Zawsze ze sprzęgiełkiem

04 lis 2014
Sztywne koło pasowe powinno zostać wymienione na sprzęgiełko jednokierunkowe.
Sztywne koło pasowe powinno zostać wymienione na sprzęgiełko jednokierunkowe.

Zakładając nowy pasek wielorowkowy w popularnym silniku VAG 1.9 TDI, należy pamiętać nie tylko o jednoczesnej wymianie napinacza i rolek prowadzących, ale również jednokierunkowego sprzęgiełka alternatora – przypominają eksperci firmy Schaeffler Group, właściciela marek LuK, INA, FAG

 Nowoczesne silniki oferujące znaczny moment już przy niewielkiej prędkości obrotowej mają oprócz niepodważalnych zalet również swoje wady. To co podoba się kierowcom, a więc znaczne osiągi i elastyczność ma bowiem swoje uboczne skutki, które przysparzają problemów konstruktorom.

Jednym z największych wyzwań są drgania skrętne wału korbowego, do których dochodzi w nowoczesnych silnikach Diesla, zarówno z pompowtryskiwaczami, jak również systemem common rail, a także w silnikach benzynowych z bezpośrednim wtryskiem. Stosowanie w nich kół dwumasowych pozwala ograniczyć wpływ tych drgań na układ przeniesienia napędu. Jednak rozwiązanie to nie eliminuje wszystkich problemów związanych z wibracjami. Niszczycielskie drgania przenoszone są bowiem również na układ pasowy napędzający m.in. osprzęt silnika. W ich wyniku może dojść do uszkodzenia napinacza, a także np. alternatora. Konstruktorzy systemów pasowych opracowali więc rozwiązania, które chronią układ pasowy przed uszkodzeniem.

Zadaniem tłumika jest zmniejszenie drgań skrętnych niszczących napinacz paska.
Zadaniem tłumika jest zmniejszenie drgań skrętnych niszczących napinacz paska.

Takim elementem jest napinacz paska wielorowkowego INA (nr referencji 533 0081 30) wyposażony w napinacz hydrauliczny stosowany w popularnych silnikach VAG 1.9 TDI stosowanych w Volkswagenach, Audi, Skodach i Seatach. Nie tylko zapewnia on właściwe napięcie paska podczas całego okresu eksploatacyjnego, ale również, dzięki odpowiedniej konstrukcji i zastosowaniu zaworu zwrotnego, pozwala na tłumienie drgań paska w pewnym dopuszczalnym zakresie amplitudy.

Pęknięcie ramienia napinacza świadczy o nieprawidłowym działaniu sprzęgiełka alternatora.
Pęknięcie ramienia napinacza świadczy o nieprawidłowym działaniu sprzęgiełka alternatora.

Jednak, aby element ten mógł spełniać swoją rolę, konieczne jest również stosowanie jednokierunkowego sprzęgiełka alternatora, które również pełni niezwykle ważną rolę w tłumieniu drgań, zmniejszając ich amplitudę do poziomu, któremu może sprostać tłumik napinacza. Dlatego też tak ważny jest stan owego sprzęgiełka. Jeśli z jakiegoś powodu działa ono niewłaściwie, wpływa to niekorzystnie na wszystkie komponenty układu. Nieprawidłowości te oznajmiane są głośną pracą paska, z czasem zaś prowadzą do awarii – np. trwałego uszkodzenia ramienia napinacza. Efektem usterki w układzie pasowym jest zaś unieruchomienie pojazdu.

Aby tego uniknąć, konieczna jest zatem prewencyjna wymiana sprzęgiełka alternatora, podobnie jak napinacza i rolek prowadzących, podczas każdorazowej wymiany paska wielorowkowego. Należy mieć tu na uwadze, że koło pasowe z jednokierunkowym sprzęgiełkiem poddawane jest ciągłemu obciążeniu. Czas pomiędzy przejściem ze stanu, w którym przenosi ono napęd do stanu, w którym napędu ono nie przenosi i odwrotnie liczony jest w milisekundach. Mechanizm musi znosić również temperaturę dochodzącą do 120 ºC. Z czasem więc element ten nieuchronnie ulega zużyciu.

Nie tłumione w dostateczny sposób drgania powodują uszkodzenie napinacza.
Nie tłumione w dostateczny sposób drgania powodują uszkodzenie napinacza.

Konieczność wymiany koła pasowego ze sprzęgięłkiem wraz z paskiem wielorowkowym potwierdza praktyka warsztatowa, a konkretnie przypadki reklamacyjne zgłaszane do Schaeffler Group. W wielu przypadkach spotkać się można z pęknięciem ramienia napinacza w miejscu mocowania amortyzatorka, co świadczy właśnie nieprawidłowym działaniu sprzęgiełka.

W silnikach 1.9 TDI, które wyposażone są w sztywne koło pasowe alternatora, należy wymienić ten element na sprzęgiełko jednokierunkowe. Firma Schaeffler zachęca przy tym do korzystania z dedykowanego katalogu sprzęgiełek alternatorów. Właściwe części zamienne można dobrać również za pomocą katalogu online dostępnego pod adresem www.schaeffler-aftermarket.pl lub na portalu RepXpert pod adresem www.RepXpert.com. T

Na podstawie materiałów firmy Schaeffler Group (LuK, INA, FAG)

 

Pęknięcie ramienia napinacza świadczy o nieprawidłowym działaniu sprzęgiełka alternatora.[/caption]

Zostaw Komentarz