Brembo – historia sukcesu

29 gru 2015

brembo_logo_CMYKDzieje firmy Brembo stanowią świetny przykład, że z niewielkiej firmy produkującej części zamienne wyrosnąć może wielkie przedsiębiorstwo należące do ścisłej czołówki w swej branży.

Chyba każdy, kto tylko nieco bliżej interesuje się motoryzacją słyszał o firmie Brembo. Na pewno nie obca jest ona miłośnikom sportów motorowych, gdyż na bardzo wielu samochodach i motocyklach startujących w rozmaitych zawodach, w tym tak prestiżowych jak wyścigi Formuły 1 czy motocyklowe GP, od kilku już dziesięcioleci wypatrzyć można jej logo. Jak przy tym zauważają przedstawiciele firmy, jest ona zwykle tylko dostawcą systemu hamulcowego, a nie sponsorem, który może żądać, żeby jego znak widniał na pojeździe.

O popularności, a jednocześnie i renomie marki, świadczyć też może, że na rynku oferowane są lakiery służące do malowania zacisków hamulcowych na charakterystyczny czerwony kolor, tak by upodobnić je do sportowych zacisków Brembo.

Jako świadectwo rozpoznawalności marki i zarazem zainteresowania nią, może również służyć liczba tzw. lajków na facebookowym fanpage’u firmy. Przekroczyła ona milion, co jest rzadkością w przypadku producenta części samochodowych, w dodatku niezbyt, nazwijmy to, medialnych. Nie od rzeczy będzie w tym miejscu dodać, że firma wiele czyni, by jej fanpagfe był atrakcyjny. Przedstawiciele Brembo podkreślają ponadto, iż jest on świetnym kanałem do kontaktu z klientami, pozwalający z jednej strony poznać ich oczekiwania, z drugiej zaś pokazać im nad czym firma pracuje i co nowego wprowadza do produkcji lub na rynek.

Wróćmy jednak do samej firmy. Jej początki sięgają 1961 roku, kiedy to Emilio Bombassei (ojciec obecnego prezesa Alberto Bombassei) uruchomił kilka kilometrów od Bergamo niewielki rodzinny zakład zajmujący się mechaniką i obróbką metalu. Wkrótce wśród jego klientów znalazła się tak znana firma jak Alfa Romeo, ale prawdziwy przełom nastąpił w roku 1964. Wtedy to bowiem Brembo, jako pierwsza wytwórnia we Włoszech, zaczęło wytwarzać tarcze hamulcowe z przeznaczeniem na lokalny rynek części zamiennych. Pomysł okazał się na tyle trafiony, że rychło oferta firmy powiększyła się o inne części do układów hamulcowych.

W roku 1972 hamulce Brembo zaczęły być fabrycznie montowane w motocyklach znanej firmy Moto Guzzi. Niedługo potem zakłady spod Bergamo osiągnęły pozycję lidera na rynku układów hamulcowych do jednośladów.

Od 1975 roku, w którym Brembo zaistniało w sporcie motorowym , pojazdy wyposażone w hamulce tej firmy zdobyły 339 tyułów w najważniejszych cyklach zawodów.
Od 1975 roku, w którym Brembo zaistniało w sporcie motorowym , pojazdy wyposażone w hamulce tej firmy zdobyły 339 tyułów w najważniejszych cyklach zawodów.

Dokonania firmy zwróciły uwagę samego Enzo Ferrariego, bo oto w roku 1975 powierzył on Brembo przygotowanie hamulców do wyścigowych Ferrari startujących zawodach Formuły 1. Firma tak skutecznie wykorzystała tę szansę, że szybko stała się czołowym dostawcą układów hamulcowych do przeróżnych pojazdów sportowych.

