50 milionów Boscha

04 sie 2015

W systemach wspomagania układów kierowniczych elektryka wypiera hydraulikę. Dzieje się tak m.in. dlatego, że elektrycznie wspomagane układy kierownicze są elementem większych systemów ułatwiających kierowcy prowadzenie pojazdu.

Bosch 2Elektryczne układy kierownicze w coraz większym stopniu stają się standardowym wyposażeniem samochodów. W porównaniu z hydraulicznym wspomaganiem kierownicy wpływają korzystnie na zużycie paliwa – pozwalają zaoszczędzić nawet do 0,8 litra na 100 przejechanych kilometrów. O rosnącym znaczeniu elektrycznych systemów wspomagania układów kierowniczych świadczy fakt, że w lipcu z linii produkcyjnej Boscha w Schwäbisch Gmünd, zjechał 50-milionowy Servolectric® (dwanaście lat po rozpoczęciu produkcji). – Na następne 50 milionów na pewno nie trzeba będzie czekać kolejnych dwanaście lat – przewiduje Christian Sobottka, szef Automotive Steering Business Division w firmie Bosch

Udziały rynkowe elektrycznych układów kierowniczych będą nadal rosnąć. Dla elektryfikacji i automatyzacji jazdy – dwóch ważnych trendów światowego przemysłu motoryzacyjnego – elektryczny układ kierowniczy jest kluczową technologią. W samochodach elektrycznych można stosować wyłącznie układy wspomagane elektrycznie, ponieważ system hydrauliczny wymagałby przekształcania energii elektrycznej na kinetyczną, co generowałoby znaczne straty, nie mówiąc o tym, że układ elektryczny uruchamia się tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, nie marnotrawiąc energii na ciągłe napędzanie pompy.

Z kolei w samochodach sterowanych automatycznie istotne jest współdziałanie układu kierowniczego ze wszystkimi ważnymi podzespołami zamontowanymi i podłączonymi do sieci informatycznej w pojeździe. Należą do nich na przykład układ kontroli trakcji ESP, sterownik silnika i czujniki otoczenia. Te elementy zostały zaprojektowane przez Boscha i  są produkowane w milionach sztuk. Kolejnym celem działalności badawczo-rozwojowej jest powiązanie poszczególnych podzespołów siecią w kompletne systemy sterowane przez oprogramowanie. Bosch przygotował m.in. gotowe do produkcji seryjnej rozwiązanie, które umożliwia parkowanie samochodem połączonym z przyczepą. Kierowca stoi na zewnątrz i steruje pojazdem za pośrednictwem smartfonu.

Bosch 1Elektryczne układy kierownicze Boscha są produkowane w Europie, Ameryce Północnej i Chinach. Około 70 procent układów wspomagania kierownicy stosowanych w obecnie produkowanych samochodach ma napęd elektryczny. Dla porównania w 2009 roku odsetek ten wynosił 40 proc. Bosch przewiduje, że do roku 2020 wspomaganie hydrauliczne będzie stanowiło jedynie dziesięć do piętnastu procent wszystkich produkowanych układów kierowniczych ze wspomaganiem.

Zostaw Komentarz