Bez narzędzi ani rusz

26 mar 2017

Bez odpowiednich narzędzi nawet najzdolniejszy mechanik nie zdoła naprawić samochodu. Jednocześnie narzędzi tych potrzeba coraz więcej.

Przed ponad 80 laty powstał w Polsce jedyny chyba jak dotąd samochód na świecie, który wszystkie śruby i nakrętki miał jednego wymiaru, a mianowicie M10. Był nim CWS T-l skonstruowany przez inżyniera Tadeusza Tańskiego i pomyślany tak, by można go było, wraz z silnikiem, rozebrać i złożyć za pomocą jednego tylko klucza. Dziś, by operację taką przeprowadzić, trzeba dysponować całą baterią rozmaitych narzędzi. Mało tego, nawet uzbrojony w nią mechanik zabierając się do naprawy nowego modelu auta, wcale nie może być pewny czy uda mu się usunąć usterkę, bo a nuż producent przewidział użycie kolejnego specjalnego przyrządu. Bywa też, i to wcale nie tak rzadko, że w zestawach zakupionych, gdy kompletowane było wyposażenie warsztatu brakuje akurat klucza, którym można odkręcić śrubę skrytą w jakimś zakamarku.

Kompletować samemu

Wielu mechaników jest więc zdania, że wydawanie pieniędzy na pięknie opakowane zestawy narzędzi składające się z kilku dziesiątek elementów nie ma większego sensu. Tym bardziej, że z wielu praktycznie nigdy się nie korzysta. Dość więc, gdy w warsztacie, tak na wszelki przypadek, znajdzie się jeden taki zestaw, generalnie zaś narzędzia należy kompletować samemu kupując je pojedynczo. Szczególnie, że w ten sposób można sobie wybrać najbardziej odpowiadające modele kluczy z setek wzorów przedstawianych w katalogach. Jest to też naturalna metoda na systematyczne uzupełnianie wyposażenia warsztatu o mniej typowe narzędzia, w które muszą się zaopatrzyć serwisy oferujące naprawę samochodów wielu marek.

Samodzielne kompletowanie kluczy jest wskazane, jak mówią praktycy, także z innego względu. Otóż, po co wyciągać potrzebne klucze z rozmaitych walizeczek czy pudełek skoro łatwiej i szybciej po nie sięgnąć, gdy wiszą na tablicy lub spoczywają w gniazdach wytłoczek umieszczonych w szufladach wózka narzędziowego. Sposób taki ma także te zaletę, że na koniec pracy wystarczy dosłownie jeden rzut oka, by przekonać się czy nie brakuje jakiegoś narzędzia.

Nie ufać błyszczącym

Doświadczenie starych mechaników wskazuje również, iż wybierając narzędzia, lepiej unikać tych najbardziej błyszczących. Zwykle efektowny wygląd skrywa nie najlepszą jakość.

Oferowane na rynku narzędzia, różnią się zarówno ceną jak i standardem wykonania. Najtańsze zestawy z supermarketów w warsztacie z reguły się nie sprawdzają, pożytek być może będzie miał z nich majsterkowicz wykonujący od czasu do czasu jakieś drobne prace. Po pierwsze narzędzia wchodzące w skład tych kompletów zrobione są zwykle z marnego materiału, po wtóre zaś – i jest to chyba największy ich mankament – nie trzymają wymiarów. Próba odkręcenia zapieczonej śruby takim kluczem prowadzi najczęściej do przerobienia jej łba z sześciokątnego na okrągły.

Najdroższe narzędzia najbardziej renomowanych firm też nie są w warsztatach zbyt popularne. Rzadko który serwis stać na takie luksusowe wyposażenie. Owa narzędziowa biżuteria jest więc tylko oglądana i podziwiana, a kupowane są tańsze wyroby Zdaniem mechaników klucze i tak zanim się zużyją, zdążą najzwyczajniej się zawieruszyć. Rozsądniej zaś zgubić klucz za 10 zł, niż za 100 zł.

Decydując się na zakup narzędzi z nie najwyższej półki, warto zdać się na rekomendację kolegów mechaników, którzy wypróbowali je we własnych warsztatach. Przy niezwykle szerokiej ofercie rynkowej jest jednak często po prostu niemożliwe. Wtedy musimy sami umieć ocenić czy dany produkt jest przyzwoitej jakości.

Bez narzedzi ani 11Czym zatem kierować się kupując narzędzia nie znanych bliżej producentów? Praktycy radzą, by zwrócić uwagę na to, czy mają one widoczne ślady obróbki mechanicznej. Im jest ich mniej, tym lepiej. Wszelkie frezowanie, szlifowanie itp. powoduje bowiem zniszczenie wierzchniej, utwardzonej powierzchni i pogarsza odporność narzędzi na uszkodzenia mechaniczne.

Osobną kwestią jest materiał, z którego wykonano klucze. Odpowiednie dodatki stopowe do stali (takie jak chrom, wanad, molibden) sprawiają, że jest ona bardziej odporna na zginanie, ścieranie czy przegrzewanie. Problem tylko w tym, że kupując narzędzie nie jesteśmy w stanie sprawdzić, jakie dodatki faktycznie zostały użyte i jaki przyniosły one efekt. Okazuje się to dopiero w trakcie korzystania z narzędzia. Napis na etykiecie czy bezpośrednio na kluczu, zwłaszcza tańszym i z niepewnego źródła, o niczym nie rozstrzyga. Dobrze jest wiec zaopatrywać w specjalistycznych firmach lub chociaż u nie anonimowych sprzedawców, by było do kogo przyjść z ewentualnymi pretensjami.

Szybsze mechaniczne

W coraz większej liczbie warsztatów korzysta się narzędzi mechanicznych – pneumatycznych, rzadziej elektrycznych. Pozwalają one bowiem mechanikom na szybszą pracę, co przekłada się na większe zyski warsztatu.

Właściciele serwisów wybierają z reguły narzędzia pneumatyczne ze względu na większą wygodę ich użytkowania (mają mniejsze rozmiary, a co za tym idzie – masę), a także większe bezpieczeństwo (brak ryzyka porażenia prądem). Jedynym mankamentem tych narzędzi jest koszt związany z założeniem instalacji pneumatycznej. Inna sprawa, że i tak zwykle potrzebna jest ona w warsztacie.

O trwałość i niezawodność kluczy napędzanych sprężonym powietrzem nie ma się co obawiać. Pod warunkiem wszakże, że dochowane zostaną dwa proste warunki. Pierwszy to odpowiedni dobór urządzenia stosownie do prac, które mają być nim wykonywane. Potrzeba do tego pewnego doświadczenia, warto więc skorzystać z wiedzy pracowników firm specjalizujących się w dystrybucji narzędzi pneumatycznych. Drugim jest przestrzeganie zaleceń zawartych w instrukcji urządzenia. Trzeba pamiętać, że klucz musi być właściwie zasilany, nie może pracować z udarem dłużej niż kilka sekund, powinien być też wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem. Inaczej nawet najlepsze urządzenie nie wytrzyma długo.

Zawsze trzeba też pamiętać, że narzędzia mechaniczne stanowią jedynie wyposażenie pomocnicze mające ułatwiać i przyspieszać operacje odkręcania i wstępnego dokręcania. Do dociągania śrub zawsze należy korzystać ze zwykłych kluczy, lub kluczy dynamometrycznych.

 

1 comments

Zostaw Komentarz