Diody LED zamiast halogenów

25 mar 2018

Retrofit to określenie części zamiennej mogącej zastąpić oryginalne wyposażenie samochodu, ale do konstrukcji której wykorzystano technologię nowocześniejszą niż zastosowana podczas pierwszego montażu.

– Oświetlenie LED dostępne w postaci retrofitu żarówki halogenowej charakteryzuje się solidnością oraz jednolitym światłem – mówi Piotr Wajszczyk z Lumileds Polska, dystrybutora marki Philips. – Silniejszy strumień białej wiązki światła zwiększa kontrast oświetlonych obiektów i poprawia widoczność. Kierowca ma więcej czasu na reakcję, przez co prowadzenie samochodu staje się bezpieczniejsze. Istotna jest również wydłużona żywotność oświetlenia LED (do 5 tysięcy godzin pracy), a także niższy nawet o 80% pobór prądu w porównaniu do zwykłych żarówek.

Z myślą o użytkownikach chcących w ten sposób unowocześnić oświetlenie swego samochodu, Lumileds Polska przygotowało retrofitowe lampy Ultinon LED współpracujące z optyką reflektora halogenowego. Charakteryzują się one nawet o 160 procent jaśniejszym światłem (w porównaniu do klasycznych żarówek halogenowych) emitowanym przez diody LUXEON. Ich temperatura barwowa, sięgająca 6200 stopni Kelwina zapewnia mocne, białe oświetlenie. Dodatkowo, opracowane przez firmę Philips rozwiązanie o nazwie SafeBeam umożliwia prawidłowe, równomierne rozsyłanie wiązki skierowanej dokładnie w te miejsca, które muszą być oświetlone podczas jazdy nocą.

Jeszcze bardziej zaawansowane technicznie są lampy Philips – X-tremeUltinon LED. Zapewniają one mocniejsze (nawet do 200 procent) i wyraźniejsze (temperatura barwowa 6500 K) światło od zwykłych żarówek, a także charakteryzują się długą żywotnością – około 12 lat, ale są rozwiązaniem droższym od Ultinon LED.

Lampy retrofit oferowane na europejskim rynku wciąż nie mają homologacji drogowej, więc zgodnie z przepisami nie mogą być używane na drogach publicznych. Dla kogo w takim razie są przeznaczone? – W warunkach europejskich jest to doskonałe źródło światła dla samochodów startujących w rajdach czy wyścigach na zamkniętych torach. Świetnie sprawdzają się również na imprezach pojazdów off-roadowych. Zwykli użytkownicy dróg mogą także przekonać się o zaletach retrofitów, montując ich odmianę przeznaczoną do oświetlenia kabiny – wyjaśnia Piotr Wajszczyk.

Nowa gama obejmuje nie tylko retrofity do reflektorów przednich, ale także do świateł pozycyjnych, stop, kierunkowskazów, a nawet podświetlenia tablicy rejestracyjnej, przez co możliwa jest modernizacja oświetlenia całego samochodu. LEDowe lampy sprawdzają się doskonale również we wnętrzu pojazdu, wykorzystane jako źródło oświetlenia tablicy rozdzielczej, schowka czy wnętrza bagażnika. Z powodzeniem mogą też służyć jako zamienniki tradycyjnych żarówek tylnych lamp przeciwmgielnych.

Zostaw Komentarz