Już po eliminacjach

19 mar 2018

W tegorocznych eliminacjach Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników wystartowało 750 zespołów szkolnych i 228 mechaników zawodowych, tym samym pobity został rekord tych cyklicznych zawodów. Najlepsi uczestnicy wystąpią przez publicznością targów Poznań Motor Show 2018.

W kategorii Młody Mechanik do awansu wymagana była poprawna odpowiedź na 19 z 25 pytań, które jak zawsze pojawiły się na stronie internetowej producenta olejów Mobil Delvac 1, partnera Mistrzostw. Po wejściu tutaj każdy może samodzielne sprawdzić swoją wiedzę.

Gdyby eliminacje do VII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników odbywały się w formie tradycyjnego testu pisemnego, trudno byłoby znaleźć salę, która pomieści 1500 uczniów oraz ich opiekunów. W tym roku o każde z 30 miejsc w finale rywalizowało 25 zespołów szkolnych, więc pierwsza faza konkursu była bardzo wymagająca. Trzy najtrudniejsze pytania dotyczyły płynów hamulcowych, bicia bocznego tarcz hamulcowych oraz grubości filmu olejowego w przekładni sportowej. Nie zabrakło również pytań dotyczących elektromobilności, a także serwisowania silnika i jego osprzętu. Najlepiej z zadaniami poradziły sobie szkoły z Bydgoszczy, Żar, Leszna i Jarocina (pełna lista finalistów poniżej).

Mechanicy zawodowi również nie mieli łatwo, bo do konkursu stanęło blisko 230 osób. Na opublikowanej na profilu społecznościowym Mistrzostw liście 30 finalistów znaleźli się między innymi laureaci poprzednich edycji konkursu, w tym trójka zwycięzców z 2017 roku: Łukasz Bogus, Jacek Jakimów oraz Sebastian Śliwka. W finale Mistrzostw zobaczymy również jedną kobietę, w zawodach dla mechaników to nadal rzadkość.

– W Poznaniu uczestnicy konkursu staną do rywalizacji w konkurencjach praktycznych. Finał w kategorii Młody Mechanik już 5 kwietnia podczas dnia otwierającego największe w Polsce i czwarte w Europie targi branży motoryzacyjnej – mówi Adrian Dekowski, Prezes Fundacji Cooperatio, organizator konkursu.

Autorami pytań eliminacyjnych byli specjaliści Akademii Praktycznych Umiejętności, producenta olejów Mobil Delvac 1, Inter Cars Szkolenia, ZF Aftermarket, John Deere oraz Kolejowych Zakładów Łączności, które wspierają rozwój elektromobilności, w tym budowę nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce. Zadania dla mechaników przygotował również Grzegorz Duda, ambasador VII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, znany z programu „101 napraw” w TVN Turbo.

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są Międzynarodowe Targi Poznańskie i Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej. Głównymi partnerami Mistrzostw są ExxonMobil, Inter Cars Szkolenia, Akademia Praktycznych Umiejętności, Akademia Kierowcy, ZF Aftermarket oraz Kolejowe Zakłady Łączności. Dzięki współpracy Fundacji Cooperatio z Inter Cars Szkolenia, w Poznaniu odbędzie się również krajowy finał konkursu Young Car Mechanic. Dziesięciu jego uczestników zobaczyć będzie można razem z finalistami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników w pawilonie 4. Wszyscy finaliści będą mogli korzystać z możliwości programu Młode Kadry, prowadzonego przez Inter Cars Szkolenia.

Więcej informacji o konkursie i lista finalistów na stronie www.mistrzostwamechanikow.pl.

Zostaw Komentarz