Fabryka Boscha w Mirkowie produkuje coraz więcej

30 maj 2018

Fabryka układów hamulcowych Bosch w Mirkowie k. Wrocławia po raz kolejny odnotowała wzrost produkcji i wykazuje korzystne wskaźniki sprzedaży, zatrudnienia oraz inwestycji.

W porównaniu do roku 2016, produkcja zespołów mocy hamowania wzrosła w 2017 roku z 2,6 miliona do 3,7 miliona sztuk. Dane te nie uwzględniają jednak produkcji na rynek części zamiennych, w której zakład we Wrocławiu jest światowym liderem. Fabryka przewiduje kolejny znaczący wzrost produkcji do 4,2 milionów sztuk w 2018 roku. Rośnie również liczba zatrudnionych, która w 2017 roku zwiększyła się o 15% w porównaniu do roku poprzedniego. Zgodnie z przewidywaniami, w 2018 roku zatrudnienie zwiększy się o kolejne 16%, co oznacza, że liczba pracowników przekroczy 1000 osób.

Szerszy asortyment

W ciągu ostatnich trzech lat oferta zakładu poszerzyła się o 24 nowe produkty w trzech grupach asortymentowych: konwencjonalnych zespołów mocy TR4S (dla takich klientów jak Honda, Audi, VW), iBoosterów 1 Generacji oraz najnowszego produktu, iBoosterow 2 Generacji (dla Hondy CRV i CEVTY).

Do najważniejszych inwestycji zrealizowanych w minionym roku zaliczyć można uruchomienie wewnętrznego, zaawansowanego technologicznie procesu anodowania, rozszerzenie parku maszynowego o nowe czterowrzecionowe centrum obróbcze oraz linię do produkcji pomp hamulcowych i nową linię do montażu finalnego konwencjonalnych zespołów mocy TR4S.

Zespoły mocy hamowania produkowane w fabryce Bosch we Wrocławiu są dostarczane do większości globalnych producentów samochodów, m. in. do BMW, Tesli, koncernu PSA, Hondy czy Toyoty. Wzrost produkcji i poszerzenie portfolio produktów w roku 2017 jest dowodem zaufania, jakim cieszy się zakład u długoletnich klientów.

Śmiałe plany

Rosnący popyt na urządzenia produkowane w zakładzie we Wrocławiu pozwala optymistycznie patrzeć na plany rozwoju produkcji. W 2018 roku zakład planuje osiągnięcie poziomu 4,2 miliona sztuk, a w 2021 przekroczenie 6 milionów sztuk zespołów mocy hamowania. Planowany wzrost produkcji jednoznacznie połączony jest z przewidywanym wzrostem liczby zatrudnionych. Nie chodzi przy tym wyłącznie o obsadę stanowisk produkcyjnych, ale również o zatrudnienie w działach rozwoju. Warto zaznaczyć, że we wrocławskiej fabryce znajduje się jedyne w Europie centrum badań i rozwoju w Grupie Bosch, które jest odpowiedzialne za tworzenie i rozwijanie konstrukcji zbiorników na płyn hamulcowy.

Najbardziej zaawansowanym technologicznie produktem fabryki układów hamulcowych Bosch we Wrocławiu jest iBooster – autonomiczny zespół mocy hamowania, który funkcjonuje bez konieczności użycia wspomagania próżni, która wytwarzana jest przez silnik spalinowy (lub pompę próżniową w silniku diesla). Jest to układ, który został stworzony według najbardziej zaawansowanych standardów bezpieczeństwa. Został zsynchronizowany z wieloma nowoczesnymi, automatycznymi systemami. iBooster może być instalowany w układach z konwencjonalnym silnikiem, ale przede wszystkim w samochodach hybrydowych (HV) oraz eklektycznych (EV).

Jedna z czterech na świecie

Wielkim sukcesem jest też wybór wrocławskiej fabryki jako jednego z czterech zakładów na świecie, w których wytwarzane są najnowsze zespoły mocy hamowania, czyli iBooster 2 Generacji. Ta decyzja, szczególnie w obliczu rozwoju rynku samochodów elektrycznych, jest kluczowa dla stabilnego wzrostu produkcji zakładu we Wrocławiu.

Fabryka układów hamulcowych Boscha została wyróżniona w ubiegłym roku szeregiem nagród za najwyższą jakość i standardy produkcji, otrzymała m.in. Dolnośląską Nagrodę Jakości oraz Polską Nagrodę Jakości.

Zostaw Komentarz