Zestawy INA z pompą wody i termostatem

19 kwi 2016

Korzystając z zestawów INA KIT z pompą wody, a w niektórych przypadkach także z termostatem, mamy gwarancję, że wszystkie części wchodzące w skład kompletu są najwyższej jakości.

Istnieje całkiem duża grupa silników, w których pompa cieczy chłodzącej, popularnie nazywana pompą wody, napędzana jest paskiem rozrządu. W jednostkach tych podczas naprawy rozrządu wymieniony na nowy powinien zostać nie tylko pasek wraz z rolkami oraz napinaczem, ale także pompa. Zalecenie takie bierze się stąd, że po zamontowaniu nowego zestawu rozrządu siła wywierana na jego elementy powraca do pierwotnej wartości. To zaś skutkuje przyspieszonym zużyciem starej pompy wody, a szczególnie jej uszczelnienia i łożyska.

Niezbędne do takiej naprawy części można oczywiście kupować osobno, ale rozsądniej będzie się zaopatrzyć w ich zestaw. Pozwoli to uniknąć ewentualnych pomyłek przy dobieraniu części oraz groźby, że poszczególne elementy nie będą ze sobą właściwie współpracowały. Wybierając jeden z szerokiej oferty zestawów INA KIT z pompą wody będziemy mieli jednocześnie pewność, że otrzymamy komponenty wysokiej jakości.

Pompa

Zadaniem każdej pompy wody jest wymuszenie krążenia płynu chłodzącego w układzie chłodzenia i nagrzewnicy. Poszczególne pompy mogą się natomiast istotnie różnić szczegółami konstrukcyjnymi.

INA 2
Wszystkie pompy maja do spełnienia to samo zadanie, mogą jednak znacznie różnic się budowa i trwałością.

I tak koło pasowe może być z pompą zintegrowane lub stanowić osobną część, może też być ono profilowane lub płaskie (w zależności od tego, przez którą stronę paska jest napędzane).

Wirnik, będący kluczowym elementem pompy wody, projektuje się tak, by zapewniał nie tylko odpowiednią wydajność, ale również przeciwdziałał pojawianiu się tzw. korka parowego powstającego na skutek zjawiska kawitacji. Podstawowe znaczenie dla konstrukcji wirnika, a przez to wydajności i trwałości pompy, ma materiał, z jakiego jest on zrobiony. Jeszcze nie tak dawno wirniki niemal wyłącznie wytwarzano z żeliwa i stali. Obecnie coraz częściej korzysta się z tworzyw sztucznych. Pozwala to zmniejszyć masę wirnika, a przez to obciążenie jego łożyskowania, oraz zminimalizować możliwość powstawania kawitacji.

Do łożyskowania w pompach wody powszechnie wykorzystywane są łożyska dwurzędowe, jednak bez wewnętrznej bieżni. Jej rolę pełni odpowiednio przygotowana powierzchnia samego wałka. Rozwiązanie takie zapewnia więcej przestrzeni dla elementów tocznych oraz pozwala uzyskać zdolność przenoszenia wyższych obciążeń niż zestaw tradycyjnych łożysk jednorzędowych. Jednocześnie jedna zewnętrzna bieżnia dla obu rzędów elementów tocznych eliminuje ryzyko ich nieosiowego ułożenia oraz zapobiega powstawaniu niebezpiecznych naprężeń wewnątrz łożyska.

Zazwyczaj wałek łożyska pompy wody wystaje po jednej i drugiej stronie łożyska. Długość i średnica wystających końcówek jest dopasowana do każdego konkretnego zastosowania. Do każdego zastosowania, w zależności od obciążeń panujących w danym układzie pasowym, dobiera się też łożysko. Niezwykle istotna jest przy tym jego jakość, albowiem ma ona zasadnicze znaczenie dla wytrzymałości i okresu bezawaryjnej eksploatacji pompy wody.

Uszczelnienie pomiędzy pompą i kadłubem silnika zapewnia najczęściej papierowa uszczelka lub gumowy O-ring, lecz nierzadko spotkać się tu można również z uszczelniaczem silikonowym. Jeśli wykorzystywana jest uszczelka (papierowa lub gumowa), nie ma już potrzeby używania dodatkowych środków. Z kolei w przypadku jednostek, w których standardowo stosowane jest uszczelnienie silikonowe, należy pamiętać, by ostrożnie i oszczędnie używać silikonu. Jego cienka warstwa będzie w zupełności wystarczająca. Gdy nałożone zostanie go zbyt dużo, jego część może dostać się do układu chłodzenia i gdzieś w nim utkwić, ograniczając przepływ płynu.

Wydostawaniu się płynu wzdłuż wałka przeciwdziała mechaniczne uszczelnienie czołowe. Jego ślizgowe elementy, wykonane z węglika krzemu i twardej powłoki węglowej, są przyciskane do siebie za pomocą sprężyny gwarantując właściwe uszczelnienie. Ich smarowanie i chłodzenie zapewnia płyn krążący w układzie. Konwencjonalne uszczelnienie promieniowe (simmering) nie ma tu zastosowania z powodu ciśnienia jakie panuje w układzie chłodzenia.

Termostat

W wybranych zestawach oprócz pompy znajduje sie również termostat.
W wybranych zestawach oprócz pompy znajduje sie również termostat.

Dodatkowym elementem wybranych zestawów INA KIT z pompą wody jest termostat. Ze względu na miejsce jego zamontowania w niektórych typach silników konieczna jest bowiem jego wymiana wraz ze zmianą komponentów napędu rozrządu. Gdy temperatura płynu wypełniającego płaszcz wodny silnika rośnie, termostat otwiera się i pozwala na przepływ płynu chłodzącego do chłodnicy. Przy niskiej zamyka się, zapewniając tym samym szybsze nagrzewanie się silnika. Przyczynia się w ten sposób do zmniejszenia zużycia paliwa i skrócenia czasu, po którym jednostka napędowa zaczyna pracować z pełną wydajnością.

Poprawność funkcjonowania termostatu sprawdzamy poprzez włączenie silnika i rozgrzanie go. Przewody dużego obiegu pozostają chłodne do momentu otworzenia się termostatu. Działanie zdemontowanego termostatu badamy wkładając go do wrzącej wody. Jeśli jest sprawny, powinien otwierać się w gorącej wodzie, a zamykać w temperaturze otoczenia.

Zostaw Komentarz