GaraShield, czyli cyfryzacja
w warsztacie

09 lis 2020

TMD Friction proponuje niezależnym serwisom samochodowym nowoczesne cyfrowe narzędzie GaraShield usprawniające pracę w warsztacie. Dzięki zainstalowanej na tablecie lub komputerze platformie oprogramowania, naprawy aut mogą być wykonywane szybciej i sprawniej, a obsługa flot bardziej kompleksowa i profesjonalna.

W cyfryzacji wciąż drzemie potencjał rozwoju niezależnych serwisów samochodowych. Do tej pory większość systemów informatycznych przeznaczonych do zastosowania w warsztacie sprawdzała się głównie w zarządzaniu czy administracji. Jednocześnie jednak za bardzo zakłócała procesy robocze warsztatu, tym samym nie spotykała się z przychylnością ze strony mechaników.

Z warsztatu dla warsztatów

TMD Friction zapewnia, że zupełnie inaczej jest z oprogramowaniem GaraShield, opracowanym w warsztacie i dla warsztatów. Może być ono wykorzystywane bezpośrednio przy pojeździe, cyfrowo wspiera poszczególne etapy pracy i jest intuicyjne w obsłudze. Mechanik dostaje jasny opis zadania wraz ze wszystkimi niezbędnymi etapami pracy dla danego modelu pojazdu, niezależnie od tego, czy jest to przegląd czy naprawa. GaraShield oferuje interaktywny interfejs użytkownika: poszczególne etapy przeglądu czy naprawy można potwierdzić za pomocą jednego kliknięcia, a uszkodzenie lub zużycie konkretnych części można łatwo opisać oraz udokumentować za pomocą zdjęć.

GaraShield może być zintegrowane z istniejącymi rozwiązaniami IT, więc informacje o pojeździe i postępach pracy mogą być udostępniane wszystkim zaangażowanym stronom w czasie rzeczywistym – wewnętrznie, w celu np. pozyskania odpowiednich części zamiennych, monitorowania poszczególnych etapów prac; lub zewnętrznie, w celu stałego informowania klienta o statusie naprawy.

Praktyczne ukierunkowanie oprogramowania GaraShield nie jest przypadkowe. Twórcą tego narzędzia jest brytyjski właściciel warsztatu David Poole, który dokładnie wie, jak wygląda codzienność w serwisie samochodowym. – To mechanik przy podnośniku decyduje, czy system jest dobry, czy nie. Jeśli proces obsługi i poręczność urządzenia go przekonają, to na pewno będzie korzystał z takiego rozwiązania – mówi David Poole o swoich doświadczeniach.

GaraShield oferuje przede wszystkim możliwość znacznego usprawnienia procesów roboczych w warsztacie, ale zakres jego działania jest szerszy. Dzięki GaraShield niezależny warsztat dostaje w swoje ręce narzędzie, które czyni go konkurencyjnym w branży flotowej. Cyfrowy zapis przebiegu pracy rozpoczyna się w momencie pozostawienia auta pod okiem mechanika i otwiera przed wszystkimi nowe perspektywy. Klient ma możliwość śledzenia w przejrzysty sposób wszystkich kroków pracy mechanika, a warsztat może potwierdzić w ten sposób swoje kwalifikacje, co jest ważnym czynnikiem branym pod uwagę przez menadżerów flot.

Przykłady zastosowania

Dzięki oprogramowaniu GaraShield, które może być zainstalowane na tablecie i komputerze, pracownik warsztatu może udokumentować za pomocą zdjęć stan całego pojazdu przed przystąpieniem do pracy. Operator floty natychmiast otrzymuje jasny obraz wszelkich wcześniejszych szkód i usterek. To również pozwala uniknąć dyskusji na temat szkód, które potencjalnie mogły powstać w warsztacie.

Wszelkie usterki techniczne mogą być również szczegółowo sfotografowane i opatrzone komentarzem. W ten sposób warsztat w prosty sposób buduje swoją wiarygodność, co bywa szczególnie ważne przy potencjalnie kosztownych naprawach. Jednocześnie menadżer floty otrzymuje jasną informację, do tego za pomocą kilku kliknięć jest w stanie włączyć raport z naprawy i zdjęcia (np. uszkodzonej części) do własnej dokumentacji pojazdu.

Funkcja raportowania pomaga również kontrolować czas napraw. Szczególnie w przypadku floty oznacza to możliwość zaplanowania jej gotowości operacyjnej, ponieważ status naprawy jest zawsze widoczny w czasie rzeczywistym. W ten sposób unika się zaskakującego i kosztownego przekroczenia terminów.

System oferuje zarządzającemu flotą również możliwość indywidualnego określenia etapów roboczych, które muszą być uwzględnione zgodnie z jego standardami jakości lub polityką firmy. Mogą być one zapisane bezpośrednio w GaraShield i w razie potrzeby odpowiednio przetwarzane.

Oprócz procesów zewnętrznych, optymalizowane są również wewnętrzne procedury warsztatowe. Informacje o części do wymiany mogą być w systemie od razu udostępnione osobie odpowiedzialnej za zaopatrzenie, aby wymagane części zamienne mogły być jednoznacznie zidentyfikowane i bezzwłocznie zamówione.

Istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa etapy pracy, takie jak na przykład dokręcanie kół odpowiednim momentem, mogą być udokumentowane, aby jakość pracy była przejrzysta i możliwa do udowodnienia na życzenie klienta czy firmy ubezpieczeniowej.

Te etapy procesu zdecydowanie zwiększają możliwości pozyskiwania klientów i wydajność – mówi Clement de Valon, wiceprezes ds. niezależnego rynku części zamiennych w TMD Friction. – Dzięki przejrzystości, zlecenia są otrzymywane znacznie częściej, a klient jest pewien, że nie zapłaci za niepotrzebne naprawy – dodaje de Valon. – GaraShield przynosi korzyści wszystkim stronom, również dystrybutorom części, ponieważ proces zamówień przebiega szybciej i bardziej klarownie, minimalizowane są długie czasy oczekiwania i kosztowne zwroty.

Opłata za użycie

GaraShield może być zintegrowane przez informatyka z istniejącym systemem IT warsztatu w ciągu dwóch godzin i obsługiwane jest zarówno z tabletu jak i komputera. Profile pracy można przeglądać za pomocą funkcji „przeciągnij i upuść” na każdym z tabletów i są one natychmiast widoczne. Dalsze etapy obsługi oprogramowania są intuicyjne i z łatwością obsługiwane przez mechanika, tak więc nie są potrzebne kosztowne szkolenia personelu. Firma TMD Friction zdecydowała się na model „Pay-per-Use” („opłata za użycie”) – poza opłatą wstępną nie ma żadnych stałych kosztów dla warsztatu.

Sprzedaż GaraShield odbywa się wyłącznie za pośrednictwem naszych wyspecjalizowanych partnerów. Żaden warsztat nie musi sam zgłębiać informatycznych tajników. Postrzegamy to jako kolejny ważny krok w ułatwieniu warsztatom dostępu do nowych możliwości cyfrowych – mówi Clement de Valon.

 

Zostaw Komentarz