Dwie kampanie firmy Exide

01 lut 2019

Dwie kampanie firmy Exide kierowane do kierowców – ekologiczna i diagnostyczna – mają wspierać proekologiczne i odpowiedzialne postawy, a także zachęcić do regularnej diagnostyki akumulatorów w celu wydłużenia ich żywotności.

Aby akumulator nie zawiódł w sezonie zimowym, a niestety zawodzi wówczas najczęściej, warto od czasu do czasu (szczególnie przed większymi spadkami temperatur) sprawdzić jego naładowanie, a także zadbać o stan obudowy i czystość klem. Zaleca się ponadto przeprowadzić dokładniejszą diagnostykę, najlepiej przy użyciu profesjonalnego sprzętu – u mechanika lub w odpowiednio wyposażonym punkcie sprzedaży akumulatorów. Badanie takie trwa kilka minut i można je bezpłatnie wykonać w ramach akcji „Centra Mocy”, organizowanej co roku przez firmę Exide.

Centra Mocy to inicjatywa realizowana w kilkuset punktach sprzedaży akumulatorów w całej Polsce. Ich lokalizację można sprawdzić na stronie www.akumulator.pl/centramocy. Wykonywane w trakcie akcji badanie nie dość, że nic nie kosztuje, to skorzystać z niego mogą wszyscy kierowcy – bez względu na posiadany w samochodzie model akumulatora. Kierowca otrzymuje wynik badania (w postaci naklejki na akumulator) oraz indywidualnie przyznawany rabat, który udzielany jest na zakup nowego akumulatora marki Centra lub Exide.

Aby akumulator nie przysporzył zimą kłopotów, musi być sprawny. Dlatego w ramach kampanii „Centra Mocy” zachęcamy do bezpłatnej diagnostyki. Stworzyliśmy także serię filmów z udziałem Adama Klimka, mechanika znanego pasjonatom motoryzacji, które towarzyszą nam w piątej już edycji akcji Centra Mocy – mówi Mariola Michalczyk, marketing manager z Exide Technologies S.A. Z filmu można się dowiedzieć czym są Centra Mocy, przedstawiono w nim również zasady prawidłowo przeprowadzonej diagnostyki akumulatora.

Jeśli badanie diagnostyczne, np. wykonane właśnie w ramach akcji Centra Mocy, wskaże, że akumulator jest już u kresu swych sił i nie pomoże mu kolejne doładowanie, lub jeśli zima, pomimo doładowywania akumulatora, w końcu na dobre unieruchomi nasz pojazd, nie pozostaje wtedy nic innego jak wymienić akumulator na nowy.

Warto zaznaczyć, że to, jaki akumulator wybierzemy, jest bardzo ważne, a nasza decyzja powinna uwzględniać zalecenia producenta pojazdu oraz zapotrzebowanie energetyczne auta. Istotna jest także technologia produkcji akumulatora. Dla przykładu technologia Carbon Boost stosowana w akumulatorach Centra Futura oraz Exide Premium przyśpiesza proces ładowania zarówno podczas jazdy, jak i przy ładowaniu prostownikiem. Dzięki temu zapobiegamy stanom niedoładowania akumulatora i w efekcie wydłużamy jego żywotność. Na wydłużenie okresu eksploatacji akumulatora – w określonych warunkach użytkowania (niskie temperatury, jazda miejska) – wpływa również o 30% większa niż w standardowych akumulatorach wartość mocy rozruchowej – podkreśla Mariola Michalczyk.

W przypadku zakupu nowego akumulatora należy pamiętać o odpowiednim postępowaniu ze starym – możemy go bezpłatnie pozostawić u sprzedawcy w momencie zakupu nowego lub uiścić zwrotną kaucję i oddać w późniejszym terminie. Exide, w ramach prowadzonej co roku edukacyjnej kampanii ekologicznej „Włącz ekomyślenie!”, przypomina, że starych akumulatorów nie należy wyrzucać, samodzielnie rozbierać, przechowywać w nieodpowiednich warunkach, ponieważ są to odpady wymagające specjalistycznej utylizacji i recyklingu.

Akumulator jest przetwarzalny w ponad 95%. Odzyskane w tym procesie surowce mogą być ponownie wykorzystane do produkcji nowych komponentów. Jego recykling pełni więc bardzo ważną rolę, a zwrot zużytego akumulatora do punktu sprzedaży lub punktu zbiórki to obowiązek każdego kierowcy – przypomina Mariola Michlczyk.

Co można przetworzyć i odzyskać w procesie recyklingu akumulatora? Przede wszystkim: plastik, ołów, elektrolit (ekstrakcja do kwasu siarkowego, z którego tworzy się nowy elektrolit). Efektywność tak przeprowadzonego recyklingu sprawia, że akumulator jest dziś jednym z najlepiej przetwarzalnych produktów.

Zostaw Komentarz