By moc była jeszcze większa

18 mj. 2018

Oferta Inter Cars jest na tyle bogata, że obejmuje również produkty mocno specjalistyczne, przeznaczone dla bardzo niewielkich grup odbiorców. Do takich należą na przykład zestawy pozwalające zwiększyć moc samochodów, które i tak na brak mocy nie narzekają.

Mitsubishi EVO X to auto, które seryjnie cechuje się imponującymi osiągami. Co jednak, jeśli i tak nie są one wystarczająca dla właściciela pojazdu? Inter Cars ma dla takiej osoby kilka propozycji.

Zacząć należy od zestawów turbo zwiększających osiągi, przeznaczonych do Mitsubishi Lancer Evolution X z roczników powyżej 2008 i wyposażonych w dwulitrowe silniki 4B11. W zależności od wersji w skład tych zestawów wchodzi:

  • turbosprężarka Garrett GTX3071R o numerze 788550-5005S, która pozwala zwiększyć moc jednostki napędowej do około 550 KM,
  • turbosprężarka Garrett GTX3076R o numerze 788550-5007S pozwalającą na zwiększenie mocy do 650 KM.

Najważniejszym walorem obu jest możliwość ich montażu bez większych zmian i dodatkowych prac dostosowujących. Sprężarki mają bowiem specjalnie zaprojektowane 2-ślimakowe korpusy (twin-scroll) pasujące bezpośrednio do seryjnych kolektorów i rur wydechowych. Jednocześnie opatentowane przez firmę Garrett korpusy środkowe łożyskowane 2-kulkowo są standardem zapewniającym maksymalną moc połączoną z najszybszą reakcją doładowania.

Wchodzące w skład zestawów turbosprężarki mają wszystkie cechy charakterystyczne dla produktów z serii GTX, a mianowicie:

  • korpus kompresora typu „ported shroud”(port recyrkulacji powietrza ) – rozwiązanie zastosowane na wlocie powietrza do turbosprężarki pozwoliło na poszerzenie mapy kompresji, przez co praca turbosprężarki stała się bardziej stabilna. Port redukuje możliwość pojawienia się niestabilnej pracy i pasuje bezpośrednio do seryjnego wlotu i wylotu powietrza;
  • korpus turbiny, który pozwala zachować seryjną osłonę cieplną układu wydechowego, co zapewnia lepszą kontrolę temperatury, jak również intrygujący wygląd;
  • zwiększoną do 11 liczbę łopatek koła kompresji, co bezpośrednio wpływa na aerodynamikę turbiny;
  • koło kompresji wykonane z odkuwek obrabianych mechanicznie, a nie odlewane, dzięki czemu są one znacznie wytrzymalsze i lepiej znoszą działanie siły odśrodkowej. Jednocześnie przekłada się to na zwiększoną żywotność turbosprężarek.

Poza turbosprężarką każdy zestaw zawiera kolano wlotowe, przewód spływu oleju, przewód wodny, uszczelki i inne elementy niezbędne do przeprowadzenia profesjonalnego montażu.

Oprócz dedykowanych zestawów w ofercie Inter Cars można również znaleźć zarówno same turbosprężarki do podnoszenia mocy, jak i super core (rdzeń wraz ze stroną zimną), korpusy turbin (strona ciepła) lub same rdzenie.

Przy wymianie turbosprężarki warto zastanowić się czy do kompletu nie warto także zastosować bardziej wydajnego intercoolera oraz czy nie zamontować blow off’u. Elementy te również znajdują się w ofercie Inter Cars.

Zostaw Komentarz