Bosch i Daimler automatyzują parkowanie

24 cze 2015

Czy możliwe jest, by w niedalekiej już przyszłości samochody same szukały wolnego miejsca na parkingu i je zajmowały, same też później wracały do kierowcy na jego wezwanie? Otóż jest to zupełnie niewykluczone, bowiem realizacja takiego zadania stała się celem wspólnego projektu firm Bosch, Daimler i car2go.

 Zautomatyzowane parkowanie, nad którym firmy te pracują, będzie możliwe dzięki inteligentnej infrastrukturze parkingu i zastosowaniu w pojeździe jednostki sterującej Bosch w połączeniu z najnowszej generacji czujnikami pokładowymi Mercedes-Benz oraz systemem car-sharing (system udostępniania aut za opłatą przez operatorów floty) firmy car2go. W ten sposób, w najbliższej przyszłości, pojazdy będą mogły manewrować automatycznie na odpowiednio wyposażonych parkingach.

Funkcja w pełni zautomatyzowanego parkowania będzie dostępna jeszcze przed wprowadzeniem całkowicie zautomatyzowanej jazdy – mówi dr Dirk Hoheisel, członek zarządu Bosch odpowiedzialny za projekt. – Niskie prędkości jazdy i  dostępność informacji z infrastruktury parkingu umożliwiają nam szybkie wdrożenie tego projektu.

Scenariusz jest bardzo prosty –  smartfon służy do rezerwacji samochodu poprzez usługę car2go. Gdy tylko użytkownik znajdzie się w strefie pick-up parkingu (tzn. w strefie odebrania wynajętego auta), samochód sam podjedzie i kierowca może rozpocząć jazdę. Oddawanie auta jest równie wygodne – klient zostawia pojazd w odpowiedniej strefie parkingu i zwraca go za pośrednictwem smartfona. Inteligentny system parkingu rejestruje pojazd, uruchamia go i kieruje do przydzielonego miejsca parkingowego.

Zostaw Komentarz