Dlaczego hybrydy wymagają innego oleju silnikowego?

22 sie 2023

Samochody hybrydowe przyczyniają się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska spalinami, ale ich układ napędowy poddawany jest większym obciążeniom. Efektywne smarowanie pracującego w nim silnika zapewnia olej o odpowiedniej lepkości, na przykład Shell Helix Hybrid 0W-20.

Od 2035 roku w Europie obowiązywać ma zakaz sprzedaży nowych samochodów z napędem spalinowym. W ich miejsce oferowane będą najprawdopodobniej wyłącznie pojazdy elektryczne. Rozwiązaniem przejściowym są hybrydy, które oferują dzisiaj różne możliwości jeśli chodzi o ładowanie układu elektrycznego. Niezależnie jednak w jaki sposób jest to robione, wymagane jest inne podejście do kwestii smarowania jednostki napędowej niż w klasycznych autach spalinowych. Powodem są przede wszystkim krótsze cykle pracy sinika spalinowego oraz działanie systemu start/stop. Należy więc zapewnić optymalne smarowanie całego układu przy znacznie niższych temperaturach roboczych i w krótszym czasie.

Odpowiedzią firmy Shell na te wyzwania jest syntetyczny olej silnikowy Helix Hybrid 0W-20. Został on opracowany z wykorzystaniem technologii Shell PurePlus, która umożliwia spełnienie wielu sprzecznych wymagań: pracy przy dużej rozpiętości temperatur, małych oporów przepływu, czystości silnika oraz dużej odporności na wysoką temperaturę. Dzięki wysokiej czystości i swojemu składowi, olej ten wydatnie przyczynia się do redukcji śladu węglowego i ochrony środowiska naturalnego, co też łączy się z rozwojem samochodów hybrydowych.

Co jednocześnie ważne dla kierowcy, olej Shell Helix Hybrid 0W-20 umożliwia osiągnięcie mniejszego nawet o 3,6 proc. zużycia paliwa. W praktyce zasięg samochodu na dystansie 640 kilometrów może wzrosnąć o kolejne 23 kilometry. Niska temperatura płynięcia oleju zapewnia bowiem szybsze smarowanie wnętrza silnika, a tym samym płynniejszą jazdę. Shell Helix Hybrid gwarantuje również efektywniejsze zabezpieczenie elementów układu napędowego przed mechanicznym zużyciem czy odziaływaniem wody kondensacyjnej bądź kwasów.

– Największe obciążenia mechaniczne i termiczne silnika spalinowego powstają przy jego rozruchu. Praca w systemie start/stop potęguje te wyzwania. W samochodach hybrydowych, w zależności od cyklu, układ włącza się z inną częstotliwością, np. w mieście większa część trasy bywa pokonywana w trybie elektrycznym. W tym czasie silnik spalinowy nie zużywa praktycznie paliwa, ale w każdej chwili musi być gotowy, by powrócić do pracy na wysokich obrotach. Typowy olej, nawet syntetyczny, z uwagi na swoją charakterystykę lepkościową  nie zapewniłby dostatecznie szybkiego smarowania, dlatego w takich pojazdach należy stosować olej silnikowy o niższej lepkości. Ze względu na większą liczbę zatrzymań i rozruchów spowodowanych przenoszeniem mocy pomiędzy silnikiem elektrycznym, a spalinowym, olej silnikowy musi zapewniać większą ochronę przed zużyciem. Shell Helix Hybrid 0W-20 doskonale spełnia te wymagania – mówi Cezary Wyszecki, doradca techniczny w Shell Polska.

 

 

Zostaw Komentarz