Młode Kadry po raz trzeci

30 kwi 2014

mkProgram „Młode Kadry” zorganizowany przez firmę Inter Cars wciąż rozszerza swój zasięg. Niedawno zainaugurowana została jego III edycja. Kolejni uczniowie otrzymali szansę na zbudowanie swoich kompetencji zawodowych.

Program „Młode Kadry” przeznaczony dla szkół o profilu motoryzacyjnym ma z czasem objąć cały kraj. Kolejna jego edycja rozpoczęła się w krakowskim Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta, placówce o ponad stuletniej tradycji, mieszczącej się we wspaniałym, zabytkowym gmachu przy alei Mickiewicza. Szkoła cieszy się w swoim mieście znakomitą opinią, a wielu absolwentów technikum kontynuuje naukę na wyższych uczelniach, m.in. Politechnice Krakowskiej. Umowę o współpracy podpisali Bożena Mayer-Gawron, dyrektor szkoły i Witold Kmieciak, członek zarządu Inter Cars.

Regionalne Centrum Szkoleniowe powstało również w Zespole Szkół Samochodowych w Bydgoszczy. Przy okazji jego otwarcia odbyła się konferencja „Kształcenie zawodowe a oczekiwania na rynku pracy”, która spotkała się z zainteresowaniem organizacji pracodawców oraz miejscowych przedsiębiorców. Warto wspomnieć, że Bydgoszcz stawia na edukację zawodową. Aż 60% absolwentów gimnazjów uczy się tu w szkołach zawodowych i technikach. Jest to ewenement w skali kraju, bowiem w całym kraju statystyczne proporcje są odwrotne.

ZSS w Bydgoszczy jest już 12 placówką, która przystąpiła do programu „Młode Kadry”. Do tej pory każda ze szkół otrzymała sprzęt o wartości 100 000 zł oraz pakiet szkoleń o wartości 30 000 zł. Umowę o współpracy sygnowali Janusz Tomas, dyrektor ZSS w Bydgoszczy i Robert Kierzek, prezes zarządu Inter Cars.

W tym roku do programu „Młode Kadry” przyłączyły się firmy Contitech, SKF oraz NTN SNR jako partnerzy wspierający. Partnerami strategicznymi pozostają Bosch, Castrol i grupa Schaeffler.

W roku 2014 zakończą naukę pierwsze roczniki uczestniczące w programie „Młode Kadry”. Organizatorzy chcą pozostać z nimi w stałym kontakcie za pośrednictwem portali społecznościowych. Dzięki temu będzie można sprawdzić, czy absolwenci pozostali w branży motoryzacyjnej i w praktyce wykorzystują to, czego się nauczyli, a także czy wybrali dalszą drogę edukacji technicznej.

Pomysł zorganizowania programu zrodził się z potrzeby, jaką sygnalizowali klienci Inter Cars. Do firmy zgłaszały się warsztaty z prośbą o polecenie im młodych ludzi po szkole, którzy mogliby podjąć u nich pracę. A że polskie szkolnictwo nie zapewniało dotąd wychowankom przygotowania pozwalającego odnaleźć się w życiu zawodowym, Inter Cars postanowił je wesprzeć.

Oferowane przez program „Młode Kadry” szkolenia przeznaczone są dla uczniów techników i zawodówek. Stanowią one naturalną formę selekcji, bowiem są to zajęcia dodatkowe, nie wplecione bezpośrednio w plan lekcji, zatem uczestniczą w nich wyłącznie ci, którzy są autentycznie zainteresowani pracą w zawodzie. Pozwala to odsiać uczniów, którzy trafili do szkół o profilu motoryzacyjnym przypadkowo. Ponadto szkolenia te kończą się egzaminem, co również motywuje młodych ludzi do wysiłku. Warto wspomnieć, że uczestnicy programu spotykają się na zajęciach z mechanikami już pracującymi w zawodzie, co sprzyja zbliżeniu obu środowisk.

Pomoc, jaką Inter Cars i jego dostawcy wspierający program „Młode Kadry” oferują polskiej szkole jest tym cenniejsza, że w ostatnich 20 latach w motoryzacji nastąpił błyskawiczny rozwój techniczny, któremu edukacja nie potrafiła dotrzymać kroku. Szkoła została bowiem z programem nauczania w zamierzchłej przeszłości, a uczniom brakuje całego spektrum wiedzy dotyczącej nowszych samochodów, które obsługiwane są na co dzień w warsztatach.

Program „Młode kadry” stanowi ofertę komplementarną. Organizatorzy przekazują placówkom nowoczesny sprzęt, a także organizują szkolenia dla kadry nauczycielskiej, by mogła dostosować przygotowanie dydaktyczne do wymagań współczesnej techniki. Szkoła otrzymuje stanowisko w pełni wyposażone w nowoczesne oprzyrządowanie, a oprócz tego nauczycielom przekazuje się wiedzę pozwalającą wykorzystać ten sprzęt w programie nauczania.

Program finansowany jest przez Inter Cars oraz długoletnich partnerów biznesowych firmy, którzy zapewniają również kompetentnych szkoleniowców. Prowadzone przez nich zajęcia mają charakter ściśle techniczny, choć oczywiście podczas szkoleń wykorzystywane są produkty dostawców IC.

1 comments
  1. Super, że jest taka inicjatywa ze strony IC. Sam uczyłem się w technikum samochodowym i program nauczania miałem ten sam co mój ojciec trochę wcześniej. Mam nadzieje, że w Łodzi też to działa.

Zostaw Komentarz