BILSTEIN ponownie bada

18 maj 2019

 

Od czterech lat BILSTEIN przeprowadza w Polsce bezpłatne kontrole samochodów przy użyciu mobilnego testera zawieszenia. Akcja taka, i to w dwóch odsłonach, zaplanowana została także w tym roku.

 

Zawieszenie należy do tych elementów samochodu, których stan techniczny przekłada się na poziom bezpieczeństwa. Już defekt jednego amortyzatora ma istotny wpływ zarówno na tzw. trakcję jak i hamowanie. Dlatego stan zawieszenia powinno się systematycznie sprawdzać, przy czym planowe badania podczas obowiązkowego przeglądu technicznegoto absolutne minimum.

– Podczas codziennej eksploatacji samochodu trudno wychwycić pogorszającą się charakterystykę zawieszenia. Po prostu następuje to stopniowo, a tym samym kierowca przyzwyczaja się i nie czuje znaczącej różnicy – mówi Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w firmie IHR Warszawa, przedstawiciela marki BILSTEIN w Polsce. – Do tego sami przyczyniamy się do powstawania uszkodzeń, gdyż każdy gwałtowny podjazd na krawężnik czy szybki przejazd przez nierówność drogi ma wpływ na trwałość zawieszenia. Warto więc wyrobić sobie nawyk, aby przy każdej nadarzające się okazji ocenić wzrokowo wygląd amortyzatorów.

Bazując na swoich długoletnich doświadczeniach, specjaliści BILSTEIN proponują jeszcze jeden sposób na sprawdzenie zawieszenia. W tym celu opracowali mobilny tester, który udostępniają kierowcom na całym świecie. W Polsce pierwsza akcja z jego użyciem została przeprowadzona w 2016 roku. Uzyskane wyniki, biorąc pod uwagę średnią wieku samochodów w naszym kraju, były pozytywnym zaskoczeniem. Na blisko 800 kontroli – 92 procent zakończyło się oceną na poziomie zadowalającym, a więc niezagrażającym bezpieczeństwu na drodze.

Identyczne wyniki uzyskano podczas kontroli przeprowadzonych w 2017 roku. Minimalnie lepiej – 93 procent – było rok później. Tym samym średnia ocen z trzech lat, w porównaniu do danych z europejskich krajów, jest na bardzo wysokim poziomie.

– Dotychczasowe akcje z mobilnym testerem zawieszenia pozwoliły nam na stworzenie swoistej mapy drogowej Polski. Tam, gdzie wyniki były poniżej średniej zintensyfikowaliśmy nasze działania edukacyjne we współpracy z dystrybutorami i mechanikamikomentuje Andrzej Wojciech Buczek. – Dodajemy też te regiony do kolejnych edycji naszej akcji, uzupełniając oczywiście nowymi lokalizacjami. W tym roku będą dwie jej części – przedwakacyjna i wrześniowa, na które wraz z naszymi partnerami serdecznie zapraszamy.

Wspomnieć należy, że kontrola samochodu osobowego i lekkiego dostawczego na mobilnym testerze zawieszenia jest bezpłatna. W jej trakcie, na specjalnie skonstruowanej rampie, badana jest przyczepność każdego koła na obu osiach. Różnica poniżej 15 procent uznawana jest za wynik bardzo dobry, a do 30 procent to poziom akceptowalny. Podobnie rzecz wygląda przy porównaniu ocen przedniej i tylnej osi po tej samej stronie auta. Jeśli przyjęte limity zostaną przekroczone, amortyzatory kwalifikują się do wymiany.

Potwierdzeniem przeprowadzonego badania jest wydruk ze szczegółowymi wynikami i wykresami. Jest on następnie omawiany z kierowcą, który otrzymuje wskazówki dotyczące dalszej eksploatacji. W przypadku gorszych ocen użytkownik samochodu otrzymuje listę elementów do wymiany.

 

 

 

 

Zostaw Komentarz