Szansa na dofinansowanie
dla producentów i dystrybutorów
części motoryzacyjnych

25 lut 2014

sdcmPojawiła się szansa na znaczne dofinansowanie dla producentów i dystrybutorów części motoryzacyjnych. Warunek – trzeba szybko działać.

W ostatnich dniach pojawiła się dość niespodziewana szansa na dofinansowanie dla firm działających w sektorze dystrybucji oraz produkcji części motoryzacyjnych. Aby jednak mogła się ona zamienić w realną już możliwość, branża motoryzacyjna musi szybko wystąpić z wnioskiem do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o ustanowienie sektorowego programu badawczego INNOMOTO, dzięki któremu firmy zajmujące się m.in. produkcją i/lub dystrybucją części motoryzacyjnych będą mogły otrzymać z NCBiR środki finansowe na rozwój. I to środki znaczne, albowiem do pozyskania jest nawet kilkaset milionów złotych.

Pierwszym krokiem jaki zainteresowane firmy muszą wykonać jest przesłanie wstępnych zgłoszeń. Nie ma na to niestety wiele czasu, gdyż zgłoszenia te muszą dotrzeć do Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych do 27 lutego.

 Dla kogo ten program?

Założeniem programu jest wsparcie finansowe przedsiębiorców z sektora motoryzacji gotowych inwestować w innowacyjność i rozwój, np. modernizację, udoskonalanie obecnie istniejącej linii produkcyjnej lub też tworzenie nowych technologii produkcyjnych

Program będzie obejmował projekty badawcze prowadzone na terenie własnej firmy, przy udziale dotychczasowych pracowników firmy oraz dodatkowo przedstawicieli placówek badawczych i naukowych. Oznacza to, że projekty podlegające dofinansowaniu nie będą musiały odbywać się wyłącznie w zewnętrznych jednostkach badawczych, lecz także w miejscach wskazanych przez przedsiębiorców, czyli przyszłych beneficjentów programu INNOMOTO.

 Tylko dla branży

Ponieważ ma to być program sektorowy, wnioski o granty złożone przez przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej nie będą konkurować z wnioskami przedstawicieli innych sektorów. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie pozyskać środki finansowe.

 Jakie wsparcie?

Finansowanie w ramach programu INNOMOTO będzie odbywało się w następujący sposób:

  • 50% – wkład własny wnioskodawcy;
  • 50% – dotacja, czyli wkład Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
 Inni już zyskali

Warto podkreślić, iż podobne projekty zostały uruchomione już dla przemysłu lotniczego (INNOLOT) i medycyny (INNOMED). Można o nich przeczytać na stronie www.ncbir.pl/programy-krajowe/programy-sektorowe/.

Czas goni

Zgłoszenia należy przesyłać na adres e-mail: magdalena.pytkowska@sdcm.pl do 27 lutego. Formularz zgłoszeniowy jest do pobrania TUTAJ. W razie wątpliwości lub pytań należy dzwonić pod tel: 22 773 00 18.

SDCM zachęca do udziału i nadsyłania wstępnych zgłoszeń, ponieważ w przypadku zbyt małej liczby deklaracji zainteresowania tym projektem, nie zostanie on uruchomiony.

Zostaw Komentarz