Mając już w ten sposób ugruntowaną pozycję na rynku, firma zaczęła pracę nad innowacyjnymi produktami także do masowo wytwarzanych aut. W ich efekcie w roku 1980 mogła zaoferować nowej konstrukcji zacisk hamulcowy wykonany ze stopu aluminium. Zacisk ten trafił m.in. do samochodów Porsche i od tego czasu niemiecka firma wszystkie swe auta nieprzerwanie wyposaża w hamulce Brembo. W połowie lat 80. włoska firma stała się z kolei dostawcą tarcz hamulcowych do aut użytkowych takich marek jak Iveco, Renault i Mercedes.

W roku 1995 Brembo wchodzi na mediolańska giełdę. Pozyskane w ten sposób środki pozwoliły firmie w następnych latach na szybki rozwój. Działa ona przy tym wielotorowo: buduje nowe zakłady produkcyjne (jeden z nich powstaje w Dąbrowie Górniczej), przejmuje kontrolę na innymi firmami (tak europejskimi, jak i północno oraz południowoamerykańskimi), tworzy spółki join venture (m.in. z indyjskimi i chińskimi wytwórcami elementów układów hamulcowych do rowerów, jednośladów i samochodów), nawiązuje współpracę z firmami z innych dziedzin celem opracowania nowatorskich rozwiązań (hamulców sterowanych elektrycznie, ceramicznych tarcz hamulcowych, materiałów ciernych nowego typu ), organizuje nowe centa dystrybucyjne itd.

Wszystko to razem sprawia, że obroty firmy systematycznie rosną. Dość powiedzieć, że w ciągu ostatniej dekady powiększyły się one 2,5 krotnie, bo z 712 mln ero w roku 2015 do ponad 1800 mln w roku ubiegłym.

Równie systematycznie 5% obrotu przeznaczanych jest na prace badawczo-rozwojowe. Wydatki na ten cel stanowią chyba najlepsze potwierdzenie, iż nie są pustymi słowami powtarzane od lat przez kierownictwo firmy zapewnienia, że Brembo przykłada olbrzymia wagę do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań i technologii, gdyż to dzięki temu osiągnęło tak silną pozycje na rynku i tylko w ten sposób będzie w stanie ją umocnić.

Centrum Badań i Rozwoju firmy Brembo swą nazwę „Kilometro Rosso” wzięło od kilometrowej długości, czerwonego ekranu akustycznego, którego fragmentem jest jedna ze ścian obiektu.
Centrum Badań i Rozwoju firmy Brembo swą nazwę „Kilometro Rosso” wzięło od kilometrowej długości, czerwonego ekranu akustycznego, którego fragmentem jest jedna ze ścian obiektu.

Jedną z kluczowych ról odgrywa tu oddane do użytku przed ośmioma laty Centrum Badań i Rozwoju „Kilometro Rosso” znajdujące się Stezzano nieopodal Bergamo. W tym ciekawym architektonicznie obiekcie (którego jedna ze ścian stanowi fragment ekranu akustycznego oddzielającego teren Centrum od przebiegającej tuż obok autostrady) znajduje się m.in. cały zestaw stanowisk badawczych pozwalających przeprowadzić najróżniejsze testy stacjonarne hamulców. Badane mogą być przy tym zarówno pojedyncze elementy (tzn. klocki, tarcze, zaciski), jak i kompletne hamulce, a także hamulce wraz elementami zawieszenia i układu jezdnego. Jest również komora, w której sprawdzane jest zachowanie hamulców w temperaturze od – 35 oC do +50 oC. Dysponując takim wyposażeniem można zatem w kompleksowy sposób sprawdzać pomysły inżynierów wymyślających nowe rozwiązania techniczne i technologiczne, ale także, gdy zachodzi taka potrzeba w maksymalnie zobiektywizowany badać jakość produkowanych już elementów.

Łącznie pracami badawczymi i rozwojowymi w 4 ośrodkach rozmieszczonych na całym świecie zajmuje się 10 procent z blisko 7700 pracowników Brembo. Pozostali to załoga 19 zakładów produkcyjnych, a także 25 biur handlowych rozsianych po wszystkich kontynentach.

Zostaw Komentarz