SDCM w elitarnym gronie

30 mar 2016

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Części Motoryzacyjnych (CLEPA) przyjęło do swoich struktur polskie Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM).

PSchockmel_AFranke_ADiStefano_RVassoriPodczas walnego zgromadzenia członków CLEPA, które odbyło się 18 marca, Roberto Vassori,  prezydent tej organizacji,  powiedział: – Jesteśmy dumni z tego, iż mogliśmy przyjąć kolejną organizację do naszych struktur, zwłaszcza tak istotną jak SDCM. Polska jest trzecim pod względem zatrudnienia w motoryzacji krajem w Europie, zatem akces SDCM znacznie wzmocni CLEPA. To konieczny i ważny krok naprzód dla całego europejskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Powstałe w 2005 r. SDCM zrzesza obecnie  blisko 100 członków, w tym 63 ze strony producentów części oraz 34 dystrybutorów. Stowarzyszenie reprezentuje już interesy ponad 20 członków CLEPA, w tym takich firm jak: Bosal, Brembo, Delphi, Denso, Gates, Hella, Mahle, Robert Bosch, Schaeffler, SKF, Sogefi, Tenneco, TRW, Valeo czy ZF.

Bardzo nam zależało, by w naszym gronie znalazła się organizacja reprezentująca Polskę, bowiem przemysł motoryzacyjny wytwarzający części i komponenty samochodowe ma tam bardzo silną pozycję. Cieszymy się, że zostało nim SDCM, które od lat podejmuje skuteczne działania na rzecz polskiego sektora motoryzacyjnego – stwierdził Paul Schockmel, dyrektor zarządzający CLEPA.

Przystąpienie SDCM do europejskiej organizacji producentów oznacza, że poszerzy się zakres aktywności Stowarzyszenia. Będzie ono bowiem zajmować się również tematami, które związane są bezpośrednio z działalnością firm produkcyjnych. Do spraw tych należą m.in. techniczne regulacje prawne, badania i rozwój innowacyjności, emisje zanieczyszczeń, funkcjonowanie stref ekonomicznych, handel międzynarodowy.

Grono członków stowarzyszenia znacząco się zwiększy, gdyż już teraz zapraszamy wszystkie fabryki do przystąpienia do sekcji OEM (rynku wyposażenia fabrycznego). Ich merytoryczny wkład w działalność naszej organizacji jest nieodzowny. Stowarzyszenie będzie bogatsze o unikatową wiedzę firm bezpośrednio zaangażowanych w produkcję części. Oczywiście nadal będziemy rozwijać bardzo ważną dla nas sekcję IAM (niezależnego rynku), od której zaczęła się nasza historia – zauważył Alfred Franke, prezes SDCM.

******

CLEPA jest Europejskim Stowarzyszeniem Producentów Części Motoryzacyjnych. Członkowie organizacji to 116 największych wytwórców części oraz 23 stowarzyszenia krajowe i europejskie organizacje branżowe. Łącznie reprezentują ponad 3 tysiące firm zatrudniających ponad 5 mln osób i obsługujących cały łańcuch wartości rynku motoryzacyjnego. CLEPA ma swoją siedzibę w Brukseli i jest uważana przez instytucje europejskie, ONZ i pokrewne organizacje za naturalnego partnera do dyskusji (ACEA, JAMA, MEMA, itp.).

 Fakty dotyczące europejskiego przemysłu motoryzacyjnego

  • Europejski przemysł motoryzacyjny zatrudnia blisko 12 mln osób.
  • Europejscy producenci części zatrudniają bezpośrednio 5 mln ludzi.
  • Europejscy producenci części inwestują co roku 18 mld euro w badania i rozwój. Są jednymi z największych prywatnych inwestorów w tych dziedzinach.
  • W Europie rocznie powstaje 16 mln pojazdów co przyczynia się do stabilności i rozwoju europejskiej gospodarki.

 

SDCM 1SDCM, czyli Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, zostało powołane w celu ochrony praw i interesów niezależnych przedsiębiorstw działających w przemyśle motoryzacyjnym, jak również polskich producentów i dystrybutorów części motoryzacyjnych. Postawione cele realizuje poprzez aktywne uczestnictwo w pracach legislacyjnych zarówno w Polsce, jak i Brukseli. SDCM jest członkiem FIGIEFA – europejskiej organizacji reprezentującej interesy operatorów niezależnego sektora motoryzacyjnego oraz CLEPA – europejskiej organizacji reprezentującej producentów części motoryzacyjnych.

 Fakty dotyczące polskiego niezależnego rynku motoryzacyjnego:

  • Na niezależnym rynku motoryzacyjnym działa w Polsce ok. 27 tys. firm.
  • Niezależne firmy tworzą w naszym kraju 80% miejsc pracy całego sektora motoryzacyjnego.
  • Łączna wartość części motoryzacyjnych produkowanych w Polsce siega 70 mld zł, z czego połowa jest bezpośrednio eksportowana.
  • Wartość krajowego rynku części i napraw samochodów to ok. 31 mld zł, z usług niezależnego sektora korzysta blisko 15 milionów kierowców.
1 comments
  1. Mahle w Krotoszynie działa bardzo prężnie i zasługuje na wyróżnienie. Przyjmuje się coraz więcej ludzi, szczególnie młodych, a to dobra prognoza na przyszłość.

Zostaw Komentarz