Wymiana sprzęgła w Mini 1.6

20 paź 2020

Wymianę sprzęgła na swym koncie ma zapewne każdy mechanik, który w warsztacie przepracował więcej niż kilka miesięcy. Nie każdy natomiast element ten wymieniał w samochodzie Mini, więc być może dla wielu osób przydatny okaże się materiał poświęcony takiej naprawie przygotowany przez firmę Blue Print oferującą szeroką gamę części zamiennych o jakości OE, w tym m.in. sprzęgła.

 

Od wprowadzenia w roku 1999 samochodów marki Mini na rynek były i są one oferowany z różnymi silnikami pochodzącymi od różnych producentów. Dotyczy to wersji benzynowych, wysokoprężnych, hybrydowych oraz elektrycznych. Tym razem zajmiemy się procedurą wymiany sprzęgła w modelu Mini One Countryman, który został wyposażony w pochodzący z Grupy PSA, popularny silnik benzynowy o pojemności 1,6 litra. Jednostkę tę można też spotkać w wielu modelach marek Peugeot, Citroën, Opel/Vauxhall oraz BMW.

Auto, o którym mowa, trafiło do warsztatu na coroczny przegląd. Właściciel skarżył się, że sprzęgło zaczyna się ślizgać (zdj. 1).

Po wprowadzeniu samochodu na stanowisko, umieszczeniu na podnośniku i uniesieniu maski, w pierwszej kolejności odłączony został akumulator. Znajduje się on przed nadkolem, pod osłoną poniżej przedniej szyby. Następnie odkręcono i przesunięto na bok zbiornik wyrównawczy układu chłodzenia. Z kolei zdemontowano osłonę bezpieczników oraz podporę sterownika silnika ECU. Kolejnym krokiem było zdemontowanie rury dolotu powietrza oraz plastikowej rurki pompy próżniowej.

Po usunięciu tych elementów uzyskano dostęp do linek zmiany biegów. Mocowania ich zostały odkręcone, co pozwoliło linki wyczepić z wybieraków zmiany biegów. Bardzo ważną czynnością jest odpięcie przewodu włącznika światła cofania. Odłączony przewód należy odpowiednio zabezpieczyć, tak by nie przeszkadzał przy dalszych pracach (zdj. 2).

Zlokalizowane w górnej części obudowy sprzęgła śruby mocujące należy odkręcić, zapamiętując umiejscowienie każdej z nich. Teraz, po uniesieniu pojazdu i podparciu silnika i skrzyni biegów odpowiednim podnośnikiem lub kobyłką, można wykręcić śruby mocujące skrzynię biegów. Z kolei należy zdemontować koła, a następnie odkręcić z piast nakrętki zabezpieczające półosi napędowych.

W tym momencie do wyboru są dwie drogi wymiany sprzęgła. Można wyciągnąć całą skrzynię biegów, ale w tym celu należy zdemontować przednią ramę pomocniczą, przekładnię kierowniczą oraz przednie wahacze zawieszenia. Można jednak też skrzynię jedynie odsunąć, bo pojawia się wtedy dość miejsca, by zdemontować stare i założyć nowe sprzęgło. W przypadku opisywanego tu auta wybrano właśnie tę drugą opcję.

Najpierw odkręcono korek spustowy oleju i spuszczono ze skrzyni olej. Kolejnym krokiem było odkręcenie od zwrotnic sworzni wahacza, dzięki czemu uzyskano wystarczająco dużo luzu, by przy pomocy odpowiedniej dźwigni wysunąć ze skrzyni biegów obydwie półosie napędowe. To otworzyło możliwość wymontowanie półosi napędowych z piast kół. Następnie odkręcono i bezpiecznie podwieszono rozrusznik. Podobnie należy postąpić z siłownikiem sprzęgła i przewodem hydraulicznym przyczepionym do górnej części przekładni. Przed wykręceniem ostatnich śrub obudowy sprzęgła należy odłączyć wtyczkę czujnika biegu jałowego oraz odczepić wiązkę przewodów (zdj. 3).

Po podparciu skrzyni biegów odkręcono śruby poduszek mocujących, a następnie pozostałe śruby obudowy sprzęgła, po czym skrzynia została oddzielona od silnika, tak by uzyskać wystarczający dostęp do sprzęgła. Odkręcono teraz sześć śrub mocujących docisk, który następnie wraz z tarczą wymontowano i oba te elementy poddane zostały oględzinom.

Tarcza sprzęgła pracowała w ciężkich warunkach, czego dowodem były liczne przegrzania i pęknięcia na powierzchni współpracy koła zamachowego i tarczy sprzęgła. Z tego powodu podjęto decyzję o montażu składającego się z trzech elementów kompletu sprzęgła oraz o wymianie koła zamachowego. Zdemontowano więc jeszcze koło zamachowe, pozostawiając pierścień impulsowy (zdj. 4).  Dodać należy, że pierścień ten jest podtrzymywany jedynie przez koło.

Następnie zdemontowane zostało łożysko wyciskowe, a powierzchnia ślizgowa tulejki prowadzącej skontrolowana pod kątem zużycia i lekko posmarowana przed zamontowaniem nowego łożyska. Nowe koło zamachowe zamontowano przy użyciu nowych śrub, które dokręcono momentem zalecanym przez producenta. Kolejną czynnością był montaż nowej tarczy sprzęgła oraz docisku.

Skrzynia biegów została umieszczona we właściwej pozycji względem silnika, a następnie dokręcona, podobnie jak wszystkie elementy, które wcześniej zostały zdemontowane. Przed montażem półosi sprawdzone zostały uszczelniacze, a do dokręcenia półosi użyto nowych nakrętek zabezpieczających. Następnie skrzynia została napełniona świeżym olejem przez otwór kontrolny zlokalizowany w tylnej części przekładni, blisko prawej półosi napędowej. Profilaktycznie wymieniono jeszcze siłownik sprzęgła, z którego usunięto powietrze przy pomocy ciśnieniowego urządzenia do odpowietrzania.

Samochód został opuszczony, dokręcono nowe śruby piast i założono koła. Zamontowano również wszystkie elementy w górnej części skrzyni biegów oraz podłączono akumulator. Przed wydaniem samochodu właścicielowi, przeprowadzono jazdę próbną w celu potwierdzenia płynnego działania sprzęgła.

Cały asortyment elementów sprzęgła, którym tak jak innym częściom zamiennym Blue Print można zaufać, gdyż są jakości OE, znajduje się na stronie: https://partsfinder.bilsteingroup.com/ .
Więcej informacji na stronie: www.blue-print.com

 

1 comments

Zostaw Komentarz