Żarowe i iskrowe nowości NGK

13 sty 2016

Początek roku przyniósł nowe wiadomości na temat oferty NGK Spark Plug Europe. Dotyczą one rynku wyposażenia fabrycznego, a także aftermarketu.

 Japoński koncern został wyłącznym dostawcą świec zapłonowych do BMW i8, flagowego modelu bawarskiej marki o napędzie hybrydowym. Samochód wyposażony jest w elektryczny silnik o mocy 96 kW (131 KM) oraz pierwszy w historii BMW 3-cylindrowy silnik z bezpośrednim wtryskiem benzyny przeznaczony do samochodów osobowych. Ten ostatni zapewnia moc 170 kW (231 KM) z pojemności zaledwie 1,5l. Oba silniki razem dają 266 kW (362 KM) mocy i pozwalają osiągnąć prędkość (ograniczoną elektronicznie) 250 km/h. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje monachijskiej hybrydzie 4,4 sekundy.

NGK 43-cylindrowy TwinPower turbo wyposażony jest w układ zmiennych faz rozrządu, turbodoładowanie oraz bezpośredni wtrysk umieszczonym w pobliżu świecy zapłonowej. Zastosowana w tym silniku świeca musi sprostać wysokim wymaganiom: przede wszystkim musi gwarantować wysoką efektywność zapłonu mieszanki powietrzno-paliwowej, także przy dużych obciążeniach i bardzo szybkich ruchach mieszanki w cylindrze. Taką właśnie świecą jest NGK SILZKGR8C8S, w której zastosowano dwa metale szlachetne: iryd na elektrodzie środkowej i platynę na elektrodzie masy. Taka konstrukcja zapewnia wysoką odporność na erozję. Gwarantuje również niezawodny zapłon przez długi czas użytkowania świecy. Ponadto, specjalny kształt elektrod umożliwia jeszcze lepszy dostęp iskry do mieszanki powietrzno-paliwowej, co w rezultacie zwiększa efektywność spalania. Zastosowany w świecy wydłużony izolator i końcówka z połączeniem „kubkowym” zapobiegają przebiciom i wyładowaniom elektrycznymi na powierzchni izolatora nawet przy ekstremalnie wysokich wartościach napięcia zapłonowego.

Druga wiadomość, która napłynęła z koncernu NGK dotyczy rynku części zamiennych. Trafiły nań bowiem świece żarowe NGK stosowane jako wyposażenie oryginalne w Mercedesie. Są to świece oznaczone symbolem NHTC: CZ551. Powstały specjalnie dla koncernu Daimler AG i były stosowane wielu modelach marki spod znaku trójramiennej gwiazdy. Firma NGK Spark Plug stała się też wyłącznym dostawcą świec żarowych przeznaczonych do samochodów Mercedes-Benz. Niemiecki koncern zobowiązał się do wyłącznego stosowania świec żarowych NGK w już produkowanych, jak również nowo konstruowanych silnikach Diesla do 2019 r.

NGK 3Wchodząca na rynek wtórny świeca NHTC wyposażona jest w ceramiczny element żarzący, dzięki któremu osiąga temperaturę pracy ok. 1000 °C w czasie krótszym niż 2 sek. Ponadto umożliwia dogrzewanie w stałej temperaturze 1350°C przez wiele minut. W ten sposób świeca NHTC znacznie przyczynia się również do redukcji szkodliwych spalin i emisji niespalonego węgla. Świeca żarowa CZ551 jest referencją dotyczącą 4-cylindrowego silnika OM651, czyli podstawowego silnika Mercedesa, od 2010 roku montowanego w ponad 60 wersjach silnikowych aut tego producenta o mocy od 100 do 198 kW, w klasach A, B, C, S, CLA, CLS, GLA i GLK. Dzięki tak szerokiemu zastosowaniu świeca CZ551 została dodana do asortymentu szybko rotujących świec żarowych D-Power. Oznaczona została numerem 85.

Wszystkie zastosowania świec żarowych NGK można znaleźć w informacjach serwisowych dostępnych u dystrybutorów.

Zostaw Komentarz