Zestawy do „automatów”
Na rynku części zamiennych pojawiły się sygnowane marką ZF Parts kompletne zestawy serwisowe służące do wymiany oleju we wszystkich pięcio- i sześciobiegowych automatycznych skrzyniach biegów produkcji ZF. Jednocześnie firma ZF Services, która jest dostawcą tych zestawów, przygotowała katalog pozwalający szybko dobrać komplet właściwy dla jednego z blisko 600 modeli pojazdów – bez tracenia czasu na osobne poszukiwania każdego elementu niezbędnego do wymiany oleju. Firma opracowała również kompletne wskazówki serwisowe dotyczące całej operacji.
Dzięki odpowiedniej konstrukcji automatyczne skrzynie ZF działają niezawodnie przez długie lata, nierzadko przez cały okres użytkowania samochodów, do których są fabrycznie montowane. Do ich dużej trwałości z pewnością przyczynia się też wysokowartościowy, częściowo lub pełnosyntetyczny olej LifeguardFluid, którym napełniane są już na etapie produkcji. W normalnych warunkach może on skutecznie spełniać swoją rolę nawet przez cały okres eksploatacji pojazdu. Bywa jednak, że nadmierne obciążanie przekładni, np. poprzez szybką, sportową jazdę lub częstą jazdę z przyczepą, może skutkować koniecznością wymiany oleju. W takich przypadkach zaleca się, aby nastąpiło to po przejechaniu 80-120 tysięcy kilometrów lub po upływie ośmiu lat.
Przeprowadzenie tej operacji niewątpliwie ułatwiają dostępne na rynku od niedawna kompletne zestawy sygnowane marką ZF Parts. Wszystkie one zostały szczegółowo opisane w nowym, poświęconym im katalogu ZF Services. Główna część publikacji, liczącej sobie 21 stron, jest co prawda w języku niemieckim i angielskim, lecz poszczególne podrozdziały także w kilku innych, w tym polskim. Katalog jest dostępny w wersji drukowanej, którą warsztaty mogą zamówić u dystrybutorów części, ale też w formie pliku PDF do pobrania ze strony www.zf.com/services. Dodatkowo, można z niego skorzystać za pośrednictwem internetowego katalogu WebCat.
Opisane w publikacji zestawy zawierają wszystkie „składniki” potrzebne do wymiany oleju w każdej z pięcio- i sześciobiegowych automatycznych skrzyń biegów produkcji ZF do pojazdów osobowych: magnesy, filtry, miski olejowe, uszczelki, śruby mocujące i śruby pokrywy. W skład kompletów wchodzi także siedem litrów oleju LifeguardFluid. Zebranie tego wszystkiego razem w jednym zestawie jest dużym ułatwieniem dla mechaników, gdyż pozwala im zaoszczędzić czas potrzebny na wyszukiwanie każdego elementu z osobna. Dodać należy, że zestawy ZF Parts znajdują rzecz jasna zastosowanie nie tylko podczas wymiany oleju wraz z wymianą filtra, ale także w trakcie innych prac konserwacyjnych i naprawczych skrzyni biegów, podczas których musi zostać wymieniony olej.
W tym miejscu nie od rzeczy będzie również zauważyć, że na stronie www.zf.com/services udostępniono dodatkowe kompendium wiedzy – biuletyn serwisowy (nr 30094) zawierający kluczowe informacje dotyczące wymiany oleju w skrzyniach ZF. Opisano w nim nie tylko procedury związane z tą czynnością, ale również potencjalne „punkty zapalne”. Z lektury biuletynu wynika też, że przy obsłudze skrzyń automatycznych przestrzegać należy następujących zasad:
- Aby zapobiec uszkodzeniu skrzyni biegów podczas wymiany oleju, należy postępować ściśle według wytycznych producenta pojazdu.
- W przypadku braku oleju w przekładni automatycznej, absolutnie nie wolno holować takiego pojazdu.
- Dużej staranności wymaga wymiana miski olejowej: w starej misce należy w określonej kolejności poluzować wszystkie śruby, aby nie uległa ona odkształceniom. Również podczas przykręcania miski olejowej z nową uszczelką należy zwrócić uwagę na właściwą kolejność dokręcania śrub oraz moment jakim są dociagane.
- Podczas napełniania skrzyni nowym olejem, powinno się używać wyłącznie dołączonego oleju ZF LifeguardFluid, dobranego specjalnie do danej skrzyni ZF.
- Absolutnie nie wolno stosować żadnych dodatków „polepszających pracę skrzyni”, gdyż prowadzi to do zmiany składu chemicznego oleju.
- Ilość oleju przekładniowego musi dokładnie odpowiadać przewidzianemu poziomowi. Zbyt mała może skutkować szybkim uszkodzeniem skrzyni. Jeśli oleju będzie zbyt dużo i zacznie wypływać przez przelew w przekładni, może on zapalić się w kontakcie z gorącymi częściami pojazdu np. układem wydechowym.
Dzięki właściwie przeprowadzonej wymianie oleju, minimalizowane jest ryzyko awarii przekładni. Jednocześnie przełączanie biegów zachodzi wówczas sprawniej, zmniejsza się także zużycie paliwa. Ponadto profesjonalny sposób wymiany oleju z pewności wzmacnia wizerunek warsztatu w oczach jego klientów.