Wymiana piasty koła tylnego Hondy Accord CL

25 cze 2018
Honda Accord CL produkowana w okresie 01/03-09/12.

Wymiana łożyska, a zwłaszcza całej piasty, zazwyczaj nie stanowi większej trudności dla mechaników. Problemem staje się sytuacja, gdy po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów łożysko ponownie zaczyna huczeć.

Gdy po wymianie jakiejś  części, auto po niedługim czasie wraca do warsztatu z tą samą usterką, wielu mechaników, niejako automatycznie, obarcza za to winą producenta owej części. Tymczasem przyczyną reklamacji wcale nie musi być niewłaściwe wykonanie wymienianego niedawno elementu. Na dowód przypadek Hondy Accord VII generacji w wersji sedan (CL) Odmiana nadwoziowa jest tu istotna, gdyż wersja kombi ma inną budowę zawieszenia oraz piasty tylnej.

Demontaż

Aby wymiana piasty zakończyła się długotrwałym, a nie tylko chwilowym sukcesem, czujność należy zachować już podczas demontażu tego elementu. Operację tę standardowo zaczynamy od zdemontowania koła, zacisku hamulcowy oraz utrzymującego go jarzma. Kolejna czynność to zdjęcie tarczy hamulcowej.

Po zdjęciu zacisku, jarzma, i tarczy hamulcowej
Skorodowana zwrotnica tylna

 

 

 

 

 

 

 

 

Do tej pory nic nie stanowiło problemu, ale w tym momencie trzeba już wzmóc uwagę, bo po demontażu piasty i osłony możemy natrafić na źródło przyszłego problemu. Rzecz w tym, że zwrotnica tylna wykonana jest ze stopu aluminium. A materiał ten po kilkunastu latach eksploatacji bywa mocno skorodowany.

Montaż

Pozostawienie go w tym stanie jest proszeniem się o kłopoty. Dlatego przed montażem piasty należy bardzo dokładnie oczyścić przylegające powierzchnie i skontrolować wżery będące przyczyną przedostawania się wilgoci do wnętrza.

Oczyszczona powierzchnia z widocznymi wżerami

Jedynym uszczelnieniem tego węzła konstrukcyjnego jest o-ring znajdujący się tuż przy powierzchni styku. Ma on swoje miejsce w sfazowanej części zwrotnicy. Ulokowany od czoła enkoder ABS pozbawiony jest dodatkowego uszczelniacza.

Uszczelnienie piasty w postaci o-ringu
Skorodowana wewnętrzna część łożyska i wypłukany smar

 

 

 

 

 

 

 

 

Pamiętajmy, że jakakolwiek ilość wilgoci dostająca się do wnętrza zwrotnicy powoduje błyskawiczne wypłukanie smaru i w rezultacie korozję oraz głośną pracę łożyska.

Więcej praktycznych informacji dostępnych jest na portalu dla mechaników: www.repxpert.pl oraz na stronie www.schaeffler-aftermarket.pl

 

Materiał firmy Schaeffler

Zostaw Komentarz