Klocki, szczęki, okładziny, tarcze

12 mar 2015

Pod marką Fomar Friction od lat oferowane są setki klocków, szczęk i okładzin hamulcowych, a ostatnio dołączyły do nich tarcze hamulcowe. W ofercie tej można więc znaleźć odpowiedni produkt do większości samochodów osobowych i użytkowych eksploatowanych w naszym kraju.

Marka Fomar Friction pojawiła się na rynku motoryzacyjnym ponad dekadę temu, ale wcześniej, pod innymi nazwami, funkcjonowała na nim lat kilkadziesiąt. A ponieważ każdego roku wprowadzanych było wiele nowych wyrobów, więc gama sygnowanych nią wyrobów jest dzisiaj bardzo rozbudowana. Mówiąc zaś konkretnie, pod marką Fomar Friction (działającą dziś pod skrzydłami firmy Roulunds Braking ApS, która z kolei należy do koncernu MAT Holdings) oferowanych jest obecnie:

  • 800 referencji klocków hamulcowych do samochodów osobowych i dostawczych,
  • 220 referencji szczęk hamulcowych do samochodów osobowych i dostawczych,
  • 65 referencji klocków hamulcowych do samochodów użytkowych,
  • 2000 referencji okładzin hamulcowych do samochodów użytkowych (nominały i nadwymiary).

tarcze1Do tego dochodzi jeszcze niedawno wprowadzona do oferty gama 43 najbardziej popularnych referencji tarcz hamulcowych do pojazdów użytkowych. W przyszłości ma być ona systematycznie powiększana, dojść mają również tarcze do aut osobowych. Oczywiście rozrastać się będzie także gama elementów ciernych. Już wkrótce zapowiadane jest wprowadzenie ponad 160 nowych pozycji klocków do samochodów osobowych.

Klocki

Wszystkie klocki hamulcowe Fomar Friction, zarówno te do aut osobowych, jak i pojazdów ciężarowych, charakteryzują się optymalnymi parametrami użytkowymi, gdyż zachowany został właściwy kompromis w takich kwestiach jak siła hamowania, komfort i zużycie. Nie byłoby to oczywiście możliwe bez nowoczesnych technologii wykorzystywanych przy produkcji klocków (np. stosowania specjalnej, trzeciej warstwy, tzw. podsypki, której zadaniem jest silniejsze związanie płytki z materiałem ciernym), a także szerokiej palety mieszanek ciernych, które są używane. Ich gama obejmuje w tej chwili 32 receptury, wszystkie są oczywiście bezazbestowe, nie zawierają też ołowiu, tlenku rtęci, kadmu i chromu VI. Spełniają zatem wysokie wymagania ekologiczne ELV.

Firma prowadzi również intensywne badania nad wdrożeniem produktów o bardzo niskiej zawartości miedzi (<0,5%) i nowymi ulepszonymi mieszankami, które zapewnią jeszcze lepsze parametry użytkowe klocków. Dlatego cały czas inwestuje w wyposażenie laboratorium – nowy sprzęt do badań stanowiskowych, dynamometrycznych, aparaturę do badań końcowych wyrobów oraz surowców. Surowce są co prawda zamawiane wyłącznie u dostawców, którzy mają certyfikaty jakości Fomar2swych produktów, ale dostawy i tak poddaje się okresowej kontroli.

Wspomnieć jeszcze należy, że wszystkie klocki do samochodów osobowych mają płytkę antypiskową (shims) oraz stosownie do modelu auta, do jakiego są przeznaczone, wyposaża się je w odpychacze i czujniki zużycia. Oczywiście odpowiednie akcesoria znajdują się również przy klockach do pojazdów użytkowch.

Szczęki, okładziny, tarcze

Szczeki-hamulcowe-do-aut -sobowych1Jeśli chodzi o szczęki do aut osobowych wypada z kolei zauważyć, że nakładki cierne do nich wytwarzane są nowoczesną metodą walcowania. Nakładki te są następnie zespalane z częścią metalową metodą klejenia.Okladziny-ciezarowe

O ofercie okładzin ciernych do aut użytkowych trzeba natomiast powiedzieć, że poza nominalnymi i nadwymiarowymi okładziny dostępne są także w wersji z nawierconymi otworami(standardowo) i bez otworów (na zamówienie). Znajdują się w niej także wersje z otworami na czujnik zużycia i z progami (wskaźnikami) zużycia. Dodajmy ponadto, że wraz z okładzinami w komplecie są nity służące do ich mocowania.

Tarcz hamulcowych dotyczy tekst „Oferta większa o tarcze”, w nim więc można znaleźć więcej informacji na temat tarcz, które w gamie produktów sygnowanych marką Fomar Friction pojawiły się nie tak dawno.

Opakowania i etykiety

Klocki, szczęki i tarcze marki Fomar Friction pakowane są we wzmocnione, charakterystyczne niebieskie pudełka, przy czym klocki i szczęki kompletami na jedną oś, zaś tarcze, ze względu na ich ciężar, pojedynczo (choć też należy je wymieniać od razu przy obu kołach danej osi). Okładziny także oferowane są kompletami, lecz pakuje się je w folię.

Niezależnie od rodzaju opakowania, każde zamykane jest etykietą, na której znajdują się najważniejsze informacje na temat wyrobu, takie jak jego przeznaczenie (marka i model pojazdu, rok produkcji, oś), numer referencji, liczba sztuk w komplecie, numer dopuszczenia ECE 90 itp.etykietka

Oprócz tego na pudełkach umieszczany jest hologram potwierdzający oryginalność produktu, zaś w środku opakowania znaleźć można instrukcje montażu.

Dobór

Z doborem właściwego produktu marki Fomar Friction nie powinno być problemu. Firma przygotowała bowiem szczegółowe katalogi swych wyrobów, i to w dwojakiej wersji – papierowej oraz elektronicznej, którą można sobie ściągnąć w dowolnym momencie z firmowej strony internetowej. Znajdują  się na niej również katalogi on-line.

 

Zostaw Komentarz