Filtry powietrza – płuca silnika

26 Kwi 2016

Filtr powietrza to bardzo ważny element, niestety tak jak wiele innych części samochodu, zużywa się i wymaga okresowej wymiany. Należy więc o niego dbać, zaś wymiany dokonywać we właściwy sposób.

 Zanieczyszczony filtr powietrza (http://turbodiesel.hswg.pl)
Zanieczyszczony filtr powietrza (http://turbodiesel.hswg.pl)

Filtr powietrza jest elementem układu dolotowego, a jego zadaniem jest zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu płynącym silnika. Zanieczyszczenia te mają bowiem negatywny wpływ na tempo zużycia jednostki napędowej i jej pracę . Z drugiej strony zapchany filtr powietrza może przyczynić się do: spadku mocy silnika, wzrostu zapotrzebowania na paliwo, a nawet uszkodzenia gładzi cylindrów, tłoków i pierścieni tłokowych. Producent filtrów PZL Sędziszów zaleca zatem aby filtr powietrza wymieniać przynajmniej raz w roku, równolegle z wymianą filtra oleju, lub co 15-20 tys. km. Warto przy tym  zwrócić uwagę na warunki, w jakich najczęściej samochód jest użytkowany. Jeśli zwykle jeździ w mieście, w okolicach placów budowy lub np. po drogach szutrowych, stan filtra należy kontrolować znacznie częściej.

Jak wybrać?

Filtry są przeznaczone do konkretnych modeli samochodów i silników. Próba założenia nieodpowiedniego filtra może wiec spowodować, że nie będzie on osadzony szczelnie w swym gnieździe i część powietrza płynącego do silnika nie będzie filtrowana. Ważne jest też by przepustowość filtra była odpowiednia. Dlatego polecamy dobór filtra z Katalogu online PZL Sędziszów, w którym  można dobrać filtr do konkretnego modelu pojazdu. Z listy rozwijanej należy wybrać kategorię pojazdu, obok markę samochodu i model  (1). Kolejny krok to wybór typu silnika (2), po którym ukaże się tabela z listą filtrów znajdujących zastosowanie w wybranym samochodzie (3).

1.  Widok okna katalogu internetowego
1, Widok okna katalogu internetowego
Wybor modelu
2. Widok okna katalogu internetowego z wybranym modelem samochodu
3.Widok tabeli filtrów dla wybranego modelu saochodu
3.Widok tabeli filtrów dla wybranego modelu saochodu

Jak wymienić?

Aby wymienić filtr powietrza, trzeba zacząć od zlokalizowania jego obudowy (najczęściej plastikowej, usytuowanej z boku silnika). Następnie delikatnie, aby niczego nie uszkodzić, zdejmujemy jej pokrywę zabezpieczoną zatrzaskami lub śrubami. W środku obudowy widoczny jest wkład filtra w kształcie prostopadłościanu lub walca. Filtry powietrza zazwyczaj są wykonane z jasnego materiału, co łatwiej pozwala ocenić skalę zanieczyszczenia.

Po wyjęciu filtra wnętrze obudowy czyścimy z kurzu i innych zabrudzeń, używając do tego mokrej szmatki lub odkurzacza. Uwaga: nie wolno dopuścić do przedostania się brudu w głąb układu dolotowego.

Wkład powietrza należy montować w taki sposób, aby nie odkształcić jego plis, trzeba też zwrócić uwagę, czy dobrze ułożyła się uszczelka. Następnie zakładamy i mocujemy pokrywę. Na koniec zaleca się sprawdzenie, czy połączenie rury dolotowej z obudową filtra powietrza jest szczelne.

Tekst pochodzi z PZL Sędziszów S.A.

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz