Zintegrowane piasty koła HBU3

29 lip 2019

W ciągu ostatnich kilku dekad łożyskowanie kół jezdnych samochodów osobowych przeszło wielkie zmiany. Niegdyś standardem była wymiana samych łożysk, które trzeba było umiejętnie osadzić a następnie wyregulować, dziś królują zintegrowane piasty wymagające tylko przykręcenia.

Głównymi elementami zintegrowanej piasty trzeciej generacji HBU3 są kołnierz do mocowania koła i tarczy hamulcowej oraz drugi do przymocowania piasty do zawieszenia za pomocą trzech, czasem czterech śrub. We wnętrzu HBU3 znajduje się łożysko kulkowe skośne dwurzędowe z dopasowanymi pierścieniami i zespołami kulek, odpowiadające za uzyskanie wymaganego luzu osiowego lub napięcia wstępnego. Ważnymi elementami są również pierścień magnetyczny oraz czujnik ABS, które odpowiadają za dostarczanie do odpowiednich sterowników informacji o prędkości obrotowej koła, co jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania m.in systemu ABS.

Zintegrowane piasty HBU3 występują w różnych odmianach. Jedną z nich jest model X-Tracker, przeznaczony do pojazdów klasy wyższej.

Na potrzeby samochodów luksusowych opracowaliśmy w SKF asymetryczną piastę SKF X-Tracker, w której zastosowano dwurzędowe łożysko kulkowe z różną liczbą kulek w każdym rzędzie. Ta wyjątkowa, asymetryczna konstrukcja zwiększa nośność łożyska i jego trwałość eksploatacyjną oraz zapewnia większą stabilność pochylenia kół w porównaniu z tradycyjnymi, symetrycznymi zespołami piasty – mówi Tomasz Ochman, Technical Support Provider w firmie SKF.

Przy okazji warto wspomnieć o smarze, jaki stosuje się w procesie produkcyjnym piast zintegrowanych. Otóż w przypadku piast HBU3 marki SKF używany jest specjalny smar o niskim współczynniku tarcia, który przeznaczony jest do wszystkich piast tego typu. Smar ten zmniejsza tarcie o około 9% (bez wpływu na trwałość łożyska lub któregokolwiek innego elementu), tym samym przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 i poprawia ogólną sprawność pojazdu.

– Cechy konstrukcyjne trzeciej generacji zestawu zintegrowanej piasty HBU3 sprawiają, że jest ona najlepszą odpowiedzią na wciąż wzrastające oczekiwania co do zmniejszenia zużycia paliwa, masy pojazdu, poziomu hałasu oraz łatwości montażu. Ponieważ HBU3 jest przykręcana jako całość, serwisowanie pojazdów wyposażonych w to rozwiązanie jest łatwiejsze niż w przypadku starszych typów łożyskowania kół. Dodatkowym plusem w przypadku piast SKF jest to, że są one wykorzystywane przede wszystkim na rynku OE. Takie same podzespoły kierowane są na rynek wtórny więc można być pewnym ich jakości – podsumowuje Tomasz Ochman.

 

Zostaw Komentarz