Filtry UFI znów w Volkswagenach

15 paź 2017

Firma UFI Filters, należąca do światowej czołówki producentów związanych z filtrowaniem płynów, odnawia współpracę z firmą Volkswagen. Będzie dostarczała do niej wydajne filtry oleju napędowego przeznaczone do wszystkich wersji (75, 103 i 130 kW) modelu Crafter 2.0 TDI Euro 6 uhonorowanego tytułem „Van of the Year 2017”.

Do nowego, lekkiego samochodu ciężarowego marki Volkswagen firma UFI Filters opracowała dwa różne rodzaje filtru oleju napędowego. Korpusy obu są bardzo podobne, inne natomiast jest medium filtracyjne i rozmiary wkładów. Dzięki temu filtry radzą sobie z istotnymi różnicami w jakości paliw dostępnych na rynkach, gdzie sprzedawany jest Crafter.

Na rynki, gdzie paliwo bywa często zabrudzone lub zawiera wysokie stężenie biodiesla, przeznaczone jest rozwiązanie „Water Separation”, tzn. z separacją wody. W tej wersja filtra wykorzystywane są dwa, w pełni syntetyczne, media filtracyjne. Pierwsze z nich, silnie pofałdowane i zagęszczone, zapewnia dwa stopnie filtracji. Zewnętrzna warstwa tego medium funkcjonuje jako bariera ochronna przeciw wodzie i cząsteczkom, zaś warstwa druga – filtrująca, o większej gęstości, sprzyja koalescencji, czyli łączeniu się cząstek wody w duże krople. Trzeci, ostatni stopień filtracji odbywa się dzięki siateczce hydrofobowej, która blokuje wszelkie pozostałości wody w paliwie. Filtr UFI „Water Separation” wyróżnia się ponadto czujnikiem obecności wody i opatentowanym systemem spustu wody wbudowanym we wkład.

Wydajność filtracji wynosi 96% dla cząstek równych i większych niż 4 µm. Oddzielone zostaje ponad 93% wody, także w przypadku zawartości biodiesla w paliwie wynoszącej do 30%.

Na potrzeby rynków, na których standardem jest czysty olej napędowy z niewielką zawartością procentową biodiesla, UFI Filters dostarcza firmie Volkswagen filtr wyposażony we wkład z pofałdowanym medium filtracyjnym na bazie celulozy. Również to rozwiązanie zapewnia wysoką wydajność filtracji równą 96% dla cząstek równych i większych niż 4 µm.

Decyzja producenta samochodu o umieszczeniu filtra bezpośrednio za przednim reflektorem zainspirowała UFI Filters do opracowania rozwiązania „plug and play”, które ułatwia zarówno fabryczny montaż, jak i późniejsze zabiegi obsługowe. Aby zapewnić wysoką wytrzymałość na drgania, temperaturę i uderzenia mechaniczne, korpus filtra jest wytłaczany z aluminium i podwójnie spawany laserowo. Takie rozwiązanie technologiczne to owoc zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych przeprowadzonych przez UFI Filters.

– Jesteśmy dumni, że odnawiając silne i długotrwałe partnerstwo z Volkswagenem, dostarczamy nowe rozwiązania do samochodu tak zaawansowanego technologicznie – mówi Luca Betti, dyrektor działu rynku wtórnego UFI.Filtr do modelu VW Crafter będzie dostępny na rynku części zamiennych już od pierwszej połowy 2018 roku, jako absolutna nowość tego rodzaju na rynku niezależnym.

 

Zostaw Komentarz