30-lecie firmy Lumag

04 lip 2018

Firma Lumag, producent materiałów ciernych obchodzi 30-lecie działalności. W ciągu trzech dekad producent z Budzynia stał się jednym polskich liderów w segmencie klocków hamulcowych, eksportującym 80% swojej produkcji do ponad 40 krajów na świecie. Dynamiczny rozwój firmy był możliwy m.in. dzięki inwestycjom przekraczającym ćwierć miliarda złotych.

Wyniki raportu „Ile polskiego genu w polskim przemyśle motoryzacyjnym?” zrealizowanego w ubiegłym roku przez Agencję Rozwoju Przemysłu, PKO BP oraz Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur wskazują, że sektor motoryzacyjny odpowiada za 8% polskiego PKB oraz aż 13% eksportu. W rezultacie, po produkcji artykułów spożywczych, jest to druga branża przemysłowa nad Wisłą. Jej podstawą są polscy producenci, którzy przez lata systematycznie rozwijali swoje przedsiębiorstwa, stając się z czasem wiodącymi firmami w swoich segmentach rynku.

Nastawieni na rozwój

Doskonałym przykładem jest wielkopolski Lumag, specjalizujący się w wytwarzaniu materiałów ciernych. Firma została założona w 1988 roku i na początku koncentrowała się na produkcji okładzin do hamulców bębnowych. W kolejnych latach rozwijała swoją działalność, wdrażając i rozwijając autorską technologię produkcji klocków hamulcowych. Obecnie na portfolio firmy składają się okładziny i klocki hamulcowe do pojazdów użytkowych (marka Lumag) oraz klocki hamulcowe przeznaczone do samochodów osobowych oraz dostawczych (marka Breck). W ciągu 30 lat firma wyprodukowała ponad 100 milionów klocków hamulcowych. Waga zużytego do produkcji materiału ciernego przekroczyła 87 tys. ton, czyli tyle ile waży ponad 50 tys. samochód osobowych.

– Zaczynałem jako motoryzacyjny pasjonat, który wierzył, że produkowane w Polsce części mogą oferować europejską jakość, zapewniając użytkownikom wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa jazdy. W ciągu 30 lat na rynku udało nam się zbudować silną pozycję i stać się jedną z największych firm opartych całkowicie na polskim kapitale, które działają w branży motoryzacyjnej. Zawdzięczamy to m.in. strategii, której podstawą jest nieustanny rozwój. Z tego powodu cały czas zamierzamy rozbudowywać nasze portfolio wyrobów, czego najlepszym przykładem jest aktualnie realizowany projekt inwestycyjny o wartości ponad 30 milionów złotych. Po jego zakończeniu będziemy produkować wszystkie elementy tworzące później gotowe klocki hamulcowe. W rezultacie zrobimy kolejny krok w kierunku naszego celu, jakim jest znaczące rozszerzenie zakresu produktów oferowanych na pierwszy montaż – mówi Marek Żak, założyciel oraz prezes firmy Lumag.

Kamienie milowe

W historii firmy Lumag można wskazać dwa momenty przełomowe. Pierwszy z nich to powołanie do życia w 2003 roku marki Breck, co umożliwiło przełożenie doświadczeń firmy z segmentu pojazdów użytkowych na osobowe. Drugim było otwarcie w 2013 roku nowego zakładu w wielkopolskim Budzyniu. Nakładem blisko 100 milionów złotych powstała tam najnowocześniejsza w Europie Środkowo-Wschodniej fabryka materiałów ciernych. Inwestycja nie tylko wielokrotnie zwiększyła możliwości produkcyjne firmy, ale również pozytywnie przełożyła się na podniesienie jakości wytwarzanych okładzin i klocków hamulcowych.

Ogromna w tym zasługa specjalistów z wewnętrznego działu Badań i Rozwoju Lumag. Odpowiadają oni nie tylko za stworzenie receptur materiałów ciernych, ale również za opracowanie technologii tworzących przewagę konkurencyjną firmy. Wysokiej klasy fachowcy wspierani są przez nowoczesne urządzenia umożliwiające realizację zaawansowanych testów przed wprowadzeniem nowych produktów na rynek. Przykładem mogą być dynamometry przeznaczone do samochodów ciężarowych i osobowych, które Lumag posiada jako jedyny producent w Polsce, systemy do pomiaru skuteczności hamowania, czy też stanowisko do badań zjawisk wibroakustycznych w różnych warunkach pogodowych. Efektem realizowanych prac jest m.in. stosowana w produktach przeznaczonych do pojazdów użytkowych technologia termodrillingu, poprawiająca przyczepność materiału ciernego do powierzchni płytki nośnej.

Wielkopolskie korzenie

Rozwój firmy Lumag najlepiej widać jednak w liczbach. W ciągu ostatnich 10 lat przedsiębiorstwo niemal trzykrotnie zwiększyło swoje przychody, sprzedając w ostatnim roku ponad 10 milionów klocków hamulcowych. Znacząca część, bo aż 80%, trafiła na eksport. Firma bardzo mocno działa również na polskim rynku. Najbardziej widocznym elementem jest realizowana kampania reklamowa z ambasadorem marki Breck – Krzysztofem Hołowczycem – który współpracuje z marką od 2016 roku.

– Realizujemy nasz rozwój w sposób starannie zaplanowany. Wiemy, jaki jest nasz cel, jednak elastycznie podchodzimy do wyzwań stawianych przez rynek motoryzacyjny. Przez 30 lat udało nam się zbudować mocną pozycję na rynku – nie tylko polskim, ale również międzynarodowym. Nie byłoby to możliwe bez naszych pracowników, z których wielu jest z nami już od ponad 15 lat. Ten sukces cieszy tym bardziej, że udało nam się go osiągnąć przy znaczącym udziale osób wywodzących się z lokalnej społeczności, które – zamiast wyjechać do dużych miast – zdecydowały się nam zaufać i wspólnie budować naszą firmę. Być może już niedługo będziemy mieli kolejny bardzo duży powód do świętowania, związany z rozpoczęciem szerszych działań w obszarze dostaw na pierwszy montaż – podsumowuje Marek Żak.

 

Zostaw Komentarz