50 milionów Boscha

04 Sie 2015

W systemach wspomagania układów kierowniczych elektryka wypiera hydraulikę. Dzieje się tak m.in. dlatego, że elektrycznie wspomagane układy kierownicze są elementem większych systemów ułatwiających kierowcy prowadzenie pojazdu.

Bosch 2Elektryczne układy kierownicze w coraz większym stopniu stają się standardowym wyposażeniem samochodów. W porównaniu z hydraulicznym wspomaganiem kierownicy wpływają korzystnie na zużycie paliwa – pozwalają zaoszczędzić nawet do 0,8 litra na 100 przejechanych kilometrów. O rosnącym znaczeniu elektrycznych systemów wspomagania układów kierowniczych świadczy fakt, że w lipcu z linii produkcyjnej Boscha w Schwäbisch Gmünd, zjechał 50-milionowy Servolectric® (dwanaście lat po rozpoczęciu produkcji). – Na następne 50 milionów na pewno nie trzeba będzie czekać kolejnych dwanaście lat – przewiduje Christian Sobottka, szef Automotive Steering Business Division w firmie Bosch

Udziały rynkowe elektrycznych układów kierowniczych będą nadal rosnąć. Dla elektryfikacji i automatyzacji jazdy – dwóch ważnych trendów światowego przemysłu motoryzacyjnego – elektryczny układ kierowniczy jest kluczową technologią. W samochodach elektrycznych można stosować wyłącznie układy wspomagane elektrycznie, ponieważ system hydrauliczny wymagałby przekształcania energii elektrycznej na kinetyczną, co generowałoby znaczne straty, nie mówiąc o tym, że układ elektryczny uruchamia się tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, nie marnotrawiąc energii na ciągłe napędzanie pompy.

Z kolei w samochodach sterowanych automatycznie istotne jest współdziałanie układu kierowniczego ze wszystkimi ważnymi podzespołami zamontowanymi i podłączonymi do sieci informatycznej w pojeździe. Należą do nich na przykład układ kontroli trakcji ESP, sterownik silnika i czujniki otoczenia. Te elementy zostały zaprojektowane przez Boscha i  są produkowane w milionach sztuk. Kolejnym celem działalności badawczo-rozwojowej jest powiązanie poszczególnych podzespołów siecią w kompletne systemy sterowane przez oprogramowanie. Bosch przygotował m.in. gotowe do produkcji seryjnej rozwiązanie, które umożliwia parkowanie samochodem połączonym z przyczepą. Kierowca stoi na zewnątrz i steruje pojazdem za pośrednictwem smartfonu.

Bosch 1Elektryczne układy kierownicze Boscha są produkowane w Europie, Ameryce Północnej i Chinach. Około 70 procent układów wspomagania kierownicy stosowanych w obecnie produkowanych samochodach ma napęd elektryczny. Dla porównania w 2009 roku odsetek ten wynosił 40 proc. Bosch przewiduje, że do roku 2020 wspomaganie hydrauliczne będzie stanowiło jedynie dziesięć do piętnastu procent wszystkich produkowanych układów kierowniczych ze wspomaganiem.

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz