Jak uniknąć problemów ze złączem przyczepy

09 gru 2021

Jeśli po zapięciu przyczepy ujawniają się problemy z jej oświetleniem, zazwyczaj oznacza to kłopoty z gniazdem elektrycznym haka lub wtyczką. Skutecznym sposobem ich unikania jest odpowiednia konserwacja połączeń lub ich profilaktyczna wymiana. Można bez problemu kupić wszelkie niezbędne akcesoria.

W ofercie firmy Steinhof, specjalizującej się w produkcji haków holowniczych dostępne są nie tylko kompletne zestawy montażowe haków, ale także poszczególne części zamienne, w tym złącza elektryczne. Oczywiście przed podjęciem decyzji o wymianie złącza na nowe, warto dokładnie sprawdzić stare. Nie od rzeczy będzie też przypomnieć sobie podstawowe informacje związane z tym tematem.

7 czy 13 pinów?

Na rynku występują dwa główne typy złącz: 7-pinowe i 13-pinowe. Najpopularniejsza jest „siódemka”. Właśnie ten typ znajdziemy w większości samochodów osobowych z hakiem. Spotkamy go także w większości przyczepek towarowych w wypożyczalniach. Konektory 7 stykowe umożliwiają zasilenie podstawowego układu oświetlenia, czyli: kierunkowskazów, świateł pozycyjnych, oświetlenia tablicy rejestracyjnej, świateł przeciwmgielnych i stopu.

Złącza 13-pinowe są wykorzystywane w cięższych zestawach i zapewniają dodatkowe funkcje, takie jak światła cofania, stałe zasilanie przyczepy, czy doprowadzenie prądu do przyczepy po przekręceniu kluczyka.

A co, jeśli złącze nie pasuje?

Zdarza się, że występuje niedopasowanie liczby pinów/styków pomiędzy autem holującym a przyczepą. W takim przypadku konieczne jest użycie odpowiedniej przejściówki. Do wyboru są dwie wersje. Pierwsza umożliwia przejście z 7 styków na 13, druga z 13 na 7. Należy pamiętać, że adaptery pozwalają tylko na wykorzystanie podstawowych funkcji gniazd. Złączem 7-pinowym wyposażonym w przejściówkę nie aktywujemy wszystkich funkcji przyczepy z 13-pinową wtyczką.

 Tanie czy drogie?

W sklepach i hurtowniach motoryzacyjnych jest wiele złączy i wtyczek różniących się cenami. Nawet użytkownikom korzystającym z gniazda okazjonalnie należy odradzić kupowanie najtańszych produktów. Jeśli będą wykonane nieprecyzyjnie, z kiepskich materiałów, pojawią się problemy z połączeniami i pęknięcia. Najpoważniejszym problemem jest jednak zbyt słaba ochrona przed dostawaniem się do wnętrza złącza wilgoci i korozją, co sprawia, że złącze „nie kontaktuje”.

A zatem niezależnie od tego jak często jest wykorzystywane gniazdo, należy polegać wyłącznie na elementach dobrej jakości, które są wykonane solidnie i będą służyć latami. Warto w tym miejscu podkreślić, że markowe złącza takie jak np. Steinhof kosztują zazwyczaj mniej niż 30 zł, a zatem nie jest to relatywnie duży wydatek.

Schemat pinów gniazda i wtyczki 7-pinowej: 1. Kierunkowskaz lewy, 2. Światło przeciwmgielne, 3. Masa, 4. Kierunkowskaz prawy, 5. Światła pozycyjne po prawej stronie, 6. Światła hamowania, 7. Światła pozycyjne po lewej stronie.

 Jak zdiagnozować zepsute gniazdo?

Obowiązuje jeden standard w układzie pinów/styków. Dzięki temu można łatwo powiązać awarię wybranego punktu oświetlenia z konkretnym pinem i sprawdzić, czy kontaktuje. Wyjaśnia to grafika złącza 7-pinowego z ponumerowanymi pinami. Należy pamiętać że piny we wtyczce są lustrzanym odbiciem pinów gniazda, co zaznaczono to na grafice.

 

 

 

 

 

Zostaw Komentarz