50 lat olsztyńskiej fabryki opon

28 paź 2017

Fabryka opon w stolicy Warmii obchodzi swoje 50. urodziny. Oficjalne uruchomienie Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych (OZOS) nastąpiło 28 października 1967 roku. W fabryce pracowało wówczas 1 500 osób, produkowano w niej opony sprzedawane wyłącznie w Polsce. Od 22 lat zakład należy do francuskiej firmy Michelin.  Zatrudnia obecnie 4 500 osób i jest jedną z największych tego typu fabryk na świecie.

Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku, czyli w czasach gospodarki sterowanej centralnie, ówczesny minister przemysłu chemicznego 16 grudnia 1961 r. powołał Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych w Budowie. Na ich czele staje inż. Władysław Leonhard. Projektowanie wstępne i techniczne zajęło niespełna trzy lata, w lutym 1964 r. na torfowiskach za Olsztynem pojawiły się pierwsze koparki, a dwa lata później w halach zaczęto montować pierwsze maszyny. W połowie sierpnia 1967 r. w fabryce powstaje pierwsza opona. Oficjalne uruchomienie Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych następuje 28 października 1967 r. W kwietniu 1969 r. fabryka świętuje wyprodukowanie milionowej opony.

Przełomowy moment w rozwoju zakładu nastąpił w 1995 roku. Większościowym udziałowcem fabryki zostaje Grupa Michelin, która w ciągu kolejnych 22 lat inwestuje w Olsztynie około miliarda euro. Dzięki tym nakładom olsztyński zakład staje się jedną z największych i najnowocześniejszych fabryk opon na świecie. Obecnie zatrudnia 4 500 osób, produkuje i eksportuje do krajów na wszystkich kontynentach opony do aut osobowych, dostawczych, ciężarowych i pojazdów rolniczych.

Do dziś od początku istnienia fabryki powstało w niej ponad 230 milionów opon. Obecnie w Olszynie wytwarzane są opony marek Michelin, Kleber i BFGoodrich. Fabryka produkuje i eksportuje także najwyższej jakości formy, mieszanki i kordy. W Olsztynie działa również największe Centrum Logistyczne Grupy Michelin w Europie Środkowo-Wschodniej.

W czasie ostatnich 50 lat w olsztyńskiej fabryce zmieniały się procesy, maszyny, technologie, powstawały kolejne nowatorskie produkty. Dziś nasz zakład to jedna z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie fabryk opon na świecie. Jesteśmy też jednym z największych pracodawców w regionie, wspieramy gospodarczy rozwój Warmii i Mazur, a także angażujemy się w liczne akcje na rzecz lokalnej społeczności – mówi Jarosław Michalak, prezes zarządu i dyrektor generalny Michelin Polska.

Michelin wspiera placówki służby zdrowia i szkoły, jest mecenasem instytucji kulturalnych, współpracuje z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, realizując programy praktyk i staże dla studentów. Organizuje znane olsztynianom akcje, takie jak Kilometry Pomocy, Junior Bike czy Ciśnienie pod Kontrolą oraz liczne kampanie społeczne. Fabryka rozwinęła też Program Wolontariatu Pracowniczego „Moc Dobra”, dzięki któremu zrealizowała już ponad 70 projektów w Olsztynie i w regionie.

Zostaw Komentarz