Bosch wprowadza wyświetlacze przyszłości

19 sie 2019

Wyświetlacze cyfrowe stają się coraz powszechniejszym elementem wyposażenia samochodowych kokpitów. Będą też one odgrywać coraz ważniejszą rolę w interakcji między kierowcą i pojazdem. Bosch współtworzy ten trend, wprowadzając na rynek wyświetlacze 3D. Produkty te wykorzystują pasywną technologię 3D do generowania realistycznego trójwymiarowego efektu, który pozwala na odczytanie wizualnych informacji szybciej niż na tradycyjnych ekranach.

 – Wyświetlacze stają się coraz bardziej interaktywnymi systemami, które mogą lepiej przewidywać indywidualne potrzeby kierowców. Stwarza to ogromny potencjał ekonomiczny dla Boscha – mówi dr Steffen Berns, prezes Bosch Car Multimedia. – Prognozy pokazują, że wartość globalnego rynku wyświetlaczy samochodowych podwoi się do 2025 osiągając 27 miliardów euro.

Wyświetlacze 3D to najnowszy trend w zestawach wskaźników. – Działanie głębi wyświetlacza sprawia, że kierowcy mogą szybciej zrozumieć ważne informacje wizualne, niezależnie od tego, czy pochodzą one z systemu wspomagania, też dotyczą korków na drodze. Ostrzeżenia, które wydają się wyskakiwać z wyświetlacza, lepiej rzucają się w oczy – wskazuje Steffen Berns. Dla przykładu podczas parkowania obraz z kamery cofania jest bardziej realistyczny, umożliwiając w ten sposób wcześniejsze dostrzeżenie przeszkód. Kierowcy mogą więc lepiej ocenić, ile miejsca pozostało między tylnym zderzakiem a ścianą parkingu. Z kolei podczas poruszania się po ulicach między wysokimi budynkami w dużych miastach efekt 3D pomaga w nawigacji – głębia przestrzenna mapy pokazuje czytelniej, gdzie znajduje się następny zakręt.

W nowym wyświetlaczu Bosch wykorzystuje pasywną technologię 3D, która działa całkowicie bez dodatkowych rozwiązań technicznych, takich jak śledzenie wzroku lub okulary 3D.

Niemiecki koncern ma w swojej ofercie wszystkie rodzaje wyświetlaczy – od ekranów małych i płaskich, poprzez duże i zakrzywione, aż po ekrany o nietypowych kształtach, np. okrągłe lub z przyciętymi narożnikami. Interakcja pomiędzy samochodem i kierowcą może przybierać formę sterowania głosem lub dotykiem. – Bosch opracowuje system informacyjno-rozrywkowy dostosowany do klienta – mówi Steffen Berns. – W przyszłości, gdy kierowcy pozwolą swojemu autopilotowi prowadzić pojazd, interfejs człowiek-maszyna (HMI) będzie miał kluczowe znaczenie dla interakcji między samochodem, a kierowcą.

Coraz większe, bardziej kolorowe i inteligentne wyświetlacze z funkcją sterowania głosowego i dotykowego potrzebują coraz większej mocy obliczeniowej. Może to oznaczać znacznie więcej sterowników. Już dzisiaj nawet 15 jednostek obliczeniowych steruje w tle systemami wyświetlania i obsługi. Bosch używa tylko jednego komputera pokładowego do koordynowania całego interfejsu HMI i przekazuje wszystkie funkcje sterowania do jednej centralnej jednostki obliczeniowej. Mniejsza liczba sterowników oznacza również mniejszy ciężar, a czas projektowania pojazdów staje się krótszy. Ponadto, dzięki bezprzewodowym aktualizacjom system audio-nawigacyjny może mieć najnowszą wersję oprogramowania, tak samo jak smartfon.

Wyświetlacze samochodowe podlegają rygorystycznym standardom bezpieczeństwa. Zwłaszcza jeśli chodzi o wahania temperatury i wibracje, wymagania są znacznie wyższe niż w przypadku elektroniki użytkowej. Wyświetlacze samochodowe muszą działać poprawnie niezależnie od tego, czy temperatura wynosi minus 40 czy plus 120 stopni Celsjusza, i to przez cały okres eksploatacji pojazdu. Do tego nawet w przypadku częściowej awarii, do kierowcy muszą docierać minimalne ilości istotnych informacji. Systemy operacyjne Bosch są więc dokładnie testowane pod kątem ich przydatności do użytku w pojazdach.

Nowatorskie zestawy wskaźników w samochodach firma wprowadza od lat 80., na przykład stworzyła pierwszy na świecie cyfrowy wyświetlacz do Audi Quattro. Bosch wyposażył także Audi TT w pierwszy swobodnie programowalny wyświetlacz, jej dziełem jest pierwszy na świecie zakrzywiony zestaw wskaźników zastosowany w kokpicie najnowszego VW Touarega. Firma wprowadza swoje innowacje cyfrowe także do wskaźników w motocyklach i e-rowerach.

Zostaw Komentarz