Dwudziestolecie pierwszej stacji BP w Polsce

12 sie 2015

5 sierpnia 2015 roku w Gliwicach odbyło się spotkanie z okazji 20-lecia otwarcia pierwszej stacji BP w Polsce. Wśród zaproszonych gości byli reprezentanci partnerów społecznych współpracujących z BP, przedstawiciele firmy, a także pracownicy stacji BP Sikornik.

5 sierpnia 1995 r., Gliwice, ul. Rybnicka 150. Zbliża się godzina 12. Dla BP to bardzo ważna chwila – właśnie ma zostać otwarta pierwsza polska stacja koncernu. Krzysztof Kozłowski, który nadzorował jej budowę, liczy, że wszystko odbędzie się zgodnie z planem i wieczorem będzie mógł świętować swój sukces na koncercie Rolling Stonesów w Pradze. Niestety, życie koryguje jego plany – pojawiają się problemy techniczne i cała uroczystość zostaje przesunięta na godziny popołudniowe. Z koncertem trzeba się pożegnać.

Te drobne „premierowe” problemy nie miały wpływu na dalsze funkcjonowanie stacji, która nieprzerwanie od 20 lat towarzyszy kierowcom. Rolling Stonesów też udało się posłuchać – dwa lata później, na ich koncercie w Chorzowie.

Otwarcie w Polsce pierwszej stacji było dla nas bardzo ważnym momentem. Mieliśmy świadomość szans, jakie to nam dawało, ale i odpowiedzialności – logo BP jest synonimem wysokiej jakości. Wiedzieliśmy, że również w Polsce musimy utrzymać te najwyższe standardy – mówi Piotr Pyrich, dyrektor generalny BP w Polsce.

Połowa lat 90. to był w Polsce czas transformacji ustrojowej – wdrażano demokratyczne procedury, powstawały nowe instytucje, budowano wolny rynek. Do Polski przyjeżdżali zagraniczni inwestorzy, otwierano oddziały zachodnich firm, takich jak BP.

To był trudny, ale niezwykle ekscytujący czas – wspomina Krzysztof Kozłowski, wówczas kierujący projektem budowy pierwszej stacji, dziś dyrektor zarządzający siecią stacji partnerskich BP. – Od swojego szefa, austriackiego inżyniera, dostałem dwa manuale  i polecenie: „Zamawiaj wyposażenie”. Pytanie tylko, jak? Jednym z głównych narzędzi komunikowania się wciąż pozostawał faks, poczta mailowa dopiero raczkowała, a telefony komórkowe były duże, ciężkie i niezbyt przyjazne w użyciu. A stacja niemal w całości budowana była z elementów przywożonych z Austrii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Do końca roku otwarto jeszcze 5 stacji w barwach BP (w Gubinie, we Wrocławiu, w Bydgoszczy, Lubinie i Krakowie), zaś w ciągu dwóch dekad powstało ich blisko pół tysiąca. Jednocześnie wprowadzanych było wiele innowacyjnych rozwiązań, które wpłynęły na podniesienie standardów w całej branży paliwowej: – Jako pierwsi zrezygnowaliśmy z paliw ołowiowych, wprowadziliśmy normy HACCP, zbudowaliśmy największą i najnowocześniejszą  sieć myjni, jako pierwsi wprowadziliśmy na stacje własny koncept gastronomiczny Wild Bean Cafe – wylicza Piotr Pyrich.

20 urodziny pierwszej stacji BP w Polsce_6Dzięki tym wszystkim zmianom dzisiejsze stacje to nowoczesne, dobrze wyposażone obiekty, które spełniają bardzo różnorodne oczekiwania klientów. – Myślę, że możemy być dumni z tego, jak wiele udało się zmienić na lepsze. Nasza pierwsza stacja wciąż działa i podobnie jak setki innych stacji naszej sieci jest otwarta dla kierowców 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, oferując najwyższą jakość usług. Mam nadzieję, że będziemy mogli się tu spotkać za kolejnych 20 lat – kończy Piotr Pyrich.
Zostaw Komentarz