Ambasadorzy Polskich Producentów w akcji

10 sie 2019

Polscy producenci części motoryzacyjnych coraz śmielej wchodzą na rynki zagraniczne i coraz lepiej radzą sobie na globalnym rynku motoryzacyjnym. Przykład? Oto firma WUZETEM, przy wsparciu Ambasadorów Polskich Producentów z SDCM, podpisała niedawno porozumienie o współpracy z międzynarodową grupą zakupową ATR.

Producenci z Polski osiągają znaczące sukcesy na rynkach zagranicznych, a świadczy o tym choćby fakt, że eksportują ponad 50% swej produkcji. Dowodzi to zarazem zapotrzebowania na ich wyroby i pokazuje, że są one doceniane na świecie.

Mając powyższe na uwadze i jednocześnie chcąc rozwijać ten potencjał, w ramach Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych utworzono zespół ambasadorów polskich producentów części motoryzacyjnych, którego główną misją jest wspieranie firm w rozwoju zagranicznej ekspansji, a przede wszystkim w kontaktach z zagranicznymi strukturami handlowymi, w tym z międzynarodowymi grupami zakupowymi.

Międzynarodowe grupy zakupowe to organizacje skupiające dystrybutorów niezależnego rynku części zamiennych (w tym 26 polskich), które m.in. budują wspólną politykę zakupową. Najbardziej znaczącymi na świecie są ATR International, Temot International, NEXUS Automotive International czy Groupauto International. Ich całkowity obrót zbliża się do 70 miliardów euro. Inne liczby związane z grupami zakupowymi również mogą imponować. Przykładowo, firmy zrzeszone w ATR zatrudniają ponad 140 tysięcy osób, a obrót tej grupy to grubo ponad 22 miliardy euro. Temot International z kolei działa na 5 kontynentach, a NEXUS aż w 134 krajach. Widać więc, że ich potencjał zakupowy jest ogromny.

Grupy te stwarzają możliwość rozwoju nie tylko zrzeszonym dystrybutorom, ale także producentom części, którzy znajdą się w gronie preferowanych dostawców. Mają oni np. możliwość rozpoczęcia współpracy z nowymi dystrybutorami oraz otrzymują wsparcie marketingowe. Ostatnio, z jedną z grup – ATR – umowę o współpracy podpisał polski producent WUZETEM. Bez wątpienia jest to potwierdzenie jego silnej pozycji na rynku międzynarodowym.

– Grupy zakupowe podejmują współpracę z wytwórcami, którzy są w stanie zaoferować produkt konkurencyjny pod względem jakości, ceny, właściwego katalogowania, poziomu realizacji zamówień oraz, co równie ważne, mają odpowiednio szerokie portfolio. Cieszymy się więc z sukcesu, jaki osiągnął WUZETEM, członek naszego stowarzyszenia – mówi Alfred Franke, prezes SDCM.

WUZETEM zarządzane przez prezes Joannę Szwajkowską, przy wsparciu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., sukcesywnie umacnia swoją pozycję na światowych rynkach. Już ponad 70 procent produkcji zakładów trafia do Stanów Zjednoczonych. Nie tak dawno firma została laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w kategorii „Narodowy sukces”. Prezydent RP docenił przedsiębiorstwo, jako wizytówkę polskiej branży motoryzacyjnej. Działa ono już prawie 70 lat, będąc jedyną tego typu całkowicie polską fabryką w naszym kraju i jedną z nielicznych na świecie.

– Bardzo się cieszę, że transformacja spółki i wieloletnie zaangażowanie wszystkich pracowników naszej firmy zaowocowało osiągnięciem silnej pozycji rynkowej i pozyskaniem zaufania również tak dużego gracza, jakim jest grupa zakupowa ATR. W gronie dostawców tej grupy znajdują się wyłącznie uznane, wyselekcjonowane marki. Porozumienie WUZETEM z ATR jest pierwszym krokiem „otwierającym furtkę” szczególnie do rynków europejskich. Obecnie trwają rozmowy handlowe z członkami ATR, co z pewnością zwiększy naszą obecność i pozwoli na dalszy rozwój – powiedziała Joanna Szwajkowska, prezes WUZETEM.

 

 

Zostaw Komentarz