ZF wybiega w przyszłość

30 gru 2019

Koncern ZF, wspólnie z firmą Microsoft, zamierza wprowadzić nowe rozwiązania do swoich procesów inżynieryjnych, stając się dostawcą usług mobilności opartych na oprogramowaniu. ZF chce dzięki temu lepiej reagować na zmieniające się potrzeby klientów.

 

Współpracując z Microsoftem, ZF wykorzystuje usługi w chmurze Azure i narzędzia programistyczne, a także doświadczenie firmy Microsoft w tworzeniu oprogramowania w metodologii agile. Dzięki temu w przyszłości koncern ZF zapewni branży motoryzacyjnej rozwiązania oparte na oprogramowaniu.

– W przyszłości oprogramowanie będzie miało jeden z największych wpływów na rozwój układów motoryzacyjnych i będzie kluczowe w rozmaitych funkcjach jazdy autonomicznej. Chcemy rozwijać ten trend. Współpraca z Microsoft pozwoli nam znacznie przyspieszyć integrację i dostarczanie oprogramowania. Jest to ważne dla naszych klientów, którzy cenią sprawną współpracę i wymagają krótkich terminów dostaw. Co więcej, będziemy musieli zacząć dostarczać oprogramowanie do konstrukcji, które nie będą jeszcze dostępne na rynku – wyjaśnia dr Dirk Walliser, odpowiedzialny za badania i rozwój w ZF.

ZF połączy wówczas swoją bogate doświadczenie w obszarze oprogramowania dla przemysłu motoryzacyjnego z dodatkową przewagą znacznie szybszego tworzenia rozwiązań programistycznych.

Cyfrowe możliwości będą kluczowe dla rozwoju firm motoryzacyjnych i osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Stosowana przez nas metodyka DevOps umożliwia zespołom programistycznym i operacyjnym optymalizację współpracy między zespołami w zakresie automatyzacji, testowania, monitorowania i nieprzerwanego dostarczania oprogramowania przy użyciu metodologii agile. Microsoft udostępnia możliwości DevOps i dzieli się swoimi doświadczeniami z firmą ZF, aby pomóc jej stać się dostawcą usług mobilności opartych na oprogramowaniu – mówi Sanjay Ravi, General Manager, Automotive Industry w Microsoft.

Podczas targów CES 2020 w Las Vegas, ZF zaprezentuje swoją wizję rozwoju oprogramowania na przykładzie rozwiązania zwanego „cubiX”. Jest to komponent oprogramowania, który zbiera informacje z czujników z całego pojazdu i przygotowuje je do zoptymalizowanego sterowania aktywnymi układami: zawieszenia, kierowniczym, hamulcowym i napędowym. CubiX będzie obsługiwał komponenty ZF, a także komponenty innych poddostawców.

CubiX tworzy sieciowe funkcje zawieszenia łącząc wiele systemów pojazdu, takich jak elektryczne wspomaganie kierownicy, aktywne sterowanie tylną osią, aktywny system tłumienia sMOTION, sterowanie układem napędowym i zintegrowane sterowanie hamulcami. Można w ten sposób osiągnąć nowy poziom kontroli pojazdu, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo, na przykład w niesprzyjających warunkach drogowych lub w sytuacjach awaryjnych – wyjaśnia dr Dirk Walliser.

ZF planuje rozpocząć projekty z pierwszymi klientami w 2020 roku i będzie oferować cubiX od 2023 roku jako część całego systemu lub jako pojedynczy komponent oprogramowania.

W trakcie targów CES 2020 ZF zaprezentuje również swoje kompleksowe systemy zautomatyzowanej i autonomicznej jazdy. Na ich zaawansowaną budowę składają się czujniki, obliczeniowe moduły komputerowe, oprogramowanie oraz aktuatory.

Zostaw Komentarz