związane z układem przeniesienia napędu oraz układem hamulcowym. Poza przybliżeniem szerokiej oferty najwyższej jakości części i akcesoriów motocyklowych marki TRW w trakcie szkolenia poruszono również temat przyszłości rynku motocyklowego oraz kierunków jego rozwoju. Przeprowadzono również teoretyczne szkolenie z zasad bezpiecznej jazdy jednośladem oraz omówiono praktyczne aspekty pierwszej pomocy medycznej. Wiele frajdy zapewniła uczestnikom przejażdżka ultralekkim sportowym samochodem KTM X-Bow, produkowanym przez słynną austriacką firmę motocyklową.

 

 

Zostaw Komentarz