100 milionów EPB

18 paź 2017

Firma ZF obchodziła jubileusz wyprodukowania stumilionowego elektrycznego hamulca postojowego (EPB). To właśnie ZF jako pierwszy wprowadził przed 15 laty na rynek zacisk hamulca, wyposażony w elektryczny człon uruchamiający (Motor-on-Caliper).

Wyprodukowanie 100 milionów jednostek elektrycznego hamulca postojowego to wspaniały sukces naszej firmy. Ten innowacyjny produkt został zaprojektowany przez ZF, a jego produkcja rozpoczęła się w fabryce w Koblencji. Obecnie elektryczne hamulce postojowe EPB wytwarzane są w fabrykach firmy ZF w Chinach, Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz od niedawna w Indiach. Technologia ta wciąż się rozwija i obejmuje obecnie różne segmenty rynku, począwszy od samochodów małolitrażowych aż po SUV-y, pick-upy i pojazdy dostawcze – mówi Manfred Meyer, wiceprezes dywizji Braking Engineering w firmie ZF.

EPB pozwala na rezygnację z konwencjonalnego systemu hamulców postojowych, do włączania których potrzebna jest między innymi dźwignia oraz linki hamulcowe. W układzie EPB hamulce postojowe włącza się przyciskiem, który aktywuje silniki elektryczne zamontowane bezpośrednio na zaciskach.

Elektryczne aktywowanie elementów mechanicznych w układzie EPB pozwala na połączenie rozwiązania firmy ZF z innymi funkcjami i systemami w pojazdach i tworzenie tym samym zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Możliwe jest na przykład awaryjne hamowanie wszystkich czterech kół. W porównaniu z hamulcami tradycyjnymi, które działają wyłącznie na oś tylną bez kontroli elektronicznej, EPB spełnia dodatkowe funkcje będąc ściśle zintegrowanym elementem zasadniczego układu hamulcowego. Stworzenie EPB jest też istotnym krokiem w kierunku tak zwanych układów hamulcowych brake-by-wire, które w założeniu mają działać bez mechanicznego połączenia z pedałem hamulca.

ZF ma w swojej ofercie liczne warianty elektrycznych hamulców postojowych. Oprócz standardowego EPB dostępny jest też zintegrowany elektryczny hamulec postojowy (EPBi). W jego przypadku nie jest wymagany oddzielny sterownik przeznaczony tylko do sterowania hamulcem, gdyż układ nadzorowany jest przez sterownik układu stabilizacji pojazdu (ESC). Ponadto istnieje również wersja EPB instalowana na osi przedniej, dzięki czemu rozwiązanie to dostępne jest również dla mniejszych pojazdów wyposażonych w układ hamulca bębnowego na osi tylnej.

Układy hamulcowe są istotnym ogniwem na obranej przez firmę ZF drodze rozwoju układów automatyzacji jazdy i dalszej integracji układów bezpieczeństwa. Ich wcześniejsze czysto mechanicznie działanie musiało zostać poddane zmianom i dzięki wprowadzeniu elektronicznych sterowników wyposażyliśmy je w inteligentne układy nadzorujące. Obecnie, możemy połączyć EPB z naszymi pozostałymi układami, takimi jak ESC. Zwiększa to zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy. Dlatego w przyszłości pragniemy prowadzić dalsze prace rozwojowe nad dalszą integracją układów – dodaje Manfred Meyer.

Zostaw Komentarz