DampTronic do DCC

13 wrz 2016

DCC to skrót nazwy adaptacyjnego systemu zawieszenia oferowanego w wybranych modelach samochodów przez koncern Volkswagen. Firma BILSTEIN wprowadza właśnie nie tylko zamienniki amortyzatorów będących kluczowym elementem DCC, ale też zestawy pozwalające na dalsze modyfikacje.

Dzięki adaptacyjnemu systemowi zawieszenia DCC kierowca może dostosować tłumienie zawieszenia albo do warunków panujących na drodze albo do własnych preferencji. Obecnie system pozwala wybrać jeden z pięciu profili jazdy – komfort, normal, sport, eco i individual. Z rozwiązania tego mogą korzystać właściciele Volkswagenów Golf (VII), Passat (B8), Touran (II) i Tiguan (II) oraz pokrewnych konstrukcji, takich jak SEAT Leon (III) czy Skody Octavia (III) i Superb (III).

bilstein-3Jednymi z najważniejszych elementów systemu DCC są specjalnie opracowane do niego amortyzatory. W ofercie firmy BILSTEIN odpowiada im gama DampTronic, która została właśnie uzupełniona o referencje do modeli Volkswagena, Skody i Seata wyposażonych w DCC.

Do wymiany montowanych fabrycznie amortyzatorów systemu DCC przeznaczony jest typ BILSTEIN B4 DampTronic z czarnej serii Replacement. Referencja nr 23-238978 przypisana jest do przedniej osi, zaś referencja nr 20-238988 do tylnej.

bilstein-2Dodatkowo inżynierowie firmy BILSTEIN opracowali amortyzatory z żółtej serii Performance pozwalające na dalszą modyfikację zawieszenia opartego na układzie DCC. BILSTEIN B6 to udoskonalona wersja seryjnie montowanych amortyzatorów, której wybór powinni rozważyć przede wszystkim kierowcy często podróżujący z kompletem pasażerów, pełnym bagażnikiem lub z podpiętą do samochodu przyczepą. W tym przypadku referencja nr 23-254343 przeznaczona jest na przód, a referencja nr 20-254353 na tył pojazdu.

Z kolei gwintowany zestaw BILSTEIN B16 DampTronic (nr referencji 49-255874) pozwala jeszcze bardziej zestroić zawieszenie pod kątem sportowych osiągów. Jest to możliwe m.in. poprzez obniżenie zawieszenia w zakresie 30-50 mm oraz regulację faz dobicia i odbicia.

Zostaw Komentarz