Fałszerze opon i akumulatorów okradają Unię

27 lut 2018

Na skutek sprzedaży podrabianych opon i akumulatorów europejski rynek traci 8400 miejsc pracy. Jednocześnie budżety państw – członków UE uszczuplone zostają z powodu niezapłaconych podatków o 340 mln EUR.

 Z powodu sprzedaży podrobionych opon każdego roku w całej UE traci się 2,2 mld euro, co stanowi 7,5% całkowitej sprzedaży ogumienia – wynika z najnowszego raportu Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Z kolei wprowadzanie na rynek UE podrobionych akumulatorów kosztuje legalny przemysł 180 mln euro rocznie, co stanowi równowartość 1,8% sprzedaży w tym sektorze. Podrabianie akumulatorów dotyka głównie sektora pojazdów silnikowych, ale występuje także w sektorze telefonii komórkowej.

Mamy nadzieję, że ustalenia naszego raportu, który koncentruje się na dwóch ważnych dla UE sektorach gospodarki, pomoże decydentom politycznym w badaniach nad sposobami zwalczania zjawiska podrabiania. Co więcej, ze względu na to, iż podrabianie opon i akumulatorów może mieć istotne konsekwencje dla bezpieczeństwa i środowiska, mamy również nadzieję, że niniejszy raport pomoże konsumentom dokonać rozsądnych wyborów podczas nabywania tych ważnych produktów – powiedział António Campinos, dyrektor wykonawczy EUIPO.

Szacuje się, że w Polsce straty powstałe w wyniku sprzedaży podrabianych opon wyniosły 310 mln złotych, a legalny przemysł utracił 6,6% przychodów. Wartość utraconej sprzedaży akumulatorów szacuje się na 25 mln zł, czyli 1,7% dochodów legalnego przemysłu. W krajach takich jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania straty są kilkukrotnie wyższe.

2 komentarze
  1. Witam
    Co to są opony podrabiane ? Wszak aby wyprodukować trzeba mieć fabrykę , to nie jest kij od miotły ? Może ktoś wie? Może jakieś szczegóły ? Czyli producent opon z kraju wschodniego dalszego lub bliższego sprzedaje opony z logo znanej marki czy tak to rozumieć ?

Zostaw Komentarz