Finał VII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników

10 kw. 2018

Jacek Jakimów w kategorii Mechanik Zawodowy oraz Radosław Bladocha i Kamil Misiewicz z Zespołu Szkół Samochodowych w Poznaniu w kategorii Młody Mechanik zostali laureatami VII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Finał konkursu pod patronatem producenta olejów Mobil Delvac 1 odbył się na targach Poznań Motor Show 2018. Zawodnikom najwięcej trudności sprawiło serwisowanie pojazdów hybrydowych, ale dużym zaskoczeniem było również pojawienie się po raz pierwszy w historii Mistrzostw ciągnika rolniczego. „Zawód mechanika jest wspaniały, ponieważ rozwój technologii nie pozwala nam się nudzić. W Poznaniu sprawdziliśmy, kto najlepiej odnajduje się wśród wielu zmian” – mówi Grzegorz Duda, ambasador Mistrzostw, znany z programu „101 Napraw” w TVN Turbo.

Jeszcze przed rozpoczęciem konkurencji praktycznych każdy finalista Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników zasługiwał na uznanie, ponieważ o wyjazd do Poznania rywalizowało rekordowe 1500 uczniów oraz blisko 230 mechaników zawodowych. W finale mechanicy zawodowi diagnozowali przyczynę hałasu w układzie sprzęgła w VW Passacie B6 (ZF Aftermarket), dobierali oleje silnikowe do pojazdów ciężarowych i dostawczych (ExxonMobil), wyważali koło pojazdu ciężarowego (Uni-Trol), co wbrew pozorom nie okazało się łatwym zadaniem, podobnie jak rozpoznanie komponentów nowoczesnego ciągnika rolniczego (konkurencja TOP Agrar Polska i John Deere). Na finalistów czekały też inne wyzwania – odczyt parametrów pracy akumulatora w aucie hybrydowym i przygotowanie stanowiska pracy pod samochód elektryczny/hybrydowy (KZŁ Bydgoszcz, Akademia Praktycznych Umiejętności), ocena sprawności cewki kompresora i napełnienie kompresora klimatyzacji wymaganą ilością oleju (FEBI), diagnostyka pompy hamulcowej z samochodu hybrydowego (NEO Tools), diagnostyka usterki w układzie sterowania silnika i ESP (Inter Cars Szkolenia), wymiana uszczelniacza wału w silniku 2.0 TDI (Elring) oraz wprowadzanie hybrydy w stan serwisowy, umożliwiający diagnostykę silnika spalinowego (Akademia Praktycznych Umiejętności).

Jak podkreśla Rafał Kosiński z Akademii Praktycznych Umiejętności, z roku na rok nowe technologie coraz mocniej będą decydować o sukcesie w tego typu konkursach i podczas napraw dla klientów. – Na stanowisku z hybrydą problemy pojawiły się już na etapie interpretacji parametrów akumulatorów. Poza tym zaledwie kilku mechaników zawodowych poradziło sobie z układem hamulcowym w pojeździe hybrydowym, a przecież w Poznaniu spotykamy się tylko z najlepszymi.

Po raz trzeci

Pierwsze miejsce w kategorii Mechanik Zawodowy zajął Jacek Jakimów, dla którego było to już trzecie zwycięstwo w Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników. Kolejne dwie lokaty zajęli Mariusz Ostrowski i Mariusz Zaczek.Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników po kilku latach stały się największym w Polsce konkursem w branży motoryzacyjnej. Spotykamy się z osobami, które wcześniej startowały w zespołach szkolnych, a dzisiaj rywalizują samodzielnie jako zawodowcy. Obserwowanie rozwoju ich kariery daje nam dużo satysfakcji – powiedział Adrian Dekowski, prezes Fundacji Cooperatio, organizator konkursu. W podobnym tonie wypowiada się Ewa Jeżewska, specjalista ds. marketingu z ExxonMobil: – Od pierwszej edycji Mistrzostw konsekwentnie promujemy edukację techniczną. Nic bardziej nie pomaga w codziennym życiu, jak realizowanie się w zawodzie, który jest jednocześnie życiową pasją.

Puchar został w Poznaniu

Dla najlepszego zespołu w kategorii Młody Mechanik wygrana w Mistrzostwach była dużym zaskoczeniem. – Już mieliśmy iść się przebrać, a tutaj miła niespodzianka. Wciąż nie możemy uwierzyć w to, co się stało. Najtrudniejsza była konkurencja z nowym ciągnikiem, bo mamy doświadczenie jedynie w serwisowaniu starszych traktorów. Wymagające było również serwisowanie hybrydy –  mówili Radosław Bladocha i Kamil Misiewicz z Zespołu Szkół Samochodowych w Poznaniu. Zwycięzcy nie zamierzają szybko kończyć edukacji. W planach są studia na kierunku Budowa Maszyn i Zarządzanie, ich uzupełnieniem będzie praca w warsztacie. Drugie miejsce zajęli Marek Chudek i Sebastian Guz, uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim, którzy po teście eliminacyjnym na stronie Mobil Delvac 1 zajmowali ostatnie miejsce premiowane awansem do finału. Na trzecim miejscu znalazła się drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie – Marcin Walczak i Kamil Wesołek.

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są Międzynarodowe Targi Poznańskie i Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej. Głównymi partnerami Mistrzostw są ExxonMobil – inicjator kategorii Młody Mechanik i wieloletni partner Mistrzostw, Inter Cars, Akademia Praktycznych Umiejętności, Akademia Kierowcy, ZF Aftermarket oraz Kolejowe Zakłady Łączności.

 

Zostaw Komentarz