Zrównoważona opona na razie demonstracyjna

10 sty 2022

Firma Goodyear Tire & Rubber Company zapowiedziała wprowadzenie na rynek demonstracyjnej opony w 70% wykonanej z materiałów zrównoważonych.

W 2020 roku wyznaczyliśmy sobie cel, aby w ciągu 10 lat stworzyć oponę wykonaną w 100% ze zrównoważonych materiałów, a nasi naukowcy i inżynierowie poczynili ogromne postępy w osiągnięciu tego celu – powiedział Chris Helsel, starszy wiceprezes ds. operacji globalnych i dyrektor ds. technologii w Goodyear Tire & Rubber Company. Poinformował jednocześnie, że na rynek trafi demonstracyjna opona w 70% wykonana z materiałów zrównoważonych.

Opona ta zawiera trzynaście zrównoważonych składników w dziewięciu elementach konstrukcyjnych. I tak, zamiast sadzy wytwarzanej ze spalania produktów ropopochodnych, która jest dodawana do mieszanki w celu zwiększenia jej trwałości, w nowej oponie Goodyear zastosowano trzy rodzaje sadzy wytwarzanej z metanu, dwutlenku węgla i oleju roślinnego. Wstępne oceny wykazują zmniejszone emisje dwutlenku węgla podczas takiego sposobu pozyskiwania sadzy w porównaniu z obecnymi metodami produkcji.

Kolejną innowacją jest zastosowanie oleju sojowego, która pomaga utrzymać elastyczność mieszanki gumowej w różnych temperaturach. Olej sojowy jest produktem ubocznym powstałym przy okazji produkcji żywności i pasz, a jego nadwyżkę można wykorzystać w zastosowaniach przemysłowych.

Zastosowana w mieszance krzemionka zwiększająca przyczepność opony pochodzi z popiołu z łusek ryżu, produktu ubocznego, który często trafia na wysypiska śmieci. Z kolei zastosowany w kordzie opony poliester jest uzyskiwany z recyklingu plastikowych butelek i innych odpadów.

Badania wykazały, że właściwości tych komponentów zapewniają wysokie osiągi opony.

 

 

Zostaw Komentarz