Czujniki ABS w ofercie Textar

08 paź 2019

Czujniki ABS, w które wyposażona jest znakomita większość eksploatowanych u nas samochodów od  niedawna znajdują się także w ofercie marki Textar.

W Polsce od 2006 roku obowiązują przepisy o obowiązkowym wyposażeniu nowych samochodów w układ ABS, który nie dopuszcza do zablokowania kół podczas hamowania. Dziś, biorąc pod uwagę średnią wieku parku zarejestrowanych pojazdów, korzysta z niego na co dzień niemal każdy kierowca. Od 2014 roku, kolejnym obowiązkowym systemem poprawiającym bezpieczeństwo na drodze jest ESP, układ zapobiegający poślizgowi pojazdu. Czujniki ABS są więc standardowym elementem wyposażenia samochodów. Teraz dostępne są one w ofercie marki Textar.

Jako producent okładzin ciernych przykładamy dużą wagę do kompleksowych rozwiązań wpływających na drogę zatrzymania pojazdu. W naszej ofercie znajdują się między innymi tarcze hamulcowe ze zintegrowanym pierścieniem czujnika ABS – mówi Joanna Krężelok, dyrektor oddziału TMD Friction Services w Polsce. – Bardzo istotne przed wymianą jest sprawdzenie, czy pierścień magnetyczny w łożyskowaniu tarczy nie jest uszkodzony. Wystarczy prosty w użyciu tester, który przykładamy do łożyska koła i w okienku kontrolnym możemy to sprawdzić.

Textar nie poprzestaje jednak tylko na tarczach z pierścieniem ABS. Do oferty wprowadzono właśnie nową grupę produktów – czujniki ABS. Na początek to ponad 300 referencji. Dzielą się one na dwa podstawowe typy: pasywne i aktywne (wymagające zasilania).

Czujniki pasywne możemy mierzyć multimetrem, a aktywne przeznaczonym do tego testerem lub oscyloskopem. Multimetr mógłby bowiem uszkodzić czujnik aktywny. Przewagą czujników aktywnych nad pasywnymi jest przede wszystkim to, że umożliwiają pomiary prędkości koła już od momentu ruszenia, w obu kierunkach. Konstrukcja czujnika aktywnego jest mniejsza i lżejsza. Po 2002 roku większość samochodów jest już wyposażona właśnie w takie czujniki.

Na etykiecie każdego pudełka w charakterystycznym żółtym kolorze znajduje się piktogram określający kategorię produktu oraz informacja z podstawowymi parametrami. Należy pamiętać, że obecnie do jednego modelu pojazdu mogą być zastosowane różne układy hamulcowe, tak samo jak czujniki ABS. Dużym ułatwieniem we właściwym doborze referencji jest multimedialna aplikacja Textar Brakebook z bazą numerów seryjnych i czytnikiem kodów QR.

 

 

Zostaw Komentarz