Bosch przejmuje ZF Lenksysteme

24 lut 2015

Niemiecki koncern ZF Friedrichshafen stał niedawno właścicielem firmy TRW, sprzedać jednak musiał udziały w swej spółce ZF Lenksysteme. Kupił je Bosch.

 Za zgodą odpowiednich urzędów antymonopolowych grupa Bosch sfinalizowała przejęcie od firmy ZF Friedrichshafen pozostającego w jej władaniu 50-procentowego pakietu udziałów w spółce joint venture ZF Lenksysteme GmbH (ZFLS). Tym samym Bosch stał się jedynym właścicielem tej spółki. Zostanie ona teraz włączona w jego struktury jako odrębna dywizja i zmieni nazwę na Robert Bosch Automotive Steering GmbH.

Spółka ZFLS, zatrudniająca ponad 13 000 pracowników w ośmiu krajach, zajmuje się rozwojem, produkcją i sprzedażą układów kierowniczych do samochodów osobowych i użytkowych na całym świecie. W 2013 roku obroty spółki wyniosły ok. 4,1 mld EUR. Przedsiębiorstwo posiada 20 zakładów w najważniejszych dla rynku motoryzacyjnego regionach świata: w Europie, USA, Chinach, Indiach, Brazylii oraz w Malezji.

zf-lenksystemeBlisko 60% obrotów ZFLS zawdzięcza sprzedaży nowoczesnych i oszczędnych elektrycznych układów kierowniczych. Cieszą się one dużym wzięciem, gdyż pozwalają istotnie zmniejszyć zużycie paliwa – samochód osobowy jest w stanie dzięki nim zaoszczędzić do 0,8 litra na 100 kilometrów. Ponadto elektryczny układ kierowniczy jest w samochodzie osobowym ważnym komponentem wielu układów wspomagających oraz podstawową technologią umożliwiającą wdrożenie koncepcji zautomatyzowanej jazdy. Elektryczne układy kierownicze są wykorzystywane na przykład w funkcjach automatycznego omijania przeszkód, asystenta pasa ruchu oraz w systemie Start-Stop, kiedy wyłączany jest silnik spalinowy.

Spółka ZFLS oferuje odpowiednio zmodyfikowane układy kierownicze także dla rynku samochodów elektrycznych, zaś na targach samochodów użytkowych IAA 2014 w Hanowerze zaprezentowała układ kierowniczy Servotwin, który według zapewnień jego twórców stanowi początek ery elektryfikacji układów kierowniczych w samochodów użytkowych. Układ ten umożliwi bowiem stosowanie elektronicznych systemów wspomagających także w segmencie samochodów ciężarowych.

Co dziesiąty pracownik ZFLS, a więc w sumie ok. 1 400 osób, jest zatrudnionych w działach badawczo-rozwojowych. Nakłady spółki na badania i rozwój wyniosły w 2013 roku ok. 238 mln EUR. Od czasu utworzenia spółka ZFLS zgłosiła ok. 750 patentów.

Zostaw Komentarz