Dwadzieścia miliardów dolarów na części

19 mar 2018

Dwadzieścia miliardów dolarów – tyle w 2020 roku wart będzie rynek sprzedaży części i akcesoriów motoryzacyjnych w Europie i Ameryce Północnej – wynika z analizy firmy Frost & Sullivan, która przewiduje również stopniowe przechodzenie dystrybutorów, producentów, ale także samych warsztatów na wymianę handlową w Internecie. Na popularności zyskiwał będzie także trend sprzedaży bezpośredniej za pomocą internetowych kanałów, pozwalających pozyskiwać nowych partnerów i zwiększać wolumen sprzedaży komponentów do aut użytkowych oraz osobowych.

Zdaniem Sarwanta Singha, opisującego na łamach Forbesa tematykę multikanałowości w sprzedaży części motoryzacyjnych, pionierem w maksymalizacji zysków ze sprzedaży internetowej była firma Bosch. Uruchomienie przez nią e-sklepu na popularnej chińskiej platformie zakupowej TMall okazało się strzałem w dziesiątkę. W ciągu zaledwie roku od założenia kanał ten wygenerował 9 milionów dolarów przychodu, co zachęciło pozostałych uczestników rynku do podążenia tą samą drogą. Dziś wśród producentów obecnych we wspominanym serwisie handlowym znaleźć można wiele firm z listy stu największych dostawców świata „Top Suppliers”, opracowanej przez PwC. Swoją ofertę prezentują tam m.in. Denso, Valeo, Goodyear czy Continental.

– Głównym celem przyświecającym producentom części w zwiększeniu aktywności online było oczywiście bezpośrednie dotarcie do większej liczby odbiorców, wśród których znaleźli się zarówno klienci prywatni jak i biznesowi. Ogromny potencjał chińskiego rynku także miał tutaj duże znaczenie, lecz nie należy sądzić, że jest to działanie zarezerwowane wyłącznie dla największych gospodarek. Duże nadzieje na wprowadzenie dodatkowych kanałów sprzedaży i kontaktu między graczami rynku części motoryzacyjnych upatruje się szczególnie w mniej zaawansowanych cyfrowo regionach, w tym w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Karol Prozner, twórca i prezes zarządu platformy Woop Automotive.

Forbes już przed trzema laty prognozował, że okres 2015-2020 będzie najbardziej przełomowym czasem dla rynku części zamiennych w globalnym ujęciu. Naturalnie, mowa tutaj o dużych przyrostach jego wartości wynikających głównie z postępującej digitalizacji operacji handlowych. Warto w tym miejscu nadmienić, że jak wynika z analizy firmy Hedges & Company, w ubiegłym roku tylko za pośrednictwem urządzeń mobilnych dokonano zakupów części samochodowych na łączną kwotę 4 miliardów dolarów. Najbardziej dynamiczne przyrosty przychodów ze sprzedaży w tym segmencie spodziewane są właśnie w latach 2018-2020.

1 comments
  1. Online ten rynek sie rozwija i to bardzo. Sam kiedyś biegałem po sklepach moto, żeby sprowadzali części pod zamówienie a teraz sobie oe delfie zamawiam do domu, w większości przypadków to zaraz na drugi dzień kurier przywozi nie mówiąc o tym że jest taniej.

Zostaw Komentarz