Belki tylne do aut francuskich

30 maj 2016

Belki zawieszenia z drążkami skrętnymi i wahaczami to rozwiązanie powszechnie stosowane w tylnym zawieszeniu samochodów grupy Citroen – Peugeot (grupa PSA), jak również marki Renault.

W tylnym zawieszeniu wielu francuskich aut stosowana jest belka z wahaczami ułożyskowanymi za pomocą łożysk igiełkowych i resorowanymi drążkami skrętnymi. W każdym przypadku po pewnym czasie cała belka ulega zużyciu i zaczyna wydawać nieprzyjemne odgłosy.

Po tych sygnałach rozpoznamy uszkodzenie belki:

 • popiskiwanie,
 • głośne piski, trzeszczenie ze skorodowanych łożysk tylnej belki,
 • luzy powodujące ustawienie kół górą do środka /-\,
 • w autach pokolizyjnych: podcięcie kół dołem do środka \-/,
 • pęknięcie drążka skrętnego, który jest elementem resorującym – auto gwałtownie się obniża,
 • pęknięcie drążka stabilizującego – powoduje dzwonienie, brzęczenie o metalicznym odgłosie.

Od sprawdzonego dostawcy

Właściciele aut oddają auta do serwisu, gdzie słyszą, że belka zawieszenia nadaje się do wymiany na nową lub regenerowaną. Większość klientów decyduje się na produkt regenerowany, gdyż jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze i wcale nie gorsze niż zakup nowej części w autoryzowanej stacji obsługi. Pytanie tylko: gdzie kupić belkę po regeneracji? Portale aukcyjne są pełne różnego rodzaju zamienników niewiadomego pochodzenia i przeciętnej jakości. Z informacji od warsztatów wynika, że takie belki są źle wykonane, często nie mają nawet prawidłowej geometrii. Aby uniknąć problemów, lepiej zatem zdać się na renomowanego, sprawdzonego dostawcę.

Inter Cars rozpoczął współpracę z polską firmą działającą na rynku od 11 lat, która specjalizuje się w naprawach i regeneracjach belek tylnego zawieszenia do aut francuskich. W jej ofercie są 42 referencje.

Belka, poddana procesowi kompleksowej regeneracji, staje się praktycznie nową częścią, bowiem wszystkie pracujące elementy wymienia się na nowe. Z kolei późniejsza, wieloetapowa kontrola pozwala stwierdzić, że belka wytrzyma taki sam okres użytkowania, co produkt nowy i oryginalny. Trwałość belek po profesjonalnej regeneracji wynosi około 3-4 lat lub 70-80 tys. km. Przekładając to na użytkowanie auta w wersji dostawczej, możena bez wahania powiedzieć, że są to tony przewiezionych ładunków.

W autach z grupy PSA proces regeneracji belek tylnego zawieszenia przebiega następująco:

 1. Każda belka jest rozbierana na specjalnych prasach na pojedyncze elementy.
 2. Elementy belki są piaskowane, malowane i sprawdzane pod kątem odkształceń, pęknięć oraz geometrii.
 3. Elementy zużywające się, czyli łożyska, wymienia się zawsze na nowe. Czopy belki są wymieniane na nowe w 95% (5% niewymienionych to przypadki, w których stary czop jest w idealnym stanie).
 4. Gniazda osadzenia łożysk w wahaczach i mocowanie drążka stabilizatora są sprawdzane i w razie potrzeby regenerowane. Ok. 80% otworów pod łożyska wymaga tulejowania. Praktycznie w przypadku wszystkich otworów mocowania stabilizatora konieczna jest regeneracja.
 5. Tuleje metalowo-gumowe, przynależne do belki są kontrolowane pod katem tego, czy nie są zerwane. W razie potrzeby wymienia się je na nowe (dotyczy to ok. 50% tulei).
 6. Wszystkie gwinty są kalibrowane, żeby nie było problemu przy montażu.
 7. Sprawdza się, czy ośki koła nie są skrzywione lub zdeformowane. Kalibrowany jest gwint – w razie potrzeby wymienia się go na nowy.
 8. Wszystkie elementy są składane w całość na stołach montażowych z zachowaniem wszystkich parametrów fabrycznych. Po złożeniu, belki są jeszcze raz kontrolowane pod kątem geometrii.

Większy wybór

Wprowadzenie do oferty regenerowanych belek zawieszenia przez Dział Rozwoju Produktu Inter Cars jest w dużej mierze wynikiem współpracy z przedstawicielami handlowymi z terenu. Stale rozwijający się program kooperacji i kontaktu z warsztatami oraz serwisami zaowocował rozszerzeniem asortymentu. W ostatnim czasie powiększył się on m.in. o regenerowane belki zawieszenia Fortune Line. W asortymencie dostępne już są następujące produkty.

 • belka zawieszenia regenerowana (wersja ciężarowa) do samochodów CITROEN BERLINGO, PEUGEOT PARTNER, PARTNERSPACE 1.1-Electric (04.96- );
 • belka zawieszenia regenerowana (hamulce bębnowe bez ABS, stabilizator) do samochodów PEUGEOT 206, 206+ 1.1-2.0D (09.98- );
 • belka zawieszenia regenerowana (okrągła, z ABS) do samochodów RENAULT KANGOO, KANGOO EXPRESS 1.2-1.9D (08.97- );
 • belka zawieszenia regenerowana (hamulce tarczowe) do samochodów CITROEN SAXO; PEUGEOT 106 I, 106 II 1.0-Electric (08.91- ).

Zostaw Komentarz